Karamandan.com

Karamandan.com

23 Eylül 2019 Pazartesi
Tip 1 Diyabet Nedir?
Şeker hastalığı olarak da bilinen diyabetin temel sebebi, kandaki şekerin enerji üreten hücrelere nakledilememesidir.
Kategori : Sağlık
27 Mayıs 2019 13:09
 
Tip 1 Diyabet Nedir?

Şeker hastalığı olarak da bilinen diyabetin temel sebebi, kandaki şekerin enerji üreten hücrelere nakledilememesidir. Bu nakil işlemi insülin adı verilen hormon sayesinde gerçekleşir. İnsülin hormonu yeterli seviyede salgılanmaz veya salgılandığı hâlde bir dirençle karşılaşırsa, diyabet hastalığı gerçekleşir. Diyabet, birçok farklı semptoma sahip olmakla birlikte yaygın olarak Tip 1 ve Tip 2 şeklinde kategorize edilmektedir. Türkiye’de şeker hastalarının %10’unun Tip 1 Diyabet rahatsızlığına sahip olduğu yapılan araştırmalarla ortaya konmuştur.

Glukoz Salınımı ve Diyabet

Glukoz, vücudun en önemli enerji kaynaklarından biridir. Başta beyin olmak üzere birçok organ, glukoz adı verilen basit şekerden enerji sağlar. Glukoz, hücrenin enerji ihtiyacına göre üretilir ve midenin arka kısmında bulunan pankreas bezinden salgılanan insülin yardımıyla vücutta yapılandırılır. Glukoz her ne kadar vücut için gerekli bir madde olsa da, hücrelere nakledilemediğinde ve enerji olarak kullanılamadığında zehirden farksız bir hâle gelir. Bu durumda organlara zarar vermeye ve vücudun sağlığını bozmaya başlar. Şeker hastalığı tam olarak bu aktiviteyle tanımlanmaktadır.

Tip 1 ve Tip 2 Diyabet Arasındaki Fark Nedir?

Yaygın olarak görülen Tip 2 Diyabet hastalığında insülin hormonu vücudun ihtiyaç duyduğu seviyelerde salgılanıyor olabilir. Ancak bu salınım gerekli ölçülerde olsa bile, kanda insülin direnci olduğu için glukoz nakliyesi yapılamaz.

Juvenil olarak da bilinen Tip 1 Diyabet rahatsızlığının sebebi ise insülin hormonunun hiç salgılanmaması ya da salınımın gereken miktarlarda olmamasıdır. Nadir görülen bir rahatsızlık olmakla birlikte, beliritleri Tip 2 Diyabet’e göre çok daha yoğun ve belirgindir. Birçok farklı etkene bağlı olarak ortaya çıkabilen bir hastalıktır.

Tip 1 Diyabet Belirtileri Nelerdir?

Tip 1 Diyabet, genellikle kuvvetli semptomlara sahiptir. Bu semptomlar, günlük hayatın akışını bozacak seviyede olabilir. Belirtiler erken algılanıp tedavi başladığı takdirde, hastalığın yenilmesi çok daha kolay olacaktır.

  • İdrar sıklığı, bu hastalığın en sık görülen belirtilerinden biridir. Bu hastalığa sahip çocuklarda yatak ıslatma ve idrar tutamama sorunları görülebilir. Kandan süzülemeyen şeker vücut tarafından idrar yoluyla dışarı atıldığı için, idrar sıklığının görülmesi normaldir.
  • İdrar kaybı sebebiyle vücut düzenli olarak su kaybeder. Bu yüzden, Tip 1 Diyabet hastalarında şiddetli ve sürekli bir susuzluk görülebilir. Ağız kuruluğu da bu hastalığın en büyük belirtileri arasındadır.
  • Aşırı açlık hissi de hastalığın en bilindik belirtileri arasında yer almaktadır. Bu hastalığa sahip kişiler doymak konusunda problem yaşayabilirler.
  • Vücut kandaki şekeri süzmeye çalışırken doğal olarak enerji kaybedecektir. Bu durum yorgunluğa ve güçsüzlüğe sebep olabilir. Hatta şeker hastalarında sık bayılmalar da görülebilmektedir.
  • Vücuttaki hormon dengesi bozulduğunda, beyin ile göz arasındaki sinirler bu durumdan olumsuz etkilenirler. Dolayısıyla, Tip 1 Diyabet hastalarında görme bulanıklığı, geçici ve kalıcı görme hasarları görülebilir.

Tip 1 Diyabet Nedenleri

Tip 1 Diyabet, genetik ve çevresel faktörlere bağlı olarak ortaya çıkabilen bir rahatsızlıktır. Nedeni kesin olarak tespit edilememekle birlikte, otoimmün hastalık olması ihtimali üzerinde durulmaktadır. Açıklamak gerekirse, pankreastan salgılanan hormonlar vücudun bağışıklık sistemi tarafından yabancı olarak tanımlanır. Bu durumda, bağışıklık sistemi insülin üreten hücrelere saldırarak, insülin salgılanmasını engeller. Bahsedilen durum, akla en yatkın ihtimâl olarak kabul edilmekle birlikte, bağışıklık sisteminin beta hücrelerine saldırmasının nedeni tam olarak tespit edilebilmiş değildir. Ancak yapılan araştırmalar, ailesinde Tip 1 Diyabet görülen hastaların bu rahatsızlığa yakalanma ihtimâlinin yüksek olduğunu göstermektedir. Diğer yandan, çeşitli virüslere maruz kalmak da vücudun bağışıklık sisteminin bozulmasına sebep olabilir.

Tip 1 Diyabet’in Tip 2’ye göre en büyük farklarından biri, kilodan ve beslenme biçiminden bağımsız olarak ortaya çıkabilmesidir. Tip 1 Diyabet, aşırı kilolu olmayan insanlarda da görülebilen bir rahatsızlıktır.

Tip 1 Diyabet Risk Faktörleri Nelerdir?

Belirtildiği gibi, Tip 1 Diyabet çevresel ve genetik faktörlere bağlı olarak ortaya çıkabilen bir hastalıktır. Bu hastalık için belli risk faktörleri mevcuttur.

  • Ebeveyni veya kardeşi Tip 1 diyabet hastalığına sahip olan kişilerde bu hastalığa yakalanma riski yüksektir. Yapılan araştırmalara göre, hastalığın babadan aktarım riski %6 ike anneden aktarım riski %2’dir.
  • Ekvatordan uzaklaştıkça bu hastalığa yakalanma olasılığı artmaktadır.
  • Tip 1 diyabet, hemen hemen her yaşta görülebilen bir hastalık olmakla birlikte, genellikle iki risk grubu vardır. Özellikle 4-7 ve 10-14 yaş grubunda ortaya çıkabilmektedir.

Tip 1 Diyabet Nasıl Tedavi Edilir?

Hastanın gündelik hayatına sağlıklı bir biçimde devam edebilmesi ve hastalığın tedavisinin sağlanması için insülin enjeksiyonu gerekir. İnsülin kullanmak, yalnızca bir tedavi yöntemi değildir, aynı zamanda hayati riskleri zayıflatmak için bir zorunluluktur. Bununla birlikte, sağlıklı beslenme, egzersiz, eğitim ve psikolojik destek de tedavinin parçasıdır. Tedavi, hastanın yeni ve sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemesini gerektirir.

Beslenme, kan şekerini normal sınırlar içinde tutacak nitelikte olmalıdır. Bu süreçte glisemik indeksi yüksek, glikoz şurubu içeren sağlıksız besinlerden uzak durmak, doğal ve sağlıklı gıdalardan oluşan bir rejimi benimsemek önemlidir. Ayrıca ideal vücut ağırlığını korumaya da özen gösterilmelidir.

Egzersiz de tedavinin ayrılmaz bir parçasıdır. Günde 5-10 dakikayla başlayarak giderek artan egzersizler, insülin dengesizliğinin giderilmesinde yardımcı olur. Ancak egzersizden önce kan şekeri ölçülmeli ve acil durumlara karşın meyve, şeker tableti gibi basit şeker içeren besinler bulundurulmalıdır.

Tip 1 Diyabette Metabolik Cerrahi Uygulanır Mı?

Metabolik cerrahinin temel amacı, insülinin sağlıklı bir şekilde kullanımını sağlamaktır. Tip 1 Diyabet hastalarında ise insülin salgılanmaz veya çok az miktarlarda salgılanır. Dolayısıyla, metabolik cerrahi Tip 1 Diyabet hastaları için geçerli bir tedavi yöntemi değildir.

Kaynak: http://www.dralpercelik.com/

Okunma : 1034
Gündem haberleri
Karaman'da sokak ortasında adam vurdular
20 Eylül 2019 Okunma: 22879 Asayiş
Feci kaza ağır yaralılar var
20 Eylül 2019 Okunma: 12864 Asayiş
Karaman’da yolcu otobüsü ile çarpışan kadın sürücü kaçtı!
21 Eylül 2019 Okunma: 8533 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın