Karamandan.com

Karamandan.com

24 Eylül 2020 Perşembe
Septorinoplasti Ameliyatı Nedir? Nasıl Yapılır? Doç.Dr.Süleyman Taş anlattı.
Septorinoplasti Ameliyatı Nedir? Nasıl Yapılır? Doç.
Kategori : Sağlık
17 Şubat 2020 12:30
 
Septorinoplasti Ameliyatı Nedir? Nasıl Yapılır? Doç.Dr.Süleyman Taş anlattı.
karaman

Septorinoplasti Ameliyatı Nedir? Nasıl Yapılır? Doç.Dr.Süleyman Taş anlattı.

İnsanları hem sağlık hem de estetik görünüm açısından önemli ölçüde etkileyen burun yapısı, farklı çeşitlerde bozukluklara sahip olabilmektedir. Buna bağlı olarak da burun estetiği kapsamında farklı burun yapısı sorunlarına karşı, farklı ameliyat çeşitleri geliştirilmiştir.

Septorinoplasti Ne Demek?

Burun yapısındaki bozukluklar üç farklı şekilde ele alınabilir. Burun yapısındaki bozukluklar fonksiyonel, estetik ya da hem fonksiyonel hem de estetik yönden sorunlara açabilir. Fonksiyonel burun estetiğinde, burun şekil bozukluğuna sebep veren ve nefes alımını engelleyen kemik ya da kıkırdak eğriliklerinin düzeltilmesine yönelik operasyon yapılır. Buna septoplasti ameliyatı denir. Ancak kimi durumlarda hasta, burnundaki fonksiyonel bozuklukların giderilmesine ek olarak estetik kaygı taşıyan bir müdahele de talep edebilir. Bu doğrultuda hem fonksiyonel hem de estetik amaçlı burun ameliyatı aynı anda yapılır. Estetik amaçlı rinoplasti ile fonksiyonel amaçlı septoplasti ameliyatının aynı anda yapılmasına ise septorinoplasti ameliyatı denilmektedir.

Kimler Septorinoplasti Olabilir?

Doğuştan gelen, diğer bir deyişle genetik problemlere bağlı olarak ortaya çıkan burun yapısındaki bozukluklar burundan nefes alamama gibi problemlere sebebiyet verebilmektedir. Buna ek olarak sonradan meydana gelen travmalara bağlı olarak burundan nefes alamama gibi durumlar ortaya çıkabilir. Bu kişiler septorinoplasti ameliyatı olabilirler. Nitekim bu kişilerde septorinoplasti belirtileri ortaya çıkar. Öte yandan cinsiyet ayrımı gözetmeksizin herkes septorinoplasti ameliyatı olabilir. Bununla birlikte vücut gelişimi tamamlanmadan septorinoplasti ameliyatı önerilmemektedir. Bu sınır genel olarak erkeklerde 18, kadınlarda ise 17 yaştır.

Septorinoplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Septorinoplasti ameliyatı sürecinin, diğer burun estetiği çeşitleri ile ortak yönleri olması ile birlikte farklı yönleri de olmaktadır. Primer septorinoplasti ameliyatında öncelikle doktor muayenesinden geçilir. Muayene neticesinde gerekli kontroller yapılır ve hastanın da istekleri göz önünde bulundurularak ameliyat için plan oluşturulur. Ardından ameliyat gününe kadar hasta, dikkat etmesi gereken konularda bilgilendirilir. Septorinoplasti ameliyatı günü geldiğinde daha önce kıkırdak ve kemik bölgesinde tespit edilen deformasyonlara yönelik işlemler başlatılır. Daha yüzeysel problemlere sahip burunlarda yalnızca kıkırdaklı dokulara yönelik müdahele yeterli olabilmektedir.

Ancak daha fazla deformasyonlara sahip burunlarda kemikli yapılarda inceltmeye yönelik tıbbi müdaheleler yapılır. Buna ek olarak burun içerisindeki fazla etin alınması ve buna göre burunun daraltılması septorinoplasti ameliyatına dahil olabilen işlemlerdir. Ortalama olarak 4 saat süren septorinoplasti ameliyatı, genel anestezi altında gerçekleştirilmektedir. Açık teknik septorinoplastiden ziyade, kapalı septorinoplasti tercih edilmesi daha avantajlıdır. Öte yandan septorinoplasti ameliyatı olanlar, ameliyat sonrasında ise doktorun dediklerine dikkatle uymalıdırlar. 

Septorinoplasti Ameliyatı Fiyatı

Her burun estetiğinde olduğu gibi, septorinoplasti ameliyatında da net bir fiyat aralığı vermek zordur. Septorinoplasti fiyatı, yapılacak muayenenin ardından şekillenmektedir. Nitekim yapılan muayene neticesinde deformasyonlar ortaya çıkarılmakta ve yapılacak müdahelenin kapsamı belirlenmektedir. Bu da septorinoplasti fiyatını etkilemektedir. Bunun yanı sıra hastanede kalınacak gün sayısı, ameliyat olunacak doktorun alanındaki uzmanlık seviyesi ve başarıları, septorinoplasti fiyatlarını etkileyen diğer faktörler arasında yer almaktadır. Bu yüzden revizyon septorinoplasti ihtiyacı doğmaması adına, fiyatı ikinci plana atarak başarısından emin olduğunuz ve güvendiğiniz bir doktora kendinizi emanet etmeniz daha önemlidir.

Septorinoplasti Ameliyatı Nedir, Nasıl Yapılır, Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi uzmanı Doç.Dr.Süleyman Taş anlattı, konu hakkında daha detaylı bilgi için;

 

https://www.suleymantas.com.tr/septorinoplasti-ameliyati-nedir-nasil-yapilir/

https://www.suleymantas.com.tr/burun-estetigi/

https://drsuleymantas.com/rhinoplasty/

https://drsuleymantas.com/before-after-gallery/

https://en.suleymantas.com.tr

https://www.tasklinik.com

https://www.nosejobturkey.org

www.tashairclinic.com

 

Konu hakkındaki detaylı video anlatımı için; https://www.suleymantas.com.tr/video/#gallery-32

Okunma : 2471
Foto galeri
karaman


EKSPERTİZ
guney sigorta
Gündem haberleri
Başkan Bayram: Üreticilerimizin hakkı için Rekabet Kurumu’na başvurduk
22 Eylül 2020 Okunma: 14930 Tarım
Son dakika: Karaman sallandı
20 Eylül 2020 Okunma: 13039 Gündem
Karaman'ın 1 yıllık şirket ve işletme bilançosu
22 Eylül 2020 Okunma: 12884 Ekonomi
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın