Karamandan.com

Karamandan.com

26 Ekim 2020 Pazartesi
140 yıllık ‘hükümet binası’ müze oluyor
Osmanlı Padişahı Sultan II.
Kategori : Tarih
17 Ekim 2020 12:00
 
140 yıllık ‘hükümet binası’ müze oluyor
karaman

Osmanlı Padişahı Sultan II. Abdülhamit zamanında, 1886 yılında Giresun Kazası Belediye Başkanı Kaptan Yorgi tarafından halktan toplanan bağışlarla yaptırılan Giresun Hükümet Konağı müze oluyor. Giresun Üniversitesi’nin kullanımında olan ve merkez Rektörlük olan tarihi binanın Zamanda Yolculuk Müzesi’ne dönüştürüleceği açıklandı.

Bu konuda üniversite tarafından hazırlanan proje Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı’nın “Sürdürülebilir Turizm ve Destinasyon Yönetimi Mali Destek Programı” kapsamında desteklenmeye hak kazandı.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Güven Özdem, Proje Koordinatörü Doç. Dr. Gazanfer İltar, Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı’nın İzleme ve Değerlendirme Birimi Başkanı Hacı Salih Şahin ve Uzman Betül Tiryaki’nin katılımı ile projenin sözleşmesi imzalandı.
Proje kapsamında, binada özgün işlevine uygun olarak yeniden düzenleme yapılacağı ve Giresun tarihindeki önemli olayların, animasyon canlandırmalar eşliğinde ziyaretçilere sunulacağı açıklandı.

Giresun Üniversitesi’nden yapılan açıklamada “İçeriğin belirlenmesi için önümüzdeki günlerde Rektörümüz Prof. Dr. Yılmaz Can’ın başkanlığında sivil toplum örgütleri, akademisyen ve ilgililerin katılımı ile gerçekleştirilecek toplantıda proje detayları kamuoyuyla paylaşılacaktır” ifadelerine yer verildi.

Karaman Haber - Kaynak : IHA

Okunma : 512
REKLAM
karaman


EKSPERTİZ
Yavuzlar iplik
guney sigorta
Gündem haberleri
Karaman'da toplu cenaze şoku! 4 sokağa giriş-çıkış yasaklandı
23 Ekim 2020 Okunma: 14927 Gündem
80 yaşında ceviz ağacından düştü
24 Ekim 2020 Okunma: 9456 Gündem
2,5 ay sonra yeniden trafiğe açıldı
23 Ekim 2020 Okunma: 5553 Gündem
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın