Engelli Kardeşin Olsa… | Karamandan.com - Karaman Haber

Engelli Kardeşin Olsa… | Karamandan.com - Karaman Haber

28 Ocak 2021 Perşembe
Engelli Kardeşin Olsa…

Engellilik doğuştan ya da sonradan bir hastalık veya bir kaza sonucu bedensel, zihinsel, ruhsal, duygusal ve sosyal duyularını kaybetmiş, normal yaşamın gereklerine uyamama olarak tanımlanmaktadır.

Engelliler Haftası, 10 Mayıs - 16 Mayıs arasında, Birleşmiş Milletler'e üye ülkeler de kutlanmaktadır. Toplum olarak engelli oranı toplam nüfusun % 10 civarında olup küçümsenmeyecek bir orandır. Engelliliğin nedenleri araştırıldığında, büyük çoğunluğunun önlenebilir nedenler olduğu bilinmektedir. Genetik etkenler, akraba evliliği, gebelik sırasında yaşanan sorunlar (hastalıklar, ilaç kullanımı, radyasyona maruz kalmak, alkol ve madde kullanımı, beslenme bozuklukları vs.) gibi sorunlar tümü önlenebilir süreçlerdir. Doğum sonrasında kazalar, insan eliyle bilerek ya da kaza sonucu oluşan psikososyal travmalar, doğal felaketler engelliliğe yol açmaktadır. Engelliliğin bir yazgı olmadığı, geliştirilecek sosyal politikalar ve her alanda korucu-önleyici uygulamaları içeren düzenlemelerle önleneceği kesindir.

Engelli olmak kusur değil engellilik doğal hayatın bir sonucu olarak ortaya çıkan normal bir durumdur ve asla bir kusur ya da eksiklik olarak görülmemelidir ama toplum olarak onları kabullenme noktasında eksikliklerimiz var. Yeri geldi onları ikinci plana attık, yeri geldi alay ettik lakaplar taktık. Onlar da istemezdi engelli olmayı herkes gibi yaşamak, iş sahibi olmak, evlenmek çocuk sahibi olmak isterlerdi ama kader işte, kabullenmek zor ama hayatları boyunca hep sıkıntı çekecekler, nerden biliyorum?  ben engelli değilim ama engelli bir abim var, doğuştan zihinsel engelli yaşadıklarını yaşadıklarımızı bilen biri olarak  sıkıntıları dile getiriyorum:

Engelli insan dünyaya geldiği ilk anda anne baba ilk şoku yaşıyor ne yapacağını nasıl davranacağını kime ne diyeceğini bilemiyor içine kapanıyor, Allah’ın hediyesi der ama insanların bakışları soruları karşısında susar ne diyeceğini bilemez zaman geçer, okul dönemi gelir hangi okul, hangi sınıf, sınıf arkadaşları kim olacak? Sonuç da onlar da çocuk yeri gelir gülerler yeri gelir alay ederler, zaman ilerler yapabileceği meslek yoktur hangi işi nasıl yapacak diploması varsa belki kamu kurumunda çalışabilir ama büyük bir kısmı işsizdir yatalak değilse dışarda gezerler, askerlik yapamazlar (yılda 1 gün yapılan askeri elbise giyme hariç) evlenemezler ama toplum yine alay eder neden evlenmiyorsun şöyle böyle yap diye akıl verirler amaç eğlenmek onlar da bilirler olmayacağını ama gülmeleri lazım ne diyelim onların çocukları olsaydı ne yaparlardı.

Kamu kurumu görevlileri azarlar, hatta ileri gidip döven de olur çünkü karşısındakini normal vatandaş olarak görür kendilerine karşı geldiğini düşünür empati kuramazlar, ego tatmin edilir, engelli kardeşlerimiz yalan bilmezler hakkı hakikati söylerler bazen sosyal medya da engelli kardeşlerimiz ile ilgili vidolar yayınlanır, onlara  dua ettirilir gülerek dua ederler duanın sonunda yapacağı küfür ve el kol hareketlerini merak ederler amaç nedir sevdiklerinden mi eğlenceli olduğundan mıdır? Onların da anne babası, abisi kardeşleri var onların ne düşündüğünü bilmezler bilmek istemezler önemli olan o an gülmek, yapmayın kardeşim onlar da insan siz gülerken onlar belki kalplerinde bir sızı hissediyorlar anlayamayız. Yeri gelir onlarla fotograf çekinilir altına özlü sözler yazılır çay ikram edenler de olur.

Karaman bugüne kadar onlarca engelli kardeşimiz geldi geçti mekanları cennet olsun. Kimin ne olduğu ne olacağı belli değil bugünün sağlamları yarının engelli adayı olabilir onlar bizim gibi olamazlar ama bizim onlar gibi olmayacağımızın garantisi yok, herşeyin başı sağlık diyelim sağlıcakla kalın…

 

Okunma : 1412