Karamandan.com

Karamandan.com

26 Mart 2019 Salı
Muhtar Adayları Nasıl Reklam Yapacak?
Muhtarlar broşür ya da medya kullanacak bilboard, afiş ve pankart kullanamayacaklar.
Kategori : Siyaset
11 Ocak 2019 02:42
 
Muhtar Adayları Nasıl Reklam Yapacak?

Muhtarlar broşür ya da medya kullanacak bilboard, afiş ve pankart kullanamayacaklar.

Muhtarlık seçimine girmek isteyenler broşür dağıtabilecek, yaygın medyada reklam yapabilecekler.

Muhtar adayları seçimde kendilerini seçmene tanıtmak için sadece el ilanı dağıtabileceklerdir. Pankart, döviz ve afiş benzeri reklamların asılmayacağı, caddeler, sokaklar, iş yerleri, balkonlar, billboardlar, araçlar, direkler gibi yerlere reklam asmaları ve yapıştırmalarının yasak olduğu YSK kararında açıkça belirtildi. 

Yüksek Seçim Kurulu'nun 30 Mart 2014 tarihinde yapılacak köy muhtarlığı ve ihtiyar meclisi üyeliği ile mahalle muhtarlığı ve ihtiyar heyeti üyeliği seçimlerine ilişkin uygulanacak usul ve esasları Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı. 

Buna göre, Muhtarlık seçimine girmek isteyenler siyasi partilere ve bağımsız adaylara tanınan propaganda hakkından yararlanamayacaklar ve oy verme gününden önce, resimli veya kendisini yazı ile tanıtıcı nitelik taşıyan el ilanı dağıtabilecek. Bu seçimler için kullanılacak oy pusulaları adaylar tarafından bastırılabilecek ve çoğaltılabilecek. 

Muhtar ile ihtiyar meclisi ve heyeti üyelerinin seçiminde, muhtar ile o seçim çevresinden seçilmesi gereken ihtiyar meclisi/heyeti üye sayısı kadar ismin birlikte yazılı olduğu oy pusulası kullanılacak. 

Oy pusulası üzerine "Muhtar" veya "Muhtar Adayı" ile "Üye Adayı", "İhtiyar Meclisi Üyesi" veya "İhtiyar Heyeti Üyesi" sözcükleri yazılabilecek. Muhtar ile ihtiyar meclisi/heyeti üyelerinin seçiminde kullanılacak oy pusulalarına, köy ihtiyar meclisine son genel nüfus sayımı sonuçlarına göre, nüfusu bine kadar olan köylerde 8, bin 1'den 2 bine kadar olan köylerde 10, 2 binden fazla olan köylerde 12, mahalle ihtiyar heyeti üyeliği için 8 isim yazılacak. 

Seçim çevresinde seçilen ihtiyar meclisi/heyeti üyesinden en çok oy alandan başlamak üzere yarısı asıl, diğer yarısı da yedek üye olacak. Aza ve üye kelimeleri eş anlamlı kelimeler olduğu için, oy pusulalarında her iki kelime de kullanılabilecek.

RENKLİ KAĞIT KULLANILMAYACAK

Ad ve soyadları aynı olan muhtar ve ihtiyar meclisi/heyeti üye adlarının yanına parantez içinde baba-anne adlarının, bu da aynı olduğu takdirde baba-anne adının yanına doğum tarihi yazılı oy pusulaları kullanılabilecek. 

Bu durum seçim çevresinde önceden duyurulacak. Seçime girecek kişiler bastırdıkları oy pusulalarını sandık kurulunun gözetiminde kapalı oy verme yerine koyabilecek. Oy pusulaları için yalnızca beyaz kâğıt kullanılabilecek ve renkli kâğıtlara basılmış veya yazılmış oylar geçersiz sayılacak. 

Köy ve mahalle seçimlerinde kullanılacak basılı veya yazılı oy pusulalarındaki isimlerden bir veya birkaçı çizilerek oy kullanılabilecek. Çizilenlerin yerine o seçim çevresinde seçilecek kişi sayısını geçmemek üzere başka isimler de yazılabilecek. 

Muhtar ve ihtiyar meclisi/heyeti üyeliği seçimi oy pusulalarına "evet" veya "tercih" yazılı mührün basılmasına gerek bulunmuyor ancak mühür basılmış olanlar da geçersiz sayılmayacak.

 

Okunma : 4100
maboto
guney sigorta
ak parti
tekin
Gündem haberleri
Meteoroloji'den Karaman için 'Sarı Alarm'
22 Mart 2019 Okunma: 18813 Hava Durumu
Karamanlı Asker Şehit Oldu!
23 Mart 2019 Okunma: 18189 Asayiş
ÖLÜM VİRAJI YİNE CAN ALDI
25 Mart 2019 Okunma: 12413 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın