Karamandan.com

Karamandan.com

23 Temmuz 2019 Salı
Arıcılık Kursu Tamamlandı
Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ve Halk Eğitim Merkezi Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü işbirliği ile düzenlenen Arıcılık kursu tamamlandı.
Kategori : Tarım
22 Mart 2019 17:46
 
Arıcılık Kursu Tamamlandı

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ve Halk Eğitim Merkezi Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü işbirliği ile düzenlenen Arıcılık kursu tamamlandı.

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından kursa dair yapılan bilgilendirme açıklamasında ise şu ifadeler kullanıldı:

"İlimiz iklimsel ve coğrafi olarak bir geçiş bölgesinde bulunması nedeniyle arıcılık için çok uygun şartlara sahiptir. Bu uygun şartlardan birisi ise ilimizin çok zengin olan florasıdır. Karaman’ın arıcılık için bu avantajlı konumunun göstergesi ise: uluslararası alanlardaki bal yarışmalarında aldığı derecelerdir. Bu bağlamda; 2017 yılında 45. Apimondia Uluslar arası Arıcılık kongresinde petekli organik balda ilimiz balı dünya birinciliği ödülü alan ilimiz, 2018 yılında da Muğla Çam Balı Kongresinde Çok Çiçekli bal kategorisinde dünya üçüncüsü olmuştur.

İlimiz için önemli gelir kaynaklarından birisi olan arıcılık, tarım sektörü içerisinde kırsal nüfusun geçimine katkı sağlayan, emeğin kısa sürede karşılığının alınabildiği bir sektördür. Arıcılıkta önemli bir konuma sahip olan ilimizin mevcut durumunu koruyabilmek, arıcılığımızı geliştirmek, üreticilerimizin daha bilinçli, sağlıklı ve kaliteli bal üretimi ile diğer arı ürünlerine yönelmelerini sağlamak, gelişen yeni teknik ve teknolojileri arıcılarımıza ulaştırmak amaçlarıyla İl Müdürlüğümüzce çiftçi eğitim toplantıları, kurslar, teknik geziler, panel ve konferanslar düzenlenmektedir. Bu kapsamda Halk Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile düzenlenen ve 72 saat süreli Modüler Arı Yetiştiriciliği Kursumu 68 arıcımızın katılımı ile başarıyla tamamlanmıştır.

Arı Yetiştiriciliği Kursu 27 Şubat 2019 tarihinde başlamış ve 20 Mart 2019 tarihinde tamamlanmıştır. 68 kursiyerin katılımıyla başarıyla gerçekleştirilen kursun tamamlanması dolayısıyla İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan ÖZÇALIK, İl Müdür Yardımcısı Abdullah KAYA, Şube Müdürleri ve arıcılarımızın katılımıyla bir tören düzenlendi. 

Arı Yetiştiriciliği Kursunda; personelimiz Tekniker Hasip TURAN tarafından kursiyerlere: bal arısı ırkları, koloni bireyleri ve düzeni, mevsimsel bakım ve kışlatma işlemleri, bal üretimi, diğer arı ürünlerinin üretimi, ana arı yetiştiriciliği, ballı bitkiler, gezginci arıcılık, arı sağlığı ve arıcılıkta kullanılan teknolojik alet ve ekipmanlar konularında bilgiler verdi.  Kurs sonunda başarılı olan kursiyerlere uluslararası nitelikte olan sertifikaları verilecektir. Bu kursumuz ile ilimiz arıcılarının beceri ve bilgilerini artırmalarına katkıda bulunulmuştur.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüzce ilimiz arıcılığının geliştirilmesi ve ülke arıcılığında söz sahibi konuma gelmesi için yetiştirici ve üreticilerimize yönelik kurs ve eğitimlerimiz devam edecektir."

Okunma : 1602
Foto galeri
guney sigorta
EKSPERTİZ
maboto
Gündem haberleri
Karaman'da traktör devrildi: 1 genç hayatını kaybetti!
20 Temmuz 2019 Okunma: 30850 Asayiş
Sağ kurtulan olmadı; 7 ölü
21 Temmuz 2019 Okunma: 18428 Asayiş
Karaman'da işyeri önünde silahlı saldırı
19 Temmuz 2019 Okunma: 14197 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın