“Ben Sizi Dinledim!” | Karamandan.com - Karaman Haber

“Ben Sizi Dinledim!” | Karamandan.com - Karaman Haber

16 Ocak 2021 Cumartesi
“Ben Sizi Dinledim!”

“O halde” diyor, sunucu bu kez hafifçe ekranlara bakarak, “siz diyorsunuz ki, Dünya ekonomisi ciddi bir buhran ile karşı karşıya.”

“Tabii ki” diye yanıtlıyor uzman. “Biz bunu açıkladık, bu durum büyük önem arz ediyor. Göreceksiniz Coin’ler dediğim noktaya gelecek. İddia ediyorum, seyircilerimiz de not etsin.”

“Peki” diye devam ediyor, sunucu “gerek Avustralya’da yer alan yangınlar ve gerekse Endonezya’da görülen depremler hakkındaki görüşleriniz nelerdir?”

Uzman; “şimdi” diyor, “Avustralya’da tabi yaşananları kabul etmemiz mümkün değil. Çevresel bir tahribat söz konusu. O kadar canlının başına gelen kabul edilebilir değildir. Tabi, bu noktada Avustralya’nın tarihsel eksende bir zafiyeti var mı, yok mu? Esas soru bu. Bu soruyu da biz soruyoruz. Bu konu ile ilgili geçen hafta bir yazı yazmıştım. Seyircilerimize tavsiyem açıp bir daha okusunlar. Endonezya’daki depreme gelince, tabii ki küresel manada fay hatlarında bir hareketlilik görüyoruz. Bu hareketlilik noktasında, 2011 senesinde Brezilya’da yapılan bir konferansa iştirak eden sayılı isimlerden birisiyim. Yani biz yaklaşık on yıl önce öngördük bunları. Tabii ilgili merciler küresel ölçekte dikkate almamıştı. Şimdi bunların yeniden konuşulması gerektiğini düşünüyoruz.”

Elini kulağına götürüyor sunucu: “Evet şimdi de muhabirimiz, Suriye sınırında. Orada yaşanan gelişmeleri bize anlatacak. Evet, Gürkan. Sınırda bir hareketlilik var mı, son durum nedir?”

Gürkan, kısa birkaç bilgi verdikten sonra sözü sunucuya bırakıyor. Sunucu da elbette sözü uzmana bırakıyor.

Uzman, masanın üzerindeki notlarını karıştırıyor ve derin analizlerine başlıyor: “Rusya’nın sıcak denizlere inme politikasını sakın göz ardı etmeyelim. Bir de tabii Doğu Akdeniz’de yaşanan gelişmeler var. Münhasır Ekonomik Bölge sorunu var. Kıbrıs bu noktada çok çok önemli.”

“Değerli bilgileriniz için çok teşekkür ederiz” diyor sunucu. Programın sonlarına doğru da, “sosyal medyadan gelen soruları cevaplayalım istiyorum” diye de ekliyor. 

“Evet, bir izleyicimiz sormuş; ‘merhaba, yaklaşan yaz aylarına binaen küresel iklim değişikliği durumu ile ilgili yapılması gerekenler nelerdir?’”

Soru okunduktan sonra kamera uzmana dönüyor.

“Çok yerinde bir soru, çünkü geçtiğimiz yıl biz bu konuda özel bir kitap yayımladık. Sevgili izleyicilerimiz, internet sayfamıza girerek online sipariş verebilirler. O yüzden cevabı burada uzun uzun anlatmak doğru olmayabilir.”

“Çok yerinde olur” diyor sunucu. “Zira süremizi aşmak üzereyiz. Değerli izleyiciler, son olarak yarın akşam yine çok özel bir gündemle sizinle birlikte olacağız. Küresel uygarlık savaşları ve lobiler başlığı ile yine uzmanımızla sizin karşınızda olacağız. Kendisi yine bize çok kıymetli bilgiler sunacak. Ben, uzmanımıza çok teşekkür ediyor ve yarın akşam buluşmak üzere diyorum.”

Samet ZENGİNOĞLU

Okunma : 1946