Sözün Bittiği Yer | Karamandan.com - Karaman Haber

Sözün Bittiği Yer | Karamandan.com - Karaman Haber

14 Temmuz 2020 Salı
Sözün Bittiği Yer

"Nasılsın?" diye sordum.
"Nasıl olalım ustam, bugünkü halimize şükür." dedi.

Anadolu insanının tevekkülü her zaman kaygılarına baskın olagelmiştir. O da öyleydi; "Bugünkü halimize şükür." diyordu.

Ben birkaç kez yaşadım bu durumu. Kucağımda evladımla hastane koridorlarında bir umut, bir şifa bulmak amacıyla çok koşturdum.

Karaman'dan,  Gülkaya Köyünden. Canının diğer yarısı kansere yakalanmış. Lösemi demiş doktorlar ve vakit kaybetmeden tedavisine başlanmış. Yaklaşık iki seneden beri de devam ediyor.

Bu hafta ilik nakli olacaktı, ertelenmiş. Tüm dişlerini sökmüşler çocuğun. Şimdi ağzındaki yaraların iyileşmesini bekliyorlar doktorları, ilik nakli yapabilmek için.

Her zaman derim ya; "kanser masraflı hastalık, zengin hastalığı da derler."

Bir yanda yokluk, bir yanda tedavi masrafları, bir yanda başka şehirlerden birinde, geceleri çocuğunun tedavi gördüğü hastanenin koridorlarında, yüreği ağzında sabahlayan anne -babalar.

O anne babalar ki evlatlarının tedavisi devam ederken günübirlik yaşıyorlar. Ne rahat bir yatakta geceleri huzurlu bir uykuya yatabiliyorlar, ne de gündüzleri oturup bir sofrada huzurlu bir yemek yiyebiliyorlar. Çünkü başlarını sokabilecek bir evleri yok. Çünkü ev kiraları da halden anlamaz ev sahipleri gibi almış başını yürümüş. Çünkü yüksek fiyat çeken ev sahiplerine verilecek kira parasını bir türlü toparlayıp veremiyorlar.

Antalya gibi koca bir şehirde sahip çıkacak kimseleri de yok.

Kaç kez yazdım bu konuyu hatırlamıyorum. "Başka şehirlerin hastanelerinde tedavi olan hastalarımız kendi kaderlerine terkedilmiş vaziyette bir yardım eli uzamasını bekliyorlar. Gerek Karaman Belediyesi gerekse Karaman Valiliği bu konuda bir şeyler yapabilir mi?!" diye.

Bununla da yetinmedik. Antalya Karamanlılar Derneği Başkanını aradık, durumu anlattık.

Karaman Belediye Başkan Yardımcısı ile bizzat görüştüm ve "elimizden bir şey gelirse yapalım." sözünü aldım, Karaman Milletvekilimizin Danışmanına yazdım.

Yok. Hiçbir gelişme olmadı. Her seferinde hasta yakınına; "falanca yetkili sizi arayacak." demekten utandım.

Oysa, Ocak ayında bir dernek kurduk kanser hastalarına hizmet etmek için ve birçok ilke imza attık.

Bir kahvaltılı açılış düzenledik, Milletvekilimiz, Valimiz, Belediye Başkanımız da bu kahvaltıya katıldılar ve dernek açılışımızı yaptılar.

Ve her üç yetkili de bize şu sözü verdi; "Her zaman yanınızdayız, bir ihtiyacınız olursa bize çekinmeden haber verin."

Bugün hiçbiri yok. Tamamen sessizliğe büründüler.

Hatta geçtiğimiz günlerde bir yazımda; "Karaman Valiliği'nin  Ermenek'li İklim Naz isimli 6 yaşındaki Lösemi hastası yavrumuzla ilgileneceklerini belirttiklerini" yazmış ve takipçisi olacağız diye yazmıştım ya, bugün sordurttum İklim Naz'ın annesine. Kapılarını bile çalmamış yetkililer.

Bir arkadaşım; "Karaman bürokrasisi insanı kanser eder." demişti bir sohbetimizde. Ben bir ekleme yapmak istiyorum; "Karaman bürokrasisi kanser etmekle kalmaz, adamı Komünist eder."

Bize söz verdiniz, "Her zaman yanınızdayız!" diye. Yalan mı söylemiştiniz?

Şehrin meydanlarına; "Benim aklım Karaman." diye afiş astıran Belediye Başkanımız, neredesiniz?

Sayın Vekillerimiz! Ya sizler, nasıl, rahat mısınız?

Sayın Vali Beyim, bir kez sesiniz çıktı; İklim Naz ile ilgileneceğiniz belirtildi bir yetkiliniz tarafından. Fakat kimse gitmemiş çocuğun evine?

Yapmayın lütfen! Siz böyle yaparsanız biz ne yapalım?

Bakın siyaset yapmıyorum. "Ya olduğunuz gibi görünün, ya da göründüğünüz gibi olun!" diyorum.

Bugün Antalya'da mağdur olan ailemiz belki ömürleri boyunca hiç bu kadar yalnız kalmamışlardı. Peki siz bu ilin mülki amirleri olarak neredesiniz, neden bir hemşehrimize sahip çıkmıyorsunuz?

Daha önce de böyle bir olay yaşadık. O evladımız şimdiki hastamız kadar şanslı değildi. İlik bulunamadı ve vefat etti.

İki yıl önce cenazesine katıldım. O dönemin Milli Eğitim Müdürü yanında bir fotoğrafçıyla katıldı cenaze namazına ve namaz boyunca şakır şakır fotoğraf çekti fotoğrafçı.

Yazık.

Sevgili karamanlılar, sizlere bir duyuruda bulunacağım, lütfen büyuklüğünüzü gösterin.

Antalya Medical Park Hastanesi'nde Lösemi teşhisi ile yatan halen tedavisi devam eden ve önümüzdeki günlerde kendisine ilik nakli yapılacak olan R.T.Ö isimli Karaman/Gülkaya Köyünden bir hastamız bulunuyor.

Hastamızın ilik nakli yapıldıktan sonra kontrol ve tedavilerine devam edilebilmesi için yine Antalya'da kalması gerekiyor.

Fakat 1 ayı aşkın bir süredir hasta yakını baba ve anne oturabilecekleri kirası uygun bir ev bulamadıkları için hastane koridorlarında geceyi geçirmek zorunda kalıyorlar.

Ev kiraları Antalya'da oldukça yüksek ve ailemizin de ev kirasını ödeyebilecek güçleri yok.

Bizler birçok yetkili kurum ve kimseye bu durumu anlattık ve destek istedik Mutlu Yüzler Eğitim Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği olarak fakat gerekli ilgiyi ve çalışmayı göremedik.

Son çare olarak, kendi şehrimizin insanlarına destek olmak amacı ile hayırsever halkımızdan ailemizin bir ev tutabilmeleri için destek isteme kararına vardık.

Vatandaşlarımızdan az çok demeden, ailemiz kendilerini toparlayıncaya kadar idare edebilecekleri birkaç aylık kiralarını ödeyebilmeleri için destek bekliyoruz.

Ailemizin hassasiyeti nedeniyle açık isim veremiyoruz. 

05362611527 ailemize destek olmak isteyen yüce gönüllü dostlarımız bu numaradan babasını arayarak hastamız hakkında bilgi alabilirler.

▪Dernek irtibat adresimiz: 
KARAMAN SANAT GALERİSİ
Nefise sultan mahallesi 
1.istasyon caddesi 
No: 86/A 
Karaman

▪İrtibat telefonumuz: 
0555 707 1664
0543 582 6287

▪Hesap bilgilerimiz: Mutlu Yüzler Eğitim Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği 

Ziraat Bankası 
İban: tr68 0001 0023 2091 8217 1750 01

Hesap no: 91821717-5001  2320-Piri Reis/ Karaman

Okunma : 1300