Karamandan.com

Karamandan.com

22 Eylül 2019 Pazar
Bu soğanlar 3 yılda yetişiyor
Karaman'ın dağ köylerinde insan gücüne dayalı binbir zahmetle üretilen tatlı soğanın hasadı tamamlandı.
Kategori : Tarım
03 Eylül 2019 17:48
 
Bu soğanlar 3 yılda yetişiyor

Karaman'ın dağ köylerinde insan gücüne dayalı binbir zahmetle üretilen tatlı soğanın hasadı tamamlandı.

Başta çapası ve sökümü ile tamamen insan gücüne dayalı olarak kıraç arazilerde sulamadan üretilen eşsiz lezzetli tatlı soğanlar pazarlara çıkıyor.

3 yılda yetişiyor

Bu soğanların yetişmesinin çok zor olduğunu vurgulayan Karaman Ziraat Odası Başkanı Mehmet Bayram, "3 yıllık bir emeğin karşılığında bu soğanlar yetişiyor ve soframıza geliyor. Birinci yıl iri soğanlar ekilerek köylülerin tabiri ile 'kara soğan' tohumları yetiştiriliyor. 2 yıl kara tohumlar toprağa saçılarak köylüler arasında 'ilasan' diye tabir edilen mini soğanlar oluşuyor ve 3 yıl bunlar ekilerek bugün elde edilen soğanlar üretiliyor. Bu soğanlar tamamen çiftçilerimiz 'el emeği' ile sofralarımıza ulaşmaktadır." dedi.

Tamamen organik

Soğanın tamamen organik olarak sofralara ulaştığını söyleyen Bayram, "Özellikle Damlapınar, Kızılyaka, Bozkandak, Başkışla, Çukurbağ ve Morcalı köylerimiz başta olmak üzere dağ köylerimizde yetişen bu soğan hiç sulanmadan üretiliyor. Acı soğan olarak tabir edilmesine rağmen bazı köylerde toprak yapısına bağlı olarak tatlı ve gevrek bir lezzete dönüşüyor.

Bu soğanın bir diğer özelliği ise, uygun ortamlarda serilerek 1 yıla yakın, yani yeni soğanların ekilme dönemine kadar dayanmasıdır." şeklinde konuştu.

Bu sene dağ köylerinde soğan ekiminin geçen yıllara göre az olduğu gözlendi. Sebebi ise yeterince 'ilasan' (küçük soğan) temin edilememesi olarak gösteriliyor. Pazarda satıcılara kilo fiyatının 35-50 arası olması da bir başka etken olarak belirtiliyor.

Verime göre dekardan 1-1,5 ton civarında üretimi olan bu soğanın bu yıl fiyatı 2 lira olarak belirlendi. Köylüler de fiyatlardan oldukça memnun olduğuklarını dile getirdiler.

 

Okunma : 4738
Foto galeri
seç
maboto
EKSPERTİZ
guney sigorta
Gündem haberleri
Karaman'da sokak ortasında adam vurdular
20 Eylül 2019 Okunma: 22036 Asayiş
Gece Ağıla Giren Kurtlar Koyunları Telef Etti
18 Eylül 2019 Okunma: 12963 Gündem
Feci kaza ağır yaralılar var
20 Eylül 2019 Okunma: 11829 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın