Karamandan.com

Karamandan.com

22 Ağustos 2019 Perşembe
Karaman'da 2505 Adet İşletme, 2770 Kere Denetlendi!
-"Güvenilir Gıdaya Yönelik Denetimlerimiz Sıkı Bir Şekilde Devam Ediyor.
Kategori : Tarım
07 Ağustos 2019 17:01
 
Karaman'da 2505 Adet İşletme, 2770 Kere Denetlendi!

-"Güvenilir Gıdaya Yönelik Denetimlerimiz Sıkı Bir Şekilde Devam Ediyor."

Karaman'da 1128’i satış yeri, 924’ü toplu tüketim yeri ve 453’ü üretim yeri olmak üzere toplamda 2505 adet gıda işletmesi bulunmaktadır.  

5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı Gıda ve Yem Kanunu kapsamında Karaman Tarım İl Müdürlüğü toplam 32 kişilik bir ekiple 2019 yılı içerisinde 2770 gıda denetimi gerçekleştirmiş ve 36 gıda işletmesine toplamda 276 280 TL idari para cezası kesmiştir.

Konuyla ilgili Karaman Tarım İl Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada;

"Kasaplık hayvanlardan elde dilen ürünlerde gıda güvenliği, hayvanların mezbahadaki kesimi, et ve et ürünlerinin muhafazası, işlenmesi ve üretimi ile paketlenmesini kapsamaktadır. Gıda güvenliğinin sağlanabilmesi için,  üretim,  işleme,  ambalajlama, depolama ve dağıtım gibi tüm aşamalarda gıda güvenliği kurallarına uyulması gerekmektedir. 5996 sayılı Kanunun ve İlgili yönetmeliklerde yer alan hükümler çerçevesinde kesim öncesi ve sonrası muayenesi yapılmayan (sağlık işareti olmayan) etler güvenilir olmayan gıda olarak değerlendirilmekte olup, bu etler bozulma olsun ya da olmasın BSE; kuduz vb. zoonoz hastalıklar açısından insan sağlığı için büyük bir risk taşımakta ve kesinlikle tüketilmemesi gerekmektedir.

Bu kapsamda İl Müdürlüğü olarak ilimizde yaklaşan Kurban Bayramı döneminde kurban etlerinin parçalanması, muhafazası ve kıyma hazırlama işleminde artacak yoğunluk nedeniyle hijyen koşullarının sağlanması ve sürdürülmesinde gelişebilecek olumsuzlukların kontrol altına alınmasını yönelik olarak; İlimizde kasap konusunda faaliyet gösteren 34’ü il merkezinde olmak üzere toplam 50 adet gıda işletmesini kapsayan denetimlerimiz titizlikle devam etmektedir.

Karaman’da sağlıksız ve hijyenik olmayan koşullarda gıda üretimine/satışına kesinlikle müsaade edilmeyecektir, “En iyi denetçi tüketicinin kendisidir” anlayışıyla tüketicilerin gıda satın alırken açıkta satılan, üreticisi ve markası belli olmayan, etiketinde onay veya kayıt numarası olmayan firmalara ait ürünleri satın almamaları; ürünlerin son tüketim tarihleri ile ambalajlarının sağlam olup olmadıklarını kontrol ederek almaları gerekmektedir. Karaman’da daha başarılı ve etkin bir denetim için vatandaşlarımız gördükleri tüm olumsuzlukları adres belirterek, 7 gün 24 saat Alo Gıda 174 hattına bildirebilirler"denildi.


 

Okunma : 5721
guney sigorta
maboto
EKSPERTİZ
Gündem haberleri
Youtube video ücretsiz nasıl indirilir? instatakipci indirme
19 Ağustos 2019 Okunma: 40405 Eğitim
Karaman’da cinayet!
21 Ağustos 2019 Okunma: 15945 Asayiş
Bahçe evine giden genç, babası tarafından ölü bulundu
21 Ağustos 2019 Okunma: 14131 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın