Karamandan.com

Karamandan.com

22 Eylül 2019 Pazar
Davutoğlu cephesinde neler oluyor?
Siyasetin gündemi Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, eski AK Parti'lilerle Ankara'da bir araya geldi.
Kategori : Siyaset
11 Eylül 2019 22:34
 
Davutoğlu cephesinde neler oluyor?

Siyasetin gündemi Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, eski AK Parti'lilerle Ankara'da bir araya geldi.

AK Parti'nin ihraç istemiyle Disiplin Kurulu'na sevk ettiği eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, yeni parti kurma çalışmalarına devam ederken Ankara'da eski AK Parti milletvekilleri ve eski il başkanlarıyla bir araya geldi.

Davutoğlu eski AK Parti'lilerle devam eden toplantıda, yeni kurulacak partide yer alan isimlerle son gelişmeleri değerlendirdiği bildirildi.

PARTİLEŞME SÜRECİ

AK Parti'den gelen tebligatlar, tebligatlara yanıt verilip verilmeyeceği, yazılı savunma yapılıp yapılmayacağı konusunda değerlendirme yapıldığı gelen haberler arasında. Toplantıda, partileşme süreci de masaya yatırıldığı ifade ediliyor. Davutoğlu'nun ekim ayında kuracağı partisi için, Ankara Beysukent'te 3 katlı bina tuttuğunu iddia ediliyor.

KAÇ VEKİL DAVUTOĞLU İLE HAREKET EDİYOR

Selçuk Özdağ, kaç vekilin Davutoğlu ile hareket ettiğini açıkladı. Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ile yeni parti çalışmaları içinde bulunan eski AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ, kendileriyle birlikte 100'ün üzerinde eski ve TBMM'de bulunan 10'un üzerinde de yeni milletvekilinin hareket ettiğini söyledi Selçuk Özdağ, "Biz milletvekili transferlerine sıcak bakmıyoruz. Bizimle irtibatlı olan çok sayıda mevcut milletvekili var" diye konuştu.

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ile AK Parti'den ihracı istenen Selçuk Özdağ, DW Türkçe'den Nevşin Mengü'ye konuştu. AK Parti'den ihraç süreçleri ve yeni parti çalışmaları hakkında açıklamalarda bulunan Özdağ, "2020 yılı Kasım ayında erken seçime milletimiz hazır olsun" dedi.

NE OLMUŞTU?

2 Eylül'de toplanan AK Parti Merkez Yönetim Kurulu toplantısından ihraç kararları gelmişti. Toplantıdan Ahmet Davutoğlu, Ayhan Sefer Üstün, Selçuk Özdağ ve Abdullah Başçı'nın AK Parti'den kesin ihracı istenmesine dönük karar çıkmıştı.

Davutoğlu, "AK Parti'yi hiç kullanmadık tabir olarak, biz arkadaşlarla AK Parti'nin AKP'lileştiğini düşünüyoruz" demişti.

ERDOĞAN TEPKİ GÖSTERMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Davutoğlu'nun açıklamaları ile ilgili, "Söyleyecekleri ne varsa söylesinler, böyle lafla tehdit olmaz. Bagajlarındakini ortaya dökmelerinde fayda var" ifadelerini kullanmıştı.

BASIN TOPLANTISI DÜZENLEYECEK

Davutoğlu, bugün bazı eski milletvekilleri ve ilk başkanlarıyla 5,5 saatlik bir toplantı yaptı. AK PARTİ'den ihracı istenen eski başbakan Ahmet Davutoğlu, cuma günü basın toplantısı yapacak.

AK PARTİ MYK toplantısında kesin ihraç talebiyle disipline sevk edilen eski başbakan Ahmet Davutoğlu'nun aralarında bulunduğu 4 siyasetçi, tebligatların ulaşmasından sonra Ankara'da bir toplantı yaptı. Disipline sevk edilen 4 siyasetçinin yanı sıra bazı eski milletvekilleri ve il başkanlarının katıldığı toplantı yaklaşık 5,5 saat sürdü. Disipline sevk edilen üyelerin 7 günde sözlü ya da yazılı savunma hakkı bulunuyor. Davutoğlu başkanlığında yapılan toplantıda ihraç talebi karşısında alınacak tutum ele alındı, savunma yapıp yapmama değerlendirildi. Edinilen bilgiye göre toplantı yarın da devam edecek. Eski başbakan Davutoğlu'nun alacakları kararı cuma günü basın toplantısı ile açıklaması bekleniyor.

TÜSİAD İLE GÖRÜŞMÜŞ

Fatih Altaylı geçen hafta da Ali Babacan'ın TÜSİAD üyeleri ile görüştüğünü yazdı.

Habertürk yazarı Fatih Altaylı, yeni parti kurma hazırlığında olan eski Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun dün (10 Eylül) TÜSİAD üyeleri ile görüştüğünü yazdı. 

Altaylı, kurucusu olduğu AKP'den istifa ederek yeni parti kurma çalışmaları başlatan Ali Babacan'ın da TÜSİAD üyeleri ile görüştüğünü haftalar önce yazdığını hatırlatarak "Parti kurma hazırlığındaki bir diğer isim, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu da epeydir TÜSİAD üyelerinden randevu istiyordu. Ahmet Davutoğlu’na pek de özel bir hayranlığı olmayan TÜSİAD ise bu talebe biraz da yaz mevsimi olması nedeniyle çok sıcak bakmıyor, deyim yerindeyse Davutoğlu’nu atlatıyordu" dedi.

 

Okunma : 3814
seç
guney sigorta
maboto
EKSPERTİZ
Gündem haberleri
Karaman'da sokak ortasında adam vurdular
20 Eylül 2019 Okunma: 22073 Asayiş
Gece Ağıla Giren Kurtlar Koyunları Telef Etti
18 Eylül 2019 Okunma: 12974 Gündem
Feci kaza ağır yaralılar var
20 Eylül 2019 Okunma: 11864 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın