Karamandan.com

Karamandan.com

03 Haziran 2020 Çarşamba
AA'nın "Barış Pınarı Harekatı" kitabı...
AA'nın "Barış Pınarı Harekatı" kitabı ilk kez TÜYAP Fuarı'nda okuyucu ile buluştu.
Kategori : Sinema-Kitap
08 Kasım 2019 13:02
 
AA'nın "Barış Pınarı Harekatı" kitabı...

AA'nın "Barış Pınarı Harekatı" kitabı ilk kez TÜYAP Fuarı'nda okuyucu ile buluştu.

Türkiye'nin terör örgütü PKK ile 35 senedir sürdürdüğü mücadelede önemli bir yeri olan Barış Pınarı Harekatı'nı anlattığı "Türkiye'nin Terörle Mücadelesinde Barış Pınarı Harekatı" kitabı, ilk kez TÜYAP Fuarı'nda okuyucu ile buluştu.

Sahasında yetkin uzmanların katkılarıyla hazırlanan kitapta, grafikler eşliğinde, terör örgütü PKK'nın kuruluşu, yapılanması, eylemleri, Türkiye'nin sınır güvenliği, Suriye'nin toprak bütünlüğü, Suriyelilerin güvenli dönüşüne yöneltilen tehditler ve Türkiye'yi Fırat'ın doğusuna harekat düzenlemeye sevk eden süreç anlatılıyor.

Kitabın ön sözünü yazan AA Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Şenol Kazancı, Türkiye'nin, güney sınırında 9 yıldır süren iç savaşın başından bu yana Suriye'nin birliği ve toprak bütünlüğünü desteklediğini belirtti.

Bu anlamda uluslararası girişimlere de öncülük eden Türkiye'nin, bölücü terör örgütleri DEAŞ ve YPG/PKK'ya karşı düzenlediği harekatlarla sınırında terör kuşağı oluşturulmasına izin vermeyeceğini gösterdiğini ifade eden Kazancı, Türkiye'nin, sınırının üçte birinde devam eden YPG/PKK tehdidini de sona erdirmekte kararlı olduğunu her fırsatta vurguladığını kaydetti.

Kazancı, 3 milyon 600 binden fazla "geçici koruma" statüsündeki Suriyeliye ev sahipliği yapan Türkiye'nin, bir güvenli bölgenin tahsis edilmesine de imkan verecek Barış Pınarı Harekatı'nı başlattığını hatırlatarak, yoğun diplomasi faaliyetleri neticesinde ve Türkiye'nin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları çerçevesinde gerçekleştirilen harekatın, azami ölçüde sivil hassasiyeti gösterilerek sürdürüldüğünü vurguladı.

Sahada terör örgütüne karşı hızla ilerleme kaydedilirken, Türkiye'nin ABD ve Rusya ile vardığı mutabakatların, siyasi başarı olarak tarihe geçtiğini belirten Kazancı, şu ifadeleri kullandı:

"Kitap, PKK terörünün Türkiye ve Suriye'deki yapılanması, Türkiye'nin sınır güvenliği, Suriye'nin toprak bütünlüğü, Suriyelilerin güvenli dönüşüne yöneltilen tehditleri ve Türkiye'yi Fırat'ın doğusuna harekat düzenlemeye sevk eden süreci anlatıyor. Başarılı harekatın gelişiminin özetini de içeren kitap, Türkiye'nin bölgenin geleceği için vardığı tarihi mutabakatları da kayda alıyor. Çalışmanın hazırlanmasında emeği geçen arkadaşlarıma teşekkür ediyorum."

"Muhabir", "Gökyüzünden Türkiye" ve "Yükselen Afrika" gibi alanında özgün kitaplar barındıran AA Yayınlarına ilişkin detaylı bilgiye, "https://www.aa.com.tr/tr/aa-yayinlari" adresinden ulaşılabiliyor.

Okunma : 646
Foto galeri
karaman


guney sigorta
atsepete
seç
EKSPERTİZ
Gündem haberleri
Karaman'da iki bina karantinaya alındı
30 Mayıs 2020 Okunma: 11248 Gündem
Karaman’da traktör ile çapa motoru arasına sıkışan şahıs öldü 
01 Haziran 2020 Okunma: 8422 Asayiş
ŞARAMPOLE UÇTU; AĞIR YARALILAR VAR
01 Haziran 2020 Okunma: 6457 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın