Karamandan.com

Karamandan.com

17 Şubat 2020 Pazartesi
Karaman Ziraat Odasında 'Lavanta' Sunumu
Karaman Ziraat Odası’nda düzenlenen lavanta sunumunda işin uzmanları lavanta üretimi hakkında detaylı bilgiler vererek çiftçilerin sorularını yanıtladılar.
Kategori : Tarım
10 Eylül 2019 18:00
 
Karaman Ziraat Odasında 'Lavanta' Sunumu

Karaman Ziraat Odası’nda düzenlenen lavanta sunumunda işin uzmanları lavanta üretimi hakkında detaylı bilgiler vererek çiftçilerin sorularını yanıtladılar.

Açılış konuşmasını yapan Karaman Ziraat Odası Başkanı Mehmet Bayram toplantıya katılan Karaman Milletvekili Selman Oğuzhan Eser’in Karaman çiftçisinin her zaman yanında olduğunu ifade ederek Eser’e teşekkür etti. Bayram lavanta sunumu için Karaman’a gelerek çiftçileri bilgilendirecek olan lavanta üretim uzmanı Mehmet Fatih Yavuz’a teşekkür etti.

Toplantıda konuşan Ziraat Odası Başkanı Mehmet Bayram, Karaman’ın Türkiye’nin en az yağış alan bölgelerinden birisi olduğunu söyledi. 

Toplantının amacı tıbbi aromatik bitki ekilişini arttırarak çiftçilere asli veya alternatif geçim kaynakları oluşturmak olduğunu ifade eden Bayram, “Özellikle son yıllarda artan girdi maliyetleri nedeniyle alternatif ürün arayışlarımız başlamıştır. Türkiye’de özellikle son yıllarda üretimi artan lavanta kozmetikten temizlik sektörüne kadar geniş bir alanda kullanılmaktadır. 2017 yılında lavanta üretimine başlanmış olup, 2018 yılında 8 bin700 dekar alanda lavanta üretimi gerçekleştirilirken, 2019 yılında bu alan 10 bin dekarı geçmiştir.

İlimizde yaklaşık olarak 238 bin hektar kıraç arazi bulunmaktadır. Can suyu haricinde su istemeyen lavantadan terk edilmiş tarlalarda, sulama imkanı olmayan ve eğimli arazilerde bile çok iyi verim alınabilmektedir. Tıbbi ve aromatik bitki yetiştiren çiftçilere Tarım ve Orman Bakanlığımız tarafından da ciddi destekler verilmektedir. İyi Tarım uygulamaları kapsamında dekara 50-100 lira, tıbbi aromatik bitki yetiştiriciliği yapanlara da dekar başına 100 lira mazot ile 15 lira gübre desteği verilmektedir.” dedi.

Karaman’ın yağışı az alan ve kurak bir bölge olmasından dolayı alternatif ürünlere yönlenmesi gerektiğini de vurgulayan Bayram, “2019 yılı üreticilerimiz için zor bir yıl olmuştur. Ekonomik sıkıntılar nedeniyle özellikle girdi maliyetlerinin aşırı artması üreticiyi zora sokmuştur. 2019 yılı desteklemeleri halen açıklanmadı.

Geçtiğimiz yıllarda Şubat ayında açıklanan destek açıklamaları nedeniyle üreticilerimiz ürün planlaması yapamamaktadır. Bakanlık tarafından hayvancılığın koruma aşılarının paralı yapılması nedeniyle Şap, Çelerme gibi hastalıkların artmasından korkulmaktadır. Bunun dışında elektrik faturaları çiftçilerimizin canını yakmaktadır. Çiftçilerin banka ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçları faizsiz olarak yapılandırılmalıdır” diye konuştu. 

Toplantıya katılan Karaman Milletvekili Selman Oğuzhan Eser; “ Değerli Başkanım Kurum Müdürlerimiz Kıymetli çiftçiler. Bu vesile ile Recep Muğlu başkanımızı rahmetle anıyorum. 

Elbette sorunları çözmek için varız ama şunu da bilmenizi isterim ki burada konuşulan meseleler sadece Karaman’ın değil Türkiye’nin meselesidir.

Bu sorunların tamamını bir anda çözüme kavuşturamayabiliriz fakat bu toplantıların faydası en acil en önemli sorunları tespit etmektir. Başkan sorunları anlattı. Bizi en çok üzen tarım. Eğer çiftçinin sorunlarını çözdüğümüzde esnafın da sorununu çözmüş oluruz. Başkanımız bizi ne zaman ararsa elimizden geleni ortaya koymaya çalışırız. Fakat bazı şeyler zaman istiyor.

Üzerinde çalıştığımız konular var. Ruhsatsız kuyular, enerji maliyetleri, su, sözleşmeli tarım gibi. Çiftçimiz ürünü ekmeden fiyatını bilmeli. Bunlar için uğraşıyoruz. Cumhurbaşkanına kadar iletiyoruz.

Şehrin birçok sorunu var ama kapalı havza sulama işini çözebilirsek başka bir şeye gerek yok.

Çiftçinin nefes alması için bu sorunların hızlı bir şekilde çözülmesini sağlamamız lazım. Bu yıl içinde ve önümüzdeki yıl çoğu sorunumuzu çözmüş olacağız. "dedi.

Milletvekili Eser’in konuşmasından sonra lavanta uzmanı Mehmet Fatih Yavuz’un lavanta ile ilgili sunumuna geçildi. Yavuz sunumunda lavanta üretimi ve piyasası hakkında detaylı bilgilendirme yaptı.

 

Okunma : 6359
Foto galeri
seç
guney sigorta
başarı
EKSPERTİZ
YARIŞMA
maboto
Gündem haberleri
Otomobilde ‘al-sat' dönemini bitiren çalışma
13 Şubat 2020 Okunma: 28925 Gündem
Karaman'a Büyük Saygısızlık
16 Şubat 2020 Okunma: 15817 Gündem
Karaman'da silahlı magandalar dehşet saçtı
16 Şubat 2020 Okunma: 8918 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın