Karamandan.com

Karamandan.com

25 Mayıs 2020 Pazartesi
Karaman Ziraat Odası'ndan Çiftçilere Yeni Hizmet!
Karaman Ziraat Odası Çiftçilerine Ücretsiz Toprak Analizi Hizmeti Vermeye Başladı.
Kategori : Tarım
08 Kasım 2019 13:35
 
Karaman Ziraat Odası'ndan Çiftçilere Yeni Hizmet!

Karaman Ziraat Odası Çiftçilerine Ücretsiz Toprak Analizi Hizmeti Vermeye Başladı.

Karaman Ziraat Odası Başkanı Mehmet Bayram yaptığı açıklamada; Ziraat Odamızın bünyesinde bulunan laboratuvarda 50 dekarın üzerinde arazilere ücretsiz toprak analizi yapılacağını belirtti.

Başkan Bayram, Karaman Ziraat Odasında hizmet veren, mühendislerden oluşan laboratuvar bünyesindeki Toprak Numunesi Alma Ekibi Tarım ve Orman Bakanlığı destekleri doğrultusunda 50 dekar ve üzeri arazilerden GPS cihazı ile koordinatları belirleyerek toprak numuneleri alacaklarını belirtti. 

Ziraat Odası ekipleri her hafta müracaatları değerlendirerek, belirlenen bölgelerden toprak numuneleri alarak ücretsiz toprak analizlerinin yapılması sağlayacak. 

Başkan Bayram, Ziraat Odası olarak toprak analizinin önemini belirterek yaptığı açıklamada;

"Toprak analizleri ile o toprağın özellikleri belirlenir ve o toprağa verilecek en uygun gübre çeşidine karar verilir. Toprak analizlerine göre verilecek gübre miktarına ve çeşidine karar verilmesi ürün miktarını ve ürünün kalitesini arttırmakta en önemli yollardan birisidir. Bu nedenle de bizde ilimizde ki toprakları daha verimli hale getirebilmeyi amaçladık ve bunu da ancak çiftçimizi toprak analizi konusunda bilinçlendirip ücretsiz toprak analizi desteği sağlayarak gerçekleştirebileceğimizi düşündük.  

Bayram, bu hizmetle Hububat, Mısır, Şeker Pancarı ve her çeşit bitkisel üretimde çiftçilerimizin daha çok verim alması için toprak analizinin önemli olduğunu,  müracaat eden çiftçilerimizin toprağın ihtiyacına göre gübre kullanacaklarını ve gereksiz gübre kullanmaktan kurtularak maliyetleri de azaltacaklarını belirtti. 

Başkan Bayram, ayrıca numune alımını Ziraat Odamızın mühendisleri tarafından çiftçilerimizin arazilerine giderek, alınan toprak numunelerinden analiz yapılarak, çiftçilerimizin bilgilendirileceğini belirtti.

Bayram, hedefimiz bu bölgemizdeki bütün çiftçileri toprak analizi konusunda bilinçlendirmek ve bölgemizi daha verimli tarım topraklarına kavuşturmaktır. Bunun için de hizmetlerimizin ve çalışmalarımızın devam edecektir" dedi.
 

Okunma : 6899
Foto galeri
seç
karaman


guney sigorta
EKSPERTİZ
atsepete
Gündem haberleri
Karaman sessizliğe büründü
23 Mayıs 2020 Okunma: 8501 Gündem
Karaman'da hastaneden kaçan korona şüphelisi aranıyor
24 Mayıs 2020 Okunma: 7042 Asayiş
Karaman'da apart kumarhaneyi polis bastı
21 Mayıs 2020 Okunma: 6819 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın