Karamandan.com

Karamandan.com

26 Ekim 2020 Pazartesi
Başkan Bayram: Üreticilerimizin hakkı için Rekabet Kurumu’na başvurduk
Karaman Ziraat Odası Başkanı Mehmet Bayram, “Iskarta elma alımı ile ilgili üreticilerimizin hakkını korumak için Rekabet Kurumu’na başvuruda bulunduk.
Kategori : Tarım
22 Eylül 2020 15:41
 
Başkan Bayram: Üreticilerimizin hakkı için Rekabet Kurumu’na başvurduk
karaman

Karaman Ziraat Odası Başkanı Mehmet Bayram, “Iskarta elma alımı ile ilgili üreticilerimizin hakkını korumak için Rekabet Kurumu’na başvuruda bulunduk.” dedi.

Karaman Ziraat Odası Başkanı Mehmet Bayram yaptığı açıklamada; “İlimizde Elma hasadının hızla devam ettiği şu günlerde hasadın başlaması, hasat sezonunun gelmesiyle birlikte ıskarta elma alımları da başlamış olup, kötü giden iklim şartlarının etkisiyle ıskarta elma miktarı İlimizde bu sene fazlasıyla artmıştır.

Sezon başında kilosu 50- 55 kuruştan başlayıp, 70-75 kuruşa kadar fiyat açıklayıp alım yapan firmalara, Türkiye ve Karaman piyasasına hakim olan söz sahibi büyük şirketlerin müdahalesiyle 50-55 kuruşa sabitlenmiş, yüksek fiyattan alım yapmak isteyen diğer firma ve tüccarlara baskı yapılarak alım yapılmasına engel oldukları ile ilgili duyumlar almaktayız.” dedi.

Mehmet Bayram, “Ziraat Odası olarak, Kanunumuzda yazılı esaslar uyarınca çiftçilik mesleğinin genel menfaatlere uygun olarak gelişmesini sağlamak, çiftçilikle iştigal edenlerin meslekî hak ve menfaatlerini korumak amacıyla kurulan, meslek kuruluşuyuz.

Yaşanan Covid- 19 nedeniyle ülkemizdeki yaşanan ekonomik gelişmelerden dolayı girdi maliyetlerinin artması ile çok zor bir üretim sezonu geçiren elma üreticilerimizin mağduriyetinin önlenmesi için Rekabet Kurumu'na müracaatımızı yaptık.

Rekabeti bozucu-kısıtlayıcı ve mal-hizmet piyasalarının serbest ve sağlıklı rekabet ortamını ihlal edici ve kurumumuzun görevleri arasında bir durumun tespiti halinde gereken işlemlerin yapılması konusunda görüş istedik.” açıklamasında bulundu.

 

Okunma : 15673
Foto galeri
REKLAM
guney sigorta
EKSPERTİZ
karaman


Yavuzlar iplik
Gündem haberleri
Karaman'da toplu cenaze şoku! 4 sokağa giriş-çıkış yasaklandı
23 Ekim 2020 Okunma: 14902 Gündem
80 yaşında ceviz ağacından düştü
24 Ekim 2020 Okunma: 9360 Gündem
2,5 ay sonra yeniden trafiğe açıldı
23 Ekim 2020 Okunma: 5551 Gündem
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın