Karamandan.com

Karamandan.com

18 Kasım 2019 Pazartesi
Karaman Ziraat Odası'ndan Çiftçilere Yeni Hizmet!
Karaman Ziraat Odası Çiftçilerine Ücretsiz Toprak Analizi Hizmeti Vermeye Başladı.
Kategori : Tarım
08 Kasım 2019 13:35
 
Karaman Ziraat Odası'ndan Çiftçilere Yeni Hizmet!

Karaman Ziraat Odası Çiftçilerine Ücretsiz Toprak Analizi Hizmeti Vermeye Başladı.

Karaman Ziraat Odası Başkanı Mehmet Bayram yaptığı açıklamada; Ziraat Odamızın bünyesinde bulunan laboratuvarda 50 dekarın üzerinde arazilere ücretsiz toprak analizi yapılacağını belirtti.

Başkan Bayram, Karaman Ziraat Odasında hizmet veren, mühendislerden oluşan laboratuvar bünyesindeki Toprak Numunesi Alma Ekibi Tarım ve Orman Bakanlığı destekleri doğrultusunda 50 dekar ve üzeri arazilerden GPS cihazı ile koordinatları belirleyerek toprak numuneleri alacaklarını belirtti. 

Ziraat Odası ekipleri her hafta müracaatları değerlendirerek, belirlenen bölgelerden toprak numuneleri alarak ücretsiz toprak analizlerinin yapılması sağlayacak. 

Başkan Bayram, Ziraat Odası olarak toprak analizinin önemini belirterek yaptığı açıklamada;

"Toprak analizleri ile o toprağın özellikleri belirlenir ve o toprağa verilecek en uygun gübre çeşidine karar verilir. Toprak analizlerine göre verilecek gübre miktarına ve çeşidine karar verilmesi ürün miktarını ve ürünün kalitesini arttırmakta en önemli yollardan birisidir. Bu nedenle de bizde ilimizde ki toprakları daha verimli hale getirebilmeyi amaçladık ve bunu da ancak çiftçimizi toprak analizi konusunda bilinçlendirip ücretsiz toprak analizi desteği sağlayarak gerçekleştirebileceğimizi düşündük.  

Bayram, bu hizmetle Hububat, Mısır, Şeker Pancarı ve her çeşit bitkisel üretimde çiftçilerimizin daha çok verim alması için toprak analizinin önemli olduğunu,  müracaat eden çiftçilerimizin toprağın ihtiyacına göre gübre kullanacaklarını ve gereksiz gübre kullanmaktan kurtularak maliyetleri de azaltacaklarını belirtti. 

Başkan Bayram, ayrıca numune alımını Ziraat Odamızın mühendisleri tarafından çiftçilerimizin arazilerine giderek, alınan toprak numunelerinden analiz yapılarak, çiftçilerimizin bilgilendirileceğini belirtti.

Bayram, hedefimiz bu bölgemizdeki bütün çiftçileri toprak analizi konusunda bilinçlendirmek ve bölgemizi daha verimli tarım topraklarına kavuşturmaktır. Bunun için de hizmetlerimizin ve çalışmalarımızın devam edecektir" dedi.
 

Okunma : 6025
Foto galeri
maboto
guney sigorta
EKSPERTİZ
seç
Gündem haberleri
Karaman'a Kış Geliyor!
14 Kasım 2019 Okunma: 17066 Karaman Hava Durumu
Karaman'da yine silahlı kavga
14 Kasım 2019 Okunma: 10163 Asayiş
Karaman'da yaya yolu üzerinde trafik kazası
15 Kasım 2019 Okunma: 7636 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın