Karamandan.com

Karamandan.com

26 Mayıs 2020 Salı
Karaman CHP'den Koronavirüs Önlemi!
CHP Karaman İl Teşkilatı, koronavirüs önlemleri kapsamında Karaman il binasına 2 hafta süre ile ziyaretçi kabul etmeyeceklerini duyurdu.
Kategori : Siyaset
16 Mart 2020 17:03
 
Karaman CHP'den Koronavirüs Önlemi!

CHP Karaman İl Teşkilatı, koronavirüs önlemleri kapsamında Karaman il binasına 2 hafta süre ile ziyaretçi kabul etmeyeceklerini duyurdu.

CHP Karaman İl Başkanı Mustafa Cem Kağnıcı'dan konuyla ilgili basın açıklaması;

"Sağlık Bakanlığımız tarafından alınan geniş önlemlere istinaden vatandaşlarımızın birbirleri ile etkileşmelerini azaltmak ve sosyal olarak da bir araya gelmeleri sonucu oluşan olası virüsün yayılmasını engellemek amacıyla İl binamızda 14 gün süre ile (31 Mart 2020 tarihine kadar) ziyaretçi kabul edemeyeceğiz bu süre içinde her türlü iletişime İl ve İlçe Başkanlarımız ve yöneticilerimiz aracılığı ile 24 saat boyunca cevap verilecektir, tüm vatandaşlarımızın gerekli anlayışı ve  COVİD-19 virüsüne karşı gerekli önemi göstereceğini bilmekteyiz.

Corana virüsüne karşı kısa bir bilgilendirmeyi de hatırlatmakta fayda görüyoruz.

Yeni Coronavirusun, diğer Coronaviruslar gibi solunum yolu ile bulaşmaktadır. Hasta kişilerden öksürük, hapşırık, gülme, konuşma sırasında çevreye saçılan virus içeren solunum salgısı damlacıkları, sağlam kişilerin mukozalarına temas ederek bu kişilerin hastalanmasına neden olur. Hastalığın bu şekilde insandan insana bulaşması için yakın temas (1 metreden yakın) gereklidir.COVID-19’a maruziyettensemptomların başlamasına kadar olan süre(kuluçka süresi ) 2 ile 14 gündür. COVID-19 enfeksiyonu teyit edilmiş birçok insanda ateş, öksürük, nefes darlığı semptomlarıyla, ciddi akut solunum hastalığı ortaya çıkmıştır. Bazı hastalarda ishal, bulantı, kusma şeklinde sindirim sistemi bulgularının da tabloya eşlik ettiği görülmüştür.

Virüsün bulaştığı hastalarda zatürre ve böbrek yetmezliği gibi ciddi komplikasyonlar geliştiği ve bu hastaların yaklaşık %3’ünün hayatını kaybettiği görülmüştür. Ölümlerin çoğunda altta yatan başka tıbbi problemler (ileri yaş, şeker, kanser, kronik akciğer, kalp ve böbrek hastalıkları gibi) vardır. Özellikle genç erişkinlerde, semptomlar soğuk algınlığı belirtileri gibi hafiftir. Bazılarında hiç belirti yoktur ve bu hastalar genellikle iyileşirler.

Enfeksiyonun yayılmasını önlemek için standart öneriler arasında düzenli el yıkama, öksürme ve hapşırma sırasında ağız ve burnun kapatılması, et ve yumurtaların iyice pişirilmesi yer alır. Öksürme ve hapşırma gibi solunum yolu rahatsızlığı belirtileri gösteren kişilerle yakın temastan kaçınmalıyız.

Corona virüs dahil tüm solunum yolu hastalıklarından korunabilmek için aşağıdaki önlemlerin düzenli olarak uygulanması önerilmektedir:

-Ellerinizi sık sık, 20 saniye süreyle su ve sabunla yıkayın. Küçük çocukların da aynı şekilde ellerini yıkamasını sağlayın.

-Su ve sabun bulunamıyorsa alkol bazlı bir el dezenfektanı kullanın.

-Öksürürken veya hapşırırken ağzınızı ve burnunuzu kağıt mendille kapatın, ardından mendili mutlaka çöpe atın.

-Kirli ellerle ağzınıza, burnunuza ve gözlerinize dokunmayın.

-Corona Virüs belirtileri olan ya da teşhisi konmuş hastalarla aynı kaptan yemek yemek, aynı bardağı paylaşmak veya öpüşmek gibi kişisel temastan kaçının.

-Kapı kolları ve oyuncak gibi sık dokunulan yüzeyleri temizleyin ve bunları dezenfekte edin.

Sağlıklı günlere tüm insanlığın en kısa sürede kavuşması dileğiyle. 
Saygılarımla." 

Okunma : 1337
karaman


seç
EKSPERTİZ
guney sigorta
atsepete
Gündem haberleri
Karaman sessizliğe büründü
23 Mayıs 2020 Okunma: 9668 Gündem
Karaman'da hastaneden kaçan korona şüphelisi aranıyor
24 Mayıs 2020 Okunma: 8216 Asayiş
Karaman Sokakları boş kaldı!
23 Mayıs 2020 Okunma: 5671 Gündem
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın