Karamandan.com

Karamandan.com

20 Temmuz 2019 Cumartesi
KOTA CEZALARI AFFEDİLMELİ
Türkiye Şeker Kurumunun şeker pancarında eksik teslimlerden dolayı üreticiye para cezası yaptırımına karşın Ziraat Odası Başkanı Mehmet Bayram, bu durumun zor durumda olan üreticileri daha da zor durumlara iteceğini söyledi.
Kategori : Tarım
09 Şubat 2019 12:09
 
KOTA CEZALARI AFFEDİLMELİ

Türkiye Şeker Kurumunun şeker pancarında eksik teslimlerden dolayı üreticiye para cezası yaptırımına karşın Ziraat Odası Başkanı Mehmet Bayram, bu durumun zor durumda olan üreticileri daha da zor durumlara iteceğini söyledi.

“Çiftçilerimizin eksik pancar teslim etmesinin sebepleri var” diyen Karaman Ziraat Odası Başkanı Mehmet Bayram şeker pancarı konusunda odanın sosyal medya sayfalarından yaptığı açılamada şunları söyledi; “Türkiye Şeker Kurumu tarafından 2018 yılında pancar üreticisinin şeker fabrikasına eksik pancar teslim etmesinden dolayı para cezası uygulanacağını açıklamıştı. 

Ancak çiftçilerimizin eksik pancar teslim etmesinin sebepleri var. S.S Ereğli Pancar Ekicileri Kooperatif ve Odamızın yapmış olduğu arazi incelemeleri neticesinde elde etmiş olduğu en önemli sorun;  iklimsel faktörler ve buna bağlı olarak yaşanan ek kota artışıdır. Bu durum, üreticinin fabrikaya ürünü teslim ederken yaşadığı gecikmelere neden olmuş ve sonrasında oluşan fire, kök çürüklüğü, yaprak leke hastalığı ile mükerrer ekilişlerden dolayı  %30’lara varan rekolte kaybı yaşamasına neden olmuştur.” dedi.

SONUÇ ALINAMADI

Yaptıkları yoğun görüşme trafiğine rağmen olumlu sonuç alınamadığını belirten Bayram; “Özellikle Ziraat Odası Başkanlığı olarak, Şeker Pancarı üreticilerimizin eksik pancar teslim etme nedenleri rapor haline getirilerek, S.S Ereğli Pancar Ekicileri Kooperatif Başkanı Talha üzer ile birlikte Türkiye Şeker Kurulu’na ayrıntılı bir rapor halinde sunuldu.  
Fakat yaptığımız tüm görüşme trafiğine rağmen olumlu sonuç alınamadı. Sonuç olarak; Eksik teslim edilen kota miktarlarına üreticilerimize cezai müeyyide uygulanacağı konusunda karar çıktı.

3 MİLYON TL CEZA

Bu durum yaşanan ekonomik kiriz ve kur artışı sonrası yeni ekim sezonuna hazırlanan ve zaten zor durumda olan üreticilerimizi kara kara düşündürmektedir. Kota cezaları 3 milyon TL’ye yakındır. Zor bir süreçten geçen üreticilerimize, cezalarının affedilmesi azda olsa nefes alacaklardır. Karaman, Karapınar ve Ereğli pancar üreticisi çiftçilerimiz adına bu beklentinin oluştuğunu ifade etmek isterim. 
Devletimizin birçok ekonomik konuda sağlamış olduğu af uygulamasını ilimiz pancar üreticisi çiftçilerimize de sağlanması konusunda olumlu bir adım atılmasını bekliyoruz. Zor bir üretim yılına hazırlanan üreticilerimizin kota affının gerçekleşmesi ile birlikte azda olsa yüzünün güleceğini düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.
 

Okunma : 3300
EKSPERTİZ
maboto
guney sigorta
Gündem haberleri
Karaman'da traktör devrildi: 1 genç hayatını kaybetti!
20 Temmuz 2019 Okunma: 25430 Asayiş
Karaman'da işyeri önünde silahlı saldırı
19 Temmuz 2019 Okunma: 10750 Asayiş
Düğünde açılan ateşte gelin yaraladı
19 Temmuz 2019 Okunma: 9805 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın