Karamandan.com

Karamandan.com

05 Nisan 2020 Pazar
Karamanoğulları Atası Nure Sofi Ardıçları ve Ardıç Kuşu
Bu bilgi paylaşımı kamuoyunda ilk defa paylaşılıyor.
Kategori : Köşe Yazıları
24 Ocak 2020 16:27
 
Karamanoğulları Atası Nure Sofi Ardıçları ve Ardıç Kuşu

Bu bilgi paylaşımı kamuoyunda ilk defa paylaşılıyor.

Mut Yalnızcabağ Köyü Değirmenlik Yaylası Karamanoğlu Atası Nure Sofi mezarı yanında 1000 yıla yakın ardıç ağacı ve ardıç kuşu senfonisi.

Mut Yalnızcabağ Köyü Değirmenlik Yaylası Karamanoğulları Kurucu Atası Nure Sofi mezarı 17 Aralık 2019. Çekimleri yapan sevgili dostum Ümit Arslan Kobal Beyefendi.

Ardıç Kuşu, mevsimi gelip de ağacın çok faydalı tohumları döküldüğünde onları yer ve döngü başlar. Kuşun sindirim sisteminde açılan tohumlar dışkısıyla toprağa karışır ve sonra döngü ikinci aşamaya geçer. Ardıç Kuşu’nun sindirim enzimleri bu tohumları çimlenebilecek kıvama getirir. Böylece, kuşların dışkısıyla atılmış olan tohumlar çimlenip büyürler. Zamanı geldiğinde filizleniverir Ardıç Ağacı, büyür gelişir ve döngü devam eder.

Toros Dağlarının eteklerinde ve yamaçlarında bulunan Ardıç Ağaçları, yörede Cırrık Kuşu olarak da bilinen Ardıç Kuşunun, ağacın tohumlarıyla beslendikten sonra toprağa bıraktığı dışkısının üzerinde, 7 yılda filizlenip, zahmetle büyürler. Toplumsal yararları nedeniyle bu ağaçlar Sığla ağacı gibi koruma altındadır. Korunmasına yardım etmek gerekir.

Ardıç Kuşu çok sevinçli olduğunda öter. Yabani olduğundan insanlardan kaçar. Can kulağı ile dinleyebilirsen geleni gideni, olup biteni müjdeler. Ben müjdeci bu kuşu Goca Müdürle dileyenlerdenim. Yıllardır gelir giderim böyle bir mucize yaşamadım. Evet, mucize diyorum. İster inanın ister inanmayın. Çok şeyler anlattı.

"Herkes biraz ya Karamanlıdır, ya da Karamanoğullarındandır.

Şerafettin GÜÇ

 

Okunma : 1416
seç
atsepete
maboto
guney sigorta
EKSPERTİZ
Gündem haberleri
Genç yaşta hayata veda etti
01 Nisan 2020 Okunma: 106771 Yaşam
KARAMAN'A GİRİŞ ÇIKIŞ YASAK
03 Nisan 2020 Okunma: 31436 Gündem
Yaş ortalaması 65'in üzerinde olan mahallede çıt çıkmıyor
01 Nisan 2020 Okunma: 30984 Gündem
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın