Foto galeri

Karamandan.com

Karamandan.com

 
 
Tarih : 14 Haziran 2018  -  Saat : 14:26:34   Görüntülenme: 2707

Berberlerin bayram mesaisi
Türk kültüründe önemli yeri olan ve bir gelenek haline gelen "bayram tıraşı" için berberler, ramazanın son günlerinde sabaha kadar hizmet veriyor. 

Ramazan Bayramı öncesi Karaman'daki berberlerde bayram tıraşı yoğunluğu yaşanıyor. 

Karaman Berberler ve Kuaförler Odası Başkanı Selahattin Pekoğlu Karamandan.com muhabirine açıklamada, berber esnafının genelde ramazanın ilk yarısında dinlendiklerini, son yarısında ise daha yoğun çalıştıklarını söyledi.

Bayram öncesi berbere gitme kültürünün yaşatıldığına işaret eden pekoğlu, "Bayramlardan önce baba, oğlunun elinden tutar muhakkak bir berbere gider, o bayram havasını, kültürünü yaşatır.

 

Berberlerde akşam demlenen çaylar, ikramlar ve meyveler bayram tıraşı geleneklerindendir." ifadelerini kullandı.

Pekoğlu, ramazanın son 5 günü berberlerin çok yoğun çalıştıklarının altını çizerek, "Berberlerde bayram tıraşı telaşı herzaman olur. Dükkanlarını boyatan, malzemelerini yenileyenler berberler var. Özellikle ramazanın son günlerinde berber dükkanları sahura kadar açık kaldı.

Bayramdan önce son 2 gün sabah namazına kadar açık kalır ve son müşteriye kadar çalışırlar." diye konuştu.

İlde uzun yıllardır berberlik yapan Ramazan Şahin, her bayram öncesi iş yoğunluğu yaşadıklarını bunun kendilerini mutlu ettiğini söyledi. 

Ramazan ayında genelde işlerinin düşük olduğunu fakat bayram yaklaştıkça iş yoğunluğunun arttığını ifade eden Şahin, "Özellikle bayrama bir iki gün kala işlerimiz çok artıyor. Biz de berberler olarak genelde bayram sabahına kadar çalışıyoruz." dedi. 

Bayram yoğunluğundan memnun olduklarını belirten Muhsin Öztürk de, "Müşterilerimiz tıraş olmayı genelde son güne bıraktıklarından dolayı yoğunluk yaşıyoruz. Salonumuza tıraş olmak için gelen müşteriler fazla olduğu için müşterilerimizi randevulu çağırıyoruz.

Telefonla arayıp müşterilerimiz randevu alıyor. İşlerin yoğun olmasından dolayı bayramda gece geç saatlere kadar mesai yapıyoruz." diye konuştu. 

Berberlerin bayram mesaisi
Berberlerin bayram mesaisi Türk kültüründe önemli yeri olan ve bir gelenek haline gelen "bayram tıraşı" için berberler, ramazanın son günlerinde sabaha kadar hizmet veriyor.