Karamandan.com

Karamandan.com

20 Şubat 2020 Perşembe
6 çeşit yerli mısır tohumu çiftçiye tanıtıldı
Konya'da, Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü tarafından düzenlenen "Yerli ve Milli Mısır Tarla Günü"nde 6 çeşit yerli mısır tohumu çiftçiye tanıtıldı.
Kategori : Tarım
06 Eylül 2019 12:15
 
6 çeşit yerli mısır tohumu çiftçiye tanıtıldı

Konya'da, Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü tarafından düzenlenen "Yerli ve Milli Mısır Tarla Günü"nde 6 çeşit yerli mısır tohumu çiftçiye tanıtıldı.

Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü'nün yoğun gayretleriyle TAGEM'e bağlı enstitülerin geliştirdiği çeşitlerin performanslarını tam paydaşlarla görmek için Tarla Günü düzenlendi.

Sakarya Mısır Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü Koordinatörlüğünde BATEM (Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü) ve KTAE (Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü) ile ortaklaşa geliştirilen AGA, Hacıbey (ADA 9516), ADA 523, SAMADA 07, ADA 351 ve SİDE mısır çeşitleri, Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü’nün hazırladığı "Yerli ve Milli Mısır Tarla Günü"nde tanıtıldı.

Düzenlenen programda konuşan Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Fatih Özdemir, ülke olarak tohumculukta yeni imzalar attıklarını belirterek, gerek TAGEM, gerekse özel sektörün bu hizmetleriyle gururlarının ve umutlarının arttığını söyledi.

Sakarya Mısır Araştırma Enstitüsü Müdürü Yavuz Arı ise, "Biz piyasada yabancı firmalarla rekabet edebilmemiz için öncelikle onların standardında yeni çeşitleri geliştirmemiz lazım; gerek danelikte gerekse silajlıkta. Bunu başardık mı? Bugün itibariyle başardık. Bugün meydanlardayız.

Son 3 yıldır yoğun çalışmalarımız neticesinde Türkiye genelinde 110 küsur yerde, lükosyanda bu tanıtımlarımızı, yeni çeşitlerimizin yatırımlarını yoğun bir şekilde yapıyoruz. Bu gördüğünüz mısır çeşitleri özellikle çiftçilerimiz açısından söylüyorum; potansiyellerinin çok altında onu söyleyebilirim. Bunu net olarak görebilmek için Sakarya'da görmek lazım. Bizim tahminimizce biraz su sıkıntısı yaşamış gibi bir hal var. İnşallah çiftçilerimiz beğenisine sunmuş olacağız" dedi.

Konya İl Tarım ve Orman Müdürü Ali Ergin de, yerli mısır ile Türkiye'de boy göstermenin gurur vesilesi olduğunu söyledi.

KTO Karatay Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bayram Sade, "Şu ana kadar ismini saydığım, sayamadığım mısırın buraya gelmesinde bu çeşitlerin, özellikle geliştirilmesinde ilgili enstitülerimize, TAGEM'e ve ilimizde bu işe katkı sağlayan herkese gönülden teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu.

 

Okunma : 730
Foto galeri
maboto
EKSPERTİZ
başarı
guney sigorta
YARIŞMA
seç
Gündem haberleri
Satılık araç ilanlarına iki zorunluluk geliyor
17 Şubat 2020 Okunma: 28744 Gündem
Karaman'a Büyük Saygısızlık
16 Şubat 2020 Okunma: 18110 Gündem
Karaman'a Yağışlı ve Soğuk Hava Geliyor!
19 Şubat 2020 Okunma: 13617 Karaman Hava Durumu
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın