Karamandan.com

Karamandan.com

07 Aralık 2019 Cumartesi
Karaman çiftçisini umutlandıran projeler
Karaman’da çiftçinin ve köylünün sıkıntılarını sürekli takip ederek çözüm yolları arayan Karaman Ziraat Odası ve Damızlık Keçi Koyun Birliği çiftçiyi ümitlendiren yeni projeler üzerinde çalışıyor.
Kategori : Tarım
22 Temmuz 2019 19:40
 
Karaman çiftçisini umutlandıran projeler

Karaman’da çiftçinin ve köylünün sıkıntılarını sürekli takip ederek çözüm yolları arayan Karaman Ziraat Odası ve Damızlık Keçi Koyun Birliği çiftçiyi ümitlendiren yeni projeler üzerinde çalışıyor.

Karaman Ziraat Odası Başkanı Mehmet Bayram ve Keçi Koyun Birliği Başkanı Yücel Yaman KOP Başkanı Bostancı’yı ziyaret ederek bölge üreticisi için bugüne kadar KOP aracılığı ile hayata geçirilen projeler ve verilen desteklerden ötürü teşekkür ettiler.

Ziyarette Karaman tarımının kurtuluşu niteliği taşıyan Gödet Barajı Kapalı Devre Sulama Sistemi Projeleri hakkında bilgi veren Karaman Ziraat Odası Başkanı Mehmet Bayram, İhsan Bostancı ve uzun yıllar Konya DSİ Bölge müdür yardımcılığı yapan ve şu anda KOP İdaresi Planlama ve Proje Geliştirme Koordinatörü olan Mevlüt Pınarkara ile proje için izlenecek yol haritası üzerinde istişare ettiler.

KARAMAN TARIMI İHYA OLLUR

Gödet Barajı’nın yaklaşık 30 bin hektar alanı sulama kapasitesi olduğunu ifade eden Mehmet Bayram, "Klasik açık kanal sistemlerinden ve vahşi sulamadan vazgeçildiği takdirde Karaman tarımı için devrim niteliğinde bir gelişme yaşanacak. Karaman nüfusunun yüzde 80'ini tarım ve tarıma dayalı sektörden evine ekmek götürüyor. Tarım sektörü için yegâne varlık sebebi sudur. 1988 yılında yapılan Gödet Barajı'nın klasik açık kanal siteminin modern kapalı ve basınçlı sistemlerle değiştirilmesi bölge çiftçimiz açısından çok büyük önem arz etmektedir. " şeklinde konuştu.

Karaman’da kırsal alanlarda yaşanan sosyo-ekonomik dezavantajları avantaja dönüştürmek ve kırsal alanda yaşayan üretici ve çiftçilerimizin gelirlerini ülke ortalamasının üzerine çıkarmanın KOP Bölge İdaresinin başlıca amaçlarından olduğunu vurgulayan İhsan Bostancı; “ Sulama başta olmak üzere tarımsal projelere önem veriyoruz” dedi.

CİDDİ SULAMA DESTEKLERİ VERDİK

Bosyancı konuyla ilgili; “Elimizdeki mevcut sudan en üst oranda faydalanmak adına KOP İdaresi olarak Uygulayıcı Kuruluşlarla iş birliği içerisinde 2011 yılından bu yana çeşitli projeler yürütmekteyiz. KÖSİP kapsamında küçük su kaynakları üzerinde gölet, reglatör ve sulama şebekeleri projelendirilerek yeni sahaları sulamaya açarken, mevcut açık kanal sulama sistemlerini de rehabilite ederek su tasarrufu sağlayan basınçlı borulu sisteme dönüştürmesini desteklemekteyiz. Su ile ilgili ciddi destekler sağladık.” dedi.

KEÇİ KOYUN BİRLİĞİNDEN 3 YENİ PROJE

Karaman Damızlık Koyun ve Keçi Birliği Başkanı Yücel Yaman ziyarette Karaman Tarım İl Müdürlüğü ortaklığı ile hazırlanıp idareye sunulan projeler hakkında bilgilendirme yaptı.

Karaman’da Keçi Koyun Birliğinin yaklaşık 5000 üyesinin olduğunu ifade eden Başkan Yücel Yaman aileleriyle birlikte 20 kişinin istifade edeceği yeni 3 projelerinin hayata geçmesiyle üreticilerin işlerinin kolaylaşacağını ve daha profesyonel üretim yapabileceklerini dile getirdi. 

Güneş paneli projesi, hayvan barınağı projesi ve küçükbaş hayvan yıkama ve ilaçlama makinesi projelerini KOP idaresine sunduklarını söyleyen yaman KOP Başkanı İhsan Bostancı’ya verecekleri desteklerden ötürü teşekkür etti. 

START VERİLDİ

Ziyarette KOP Başkanına Karaman tarım raporu sunan Karaman heyeti  Yunus Emre heykeli ve çeşitli hediyeler taktim ederek kurumdan ayrıldılar.

Karaman Ziraat Odası ve Keçi Koyun Birliği başkanları bölgede üretim yapan çiftçilerimiz için KOP Başkanımız İhsan Bostancı ile yapılan görüşmenin verimli geçtiğini ifade ettiler. Böylece Karaman üreticisini umutlandıran projeler için start verilmiş oldu.


 

Okunma : 8880
Foto galeri
MEVLANA YEMEK
EKSPERTİZ
maboto
seç
guney sigorta
YARIŞMA
Gündem haberleri
Karamanlı kadın kocası tarafından öldürüldü
06 Aralık 2019 Okunma: 25898 Asayiş
Karaman'da büyük halı kampanyası
03 Aralık 2019 Okunma: 9898 Ekonomi
Meteoroloji saat verdi! Kar geliyor...
03 Aralık 2019 Okunma: 8354 Karaman Hava Durumu
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın