Foto galeri

Karamandan.com

Karamandan.com

 
 
Tarih : 16 Eylül 2019  -  Saat : 17:22:32   Görüntülenme: 6798

11 ay 15 gün bunun için beklediler
Karaman köylerinde pekmez köpüğü içmek için 11 ay 15 gün bekleyenler fırsatları kaçırmıyor. Hangi evde pekmez kaynatılırsa bütün köy hatta şehirden gelenler pekmez köpüğü için sıraya geçiyor.Bugün Göcer köyündeyiz ve binbir zahmetle hazırlanan pekmezin serüvenini birlikte yaşayacağız. Tamamen katkısız organik pekmezlerin yapıldığı Karaman Merkez köylerinden Göcer köyünde bağcılığın tarihi binlerce yıl öncesine dayanıyor. 

Bir sene boyunca emek verilip yetiştirilen üzümlerin hasat zamanı, yörede hummalı çalışmalar yapılıyor. Bölgede doğal yetiştirilen üzümler sonbaharda toplanıyor.

Yetiştirilen üzümlerin bir kısmını taze, bir kısmını kurutulduktan sonra satan üreticiler, ürünlerinin önemli bir bölümü ile de pekmez hazırlıyor.

Pekmez, yöre halkının kışın tüketeceği en önemli besinler arasında yer alıyor. Sabah kahvaltısından akşam yemeğine her sofrada mutlaka tüketiliyor. İhtiyaç fazlası pekmez ise satılıp gelir elde ediliyor. Bu yıl yapılan pekmezler kilosu 25 liradan alıcı buluyor.

Pekmezin yapılma şekli ise yüzlerce yıldır hiç değişmedi. Bağ bozumu sonrası toplanan üzümler yıkandıktan sonra, çiğnenip ya da modern makinalar kullanılarak suyu ile posası birbirinden ayrılıyor. 

Hemen sonraki gün köyde konu komşudan toplanan kazanlar bir güzel temizlenip imalata hazırlanıyor, Üzümün, "şıra" denilen suyuna ilk önce köyün belli yerlerindeki toprak ocaklarından alınan beyaz toprak karıştırılıyor.

Üzüm suyu doldurularak hazırlanan kazanların altı meşe odunlarıyla yakılıyor. Üzümün, "şıra" denilen suyu bir süre bekletildikten sonra kazanlarda kaynatılarak pekmeze dönüşüyor. 

İmece usulü yapılan zahmetli serüvende, kimi ateşin gücünü kaybetmemesi için odun atmaya devam ederken, kimi de sürekli olarak delikli kaplarla pekmezi savuruyor.

Yaklaşık 7 saat kaynayan üzüm suyu pekmeze dönerken oluşan köpüğü içmeye geliyor sıra. Kaşığı alan dumanın tüttüğü yere geliyor. Yüzlerce yıldır aynı yöntemle pekmez kaynatan köylüler pekmez kaynatmanın yorgunluğunu köpük içerek atıyorlar.

Pekmez kaynarken kazanlarda oluşan köpük, misafirlere ikram ediliyor. Öyle ki sırf köpük içebilmek için yüzlerce kilometre uzaklıktan köye gelenler bile var. Hatta gurbetçilerimiz bile bu anı kaçırmıyorlar.

Bir yandan pekmezler kaynatılırken bir yandan da hazır köz değerlendiriliyor. Köylüler sıcak közde mayalı ekmeklerini ısıtıp yine közde pişirdikleri patates ve patlıcanlarla afiyetle yiyor gelen geçene ikram ediyorlar.

Göcer Köyü'nde evine misafir olduğumuz "Türkeş" lakaplı Mustafa Kayadibi, tamamen organik doğal yöntemlerle yapılan pekmezin hikâyesini anlatırken pekmez köpüğü için 11 ay 15 gün bekler insanlar" diyor.

Türkeş; "Pekmez işi meşakkatlidir, yalnız yapılmaz. Konu komşu herkes diğerine yardım eder. Bunun belli başlı bir ustası yoktur. Herkes annesinden, babasından öğrenir. bizler de çocuklarımızla beraber yaparak bu geleneği gelecek nesillere aktarıyoruz"dedi.

Muratcan Kayadibi; Pekmez ile kış hazırlığı tamamlanır" diyor ve ekliyor; pekmez yapımı hava şartlarına göre eylül ortasından ekim ayına kadar devam eder.

Pekmez verimli geçen yaz ve sonbaharın son hasatıdı, kaynatıldıktan sonra kışın geldiğine inanırız, Artık biliriz ki bağda, bahçede hiçbir ürün kalmaz. Pekmezle birlikte kış hazırlıklarımız tamamlanmış sayılır.

Pekmez özellikle işi bilenlerin kış sofralarında en önemli gıdadır. Bu bağlarda ilaç kullanılmaz. Pekmez yapma yöntemi de yüzlerce yıl önce nasılsa şimdi de aynı denilebilir. Köylüler katkı maddesi bilmezler. 

Sabah kahvaltıda yerseniz, öğle ve akşam yemeklerinin arkasına tatlı niyetine yerseniz ve şekerle yapılan birçok tatlıda şeker yerine pekmez kullanırsanız kışı hastalanmadan geçirebilirsiniz.

Son yıllarda, özellikle çocukların çikolata ve diğer şekerlemelere düşkünlükleri nedeniyle pekmezin önemini yitirmeye başladığını anlatan Kayadibi, doğal olması nedeniyle birçok vitamini barındıran pekmezi her yaştan bireyin mutlaka tüketmesi gerektiğini söylüyor.

Kan yapıcı özelliği ile bilinen ve yüksek oranda kalsiyum içeren doğal pekmezin hiç duymadığınız faydaları var.

Örneğin; Vücut direncini artırır, Bağışıklık sistemini güçlendirir, İltihap söktürür, Karaciğerleri temizler, Kan basıncını dengeler, Öksürüğü keser, Hastaysanız iyileşme sürecini hızlandırır, Enerji sağlar, Demir, kalsiyum, potasyum, magnezyum, manganez ve bakır açısından zengin olmasından dolayı kemikleri korur, Mide ve sindirim sistemi sorunlarına iyi gelir.

Şeker ve diğer katkı maddeleri kullanılmadan Anadolu’da binlerce yıldır geleneksel olarak yapılan pekmez, genelde şeker bakımından zengin meyve sularının kaynatılıp konsantre edilmesiyle üretilen yoğun ve tatlı bir şuruptur.

Pekmez, taze üzüm ve ihraç şansı olmayan kuru üzümden üretilmekle birlikte keçiboynuzu, elma, dut, kayısı, erik, karpuz, incir ve şeker pancarından da yapılmaktadır. Yüksek şeker içeriği nedeniyle iyi bir karbonhidrat ve enerji kaynağı olan pekmez; kalsiyum, demir, potasyum ve magnezyum gibi mineralleri de içermektedir. Pekmezin, yapıldığı meyveye göre besin içeriği değişmektedir. 

Hemen kana karışıyor
Karbonhidrattan zengin bir enerji kaynağı olan pekmez, glikoz ve fruktoz içeriği nedeniyle sindirime gerek kalmadan tüketildikten kısa bir süre sonra kana karışmaktadır. İçeriğindeki B (B1,B2,B3) vitaminleri ile kalsiyum, potasyum, magnezyum, krom, demir zenginliğiyle de yüksek düzeyde vitamin ve mineral kaynağıdır. Ortalama 29 kalori olan bir yemek kaşığı (10 gram) pekmez yaklaşık 1 mg demir ve 40 mg kalsiyum içermektedir. Pekmezin 100 gramı, yaklaşık 293 kalorilik enerji sağlamaktadır. 

Kansızlığa iyi geliyor
Pekmez, vücutta kolayca emilebilen demir içeriği nedeniyle kan yapımını artıran, kansızlığa iyi gelen bir besin kaynağıdır. Süt ve süt ürünlerinden sonra, kalsiyum içeriği açısından en iyi kaynaklardan olan pekmez, kemik gelişimi ve sağlığı için çok önemlidir. Pekmez, içindeki zengin potasyum sayesinde kan basıncının düzenlenmesinde de oldukça etkilidir. Pekmezde bulunan antioksidanlar, vücut direncini arttırarak, bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Hastalıklara karşı koruyucu etkisi nedeniyle öksürüğe iyi geldiği ve balgam söktürdüğü bilinmektedir. 

Şeker hastalarına uyarı
Hem yetişkinlerde hem de çocuklarda pamukçuk adı verilen ağız içi yaraların tedavisinde önemli rol oynar. Pekmezdeki basit şekerler kana hızlı karıştığından, diyabeti olan bireylerin şeker ve bal gibi pekmezi de fazla tüketmemesi önerilmektedir. Mineral miktarının fazla ve emilim oranlarının yüksek olması nedeniyle hamile ve emziren anneler ile iyileşme dönemindeki hastaların diyetinde olması gereken bir besindir. 

Tansiyonu da dengeliyor
Özellikle büyüme çağındaki küçük çocukların, kilo alamayanların, iştahsızlık ve halsizlik şikayetleri olanların beslenmesinde pekmeze yer verilmelidir. Pekmez, egzama, sedef, akne ve diğer cilt hastalıklarının tedavisinde de yardımcı besin olarak kullanılmaktadır. İçeriğindeki potasyum sayesinde, tansiyonu dengeleyici özelliği bulunmaktadır. Zengin besin içeriği olan pekmezi yetişkinlerin günde 1-2 yemek kaşığı, çocukların ise 1-2 tatlı kaşığı tüketmesi önerilmektedir. 

Pekmezi tüketirken ve saklarken…
Evde yapılan pekmez güneş ışığı almayan ve oda ısısında saklanmalıdır. Marketten alınan raf ömrü uzun olan pekmezin ise kapağı açıldıktan sonra buzdolabında bulundurulmalıdır. 

Karaman haber kanalı; karamandan.com

Karaman haber kanalı; karamandan.com

Karaman haber kanalı; karamandan.com

Karaman haber kanalı; karamandan.com

Karaman haber kanalı; karamandan.com

Karaman haber kanalı; karamandan.com

Karaman haber kanalı; karamandan.com

Karaman haber kanalı; karamandan.com

Karaman haber kanalı; karamandan.com

Karaman haber kanalı; karamandan.com

11 ay 15 gün bunun için beklediler
11 ay 15 gün bunun için beklediler Karaman köylerinde pekmez köpüğü içmek için 11 ay 15 gün bekleyenler fırsatları kaçırmıyor.