Foto galeri

Karamandan.com

Karamandan.com

 
 
Tarih : 22 Ocak 2019  -  Saat : 18:17:24   Görüntülenme: 7646

KARAMAN ZİRAAT ODASINDAN Z RAPORU

Ay sonunda kongreye gidecek olan İlimizin en büyük sivil toplum örgütü Karaman Ziraat Odası Z Raporu niteliğinde faaliyetlerini kamuoyu iler paylaştı.

Recep Muğlu, Karaman Ziraat Odası Başkanı olarak 2012'den bu yana neler yaptığını anlattı. Recep Muğlu ve arkadaşları, ülkenin emek gücü olan çiftçilerimizin yoksulluktan kurtulup, akılcı tarım platformuna geçerek profesyonel çiftçi olması için yıllardır çaba sarfediyor. 2012 yılından bu yana Ziraat Odası Başkanı olarak görev yapan Recep Muğlu, yaklaşık 7 yıldır neler yaptığını Karamandan.com a anlattı.

Çiftçilerimiz her mevsim fedakarca çalışırlar. Bu çalışmalarının sonucu olarak sofralarımızın ekmeğini, meyvesini, sebzesini, sanayimizin hammaddesini üretirler. Yiyeceklerimizin her birinde çiftçilerimizin alın teri ve göz nuru olduğunu unutmamalıyız. 

Ülke genelindeki 767 Ziraat Odamız adeta hizmet yarış içindedir fakat Karaman Ziraat Odamız verdiği hizmetler ve yaptığı çalışmalarla her zaman çalışmalarıyla örnek gösteriliyor. Ekonomik yönden temel taşı tarımsal faaliyetler olan Karaman’ın nüfusunun büyük çoğunluğu, yaklaşık her üç kişiden biri çiftçilikle uğraşıyor. Öte yandan bulgur, bisküvi, un ve makina sanayi direk ya da dolaylı olarak tarıma bağlıdır. 

Hızlı bir gelişim içerisinde olan tarım sektöründe Karaman Ziraat Odası olarak her zaman çiftçilerimizin yanındayız. Tarım sektörünün gelişmesi sürecinde, arazi toplulaştırmaları, sulama sorunları, ürün bazlı desteklemeler vb. sorunların aşılması için gerekli çalışmalar yaparak, sonuçlarının takipçisi olduk. Çiftçilerimiz sorunlarının çözümünde yalnız kalmadılar, Karaman Ziraat Odası olarak en önemli vazifemizin farkında olarak çalışmalarımıza devam etik.

İBADET AŞKIYLA ÇİFTÇİYE HİZMET ETTİK
Her sorunda çiftçinin dili-sesi olduklarını vurgulayan Karaman Ziraat Odası Başkanı Recep Muğlu, Karaman'da çiftçilerimize kış günlerinde soğukta sıra beklerken çay içebileceği sosyal tesislerden tutun, tarım fuarına, ekipman dağıtımına, teknolojik altyapıdan, çalıştay ve seminerlere varana kadar bir çok icraatı çiftçimizin yüzü gülsün, ürünü bereketli olsun diye yaptıklarını belirtti. Muğlu açıklamasında;

ÇİFTÇİMİZİN EKSİĞİ KALMASIN
Gayretlerimiz neticesinde Karaman’a bağlı köyler bölgelere ayrılarak 8 köye modern Selektör ve yem kırma  makinesi tesisi kazandırdık. Pekmez üretilen 32 köyümüze mobil üzüm sıkma makineleri hediye ettik. Bu hizmetlerle kırsal kesimde tarımsal üretim yapan çiftçiler daha az maliyetle kaliteli, sağlıklı ürünler elde edebilmektedirler. Öte yandan 17 köyümüze arpa ezme makinesi, 11 köyümüze helezon, 7 köyümüze bant sistemi, 5 köyümüze merdane ve daha bir çok köyümüze kantarlar yapıldı,  patates sökme makineleri ve kükürt atma makineleri verildi. 

ÇİFTÇİMİZE MODERN YAKLAŞIMLAR
Ziraat odasında kişiye dayalı sisteme son verip TZOB'a ait ZOBİS sistemine geçtik. Çiftçimize hızlı ve hatasız hizmet vermek için teknolojiyi son noktasına kadar kullanmaya başladık. Bununla birlikte çiftçi SMS sistemi alt yapısını güçlendirerek sürekli olarak bilgilendirme sağladık. Yine Karaman Ziraat Odası İlaç Satış Mağazamızda çiftçilerimizin zirai ilaç taleplerini ekonomik ve bilimsel bir şekilde hem indirimli hem de vadeli olarak karşılıyoruz.

ÇİFTÇİMİZ YALNIZ DEĞİL
Hem zor günlerinde hem de güzel günlerinde her zaman çiftçimizin yanında olduk. Dara düşen, evi yanan, cenazesi olan, düğünü olan dostlarımızı asla yalnız bırakmadık. Odamızda Kurulan Hukuk Danışmanlık birimi sayesinde çiftçiler tarımsal anlamda haklarını daha iyi öğrendi ve gerektiğinde hukuki anlamda nasıl bir yol izleyecekleri konusunda da gereken hizmeti almaya başladılar. Bu anlamda sürekli olarak çiftçimizin sorunlarını hem birebir jem de basın yayın organlarını kullanarak yetkililere taşıdık.

TARIM FUARI KARAMAN'IN GELECEĞİDİR
Karaman Ziraat Odası olarak Çiftçi Bayramı olarak başladığımız sade etkinliği koca bir tarım fuarına dönüştürmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Çiftçimizin ihtiyacı olan herşeyi tarım fuarı ile ayağına getirdik. Tarım fuarı şehrimizde yapılan en büyük etkinlik olarak tarihe geçti.

YENİ BİNA ŞEHRİN NAZAR BONCUĞU OLDU
Estetik mimari yapısıyla Karaman Ziraat Odası yeni hizmet binası şehrin nazar boncuğu gibi oldu. Çiftçilerimizin tüm ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde tasarlanan yeni hizmet binamız toplantı salonları, mescidi, arşivi ve ferah kullanım alanları ile çiftçimizin gurur kaynağı oldu.

EĞİTİM VE DANIŞMANLIK HİZMETLERİMİZ
Yeni binamızın verdiği imkanlarla, sürekli olarak, seminerler, bilgilendirme ve eğitim toplantıları düzenleyerek çiftçilerimizin mpdern tarım uygulamalarına geçişine katkı sağladık. Bir yandan da Karamanlı genç çiftçilerimize hibeler ve diğer tüm konularda uzman ekibimiz danışmanlık yapmaya devam ediyor. 

KARAMAN TARIMININ GELECEĞİNE YATIRIM YAPTIK
Karaman Ziraat Odası olarak çalışmalarımızın temeli Karaman'ın geleceğine yatırım yapmaktır. Bu anlamda Türkiye’de elma üretiminde önemli bir yere sahip olan Karaman’da lisanslı elma soğuk hava depoculuğunun faaliyete geçmesini sağlamak amacıyla “Elma Standartları Çalıştayı” düzenlendik. Yine elma üretiminde yaşanan zirai don vakasında odamız gayretleri ile Karaman'da ilk defa elma don desteği alındı ve bu kapsamda 10 milyon TL üretyicimize destek mahiyetinde ödendi. Ulusal Baklagil Konseyine girerek Karaman'ı temsil ettik. Şehrimizin özel ürünü ekşikara üzümünün tescilini tamamladık. Verimli topraklarımızda her türlü tarım ürününü üretebilmemiz için uygulanan su kotasını kaldırdık.

YÜZYILIN İHANETİNE KARŞI YÜZYILIN ZAFERİNİ KAZANDIK
Bütün bunların yanında memleketimizde yaşanan yüzyılın en büyük ihanetinde yüzyılın en büyük zaferini birlikte kazandık. Çiftçilerimizle birlikte çoluk çocuğumuzla Milli İradeye Sahip Çıktık: Karaman Ziraat Odası 15 Temmuz Darbe Girişiminde Milli İradeye ve Demokrasiye Sahip Çıktı. Çiftçilerimizle beraber demokrasi nöbetinde aylarca meydanlardaydık. Allah bir daha yaşatmasın.

ÇİFTÇİLERİMİZ BİZDEN MEMNUN BİZ ONLARDAN MEMNUNUZ
Karaman Ziraat Odası çalışmalarını yakından takip eden çiftçiler, hem ekonomik hem de sosyal anlamda Karaman çiftçisine katkı sağlayan Ziraat Odası çalışmalarını beğeniyorlar. Son dönemde odanın itibarının yükseldiğini ifade eden çiftçiler " Ziraat Odamız ürünlerimizi işlememiz ve pazar bulmamız konularında çok destek oluyor. He şey bir yana rahatça gidip oda başkanımızla görüşebiliyoruz. Kendimizi odanın bir parçası olarak görüyoruz.” diyorlar. Bu sözler bizi mutlu ediyor ve bu takdire layık olmaya çalışılıyoruz.

Bu vesile ile ben de tüm Karamanlı çiftçilerimize bereketli günler dilerim. Güç şartlarda çalışan, yorulan, beslenmemizi sağlamak için her mevsim gece gündüz, yaz kış çalışan çiftçilerimize minnettarız. Unutmasınlar ki, bizler Ziraat Odası olarak her zaman çiftçilerimizin yanındayız." ifadelerini kullandı.

 

KARAMAN ZİRAAT ODASI'NDAN Z RAPORU
KARAMAN ZİRAAT ODASINDAN Z RAPORU Ay sonunda kongreye gidecek olan İlimizin en büyük sivil toplum örgütü Karaman Ziraat Odası Z Raporu niteliğinde faaliyetlerini kamuoyu iler paylaştı.