Foto galeri

Karamandan.com

Karamandan.com

 
 
Tarih : 14 Şubat 2019  -  Saat : 14:40:29   Görüntülenme: 2219

Sağlıkta erken teşhis önemli! Ücretsiz hizmetlerden yararlanın...

Ülkemizde kadınlarda en çok görülen kanser çeşidi olarak bilinen meme kanserinin erken teşhis ve tedavisi için Karaman'da İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yoğun çalışmalar yürütülüyor.

Karaman'da İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yürütülen KETEM çalışmaları kapsamında, vatandaşların kanser taramalarını kolaylıkla yapabilmeleri için sağlık ocakları ve aile hekimlerinin bulunduğu konumlardan Karaman Devlet Hastanesi'ne servisler düzenleniyor. Servisle hastaneye getirilen vatandaşlar rahatlıkla tahlil ve testlerini yaptırabiliyor. Bütün bu hizmetler karşılığında da hiçbir ücret talep edilmiyor.

Karaman'da 2018 yılında 3 bin 799 KETEM çalışması yapılırken bunlardan 3 bin 82'sinin Mamografi'si çekildi. Bu çalışmalar sonucunda önceki senelere oranla büyük bir ilerleme kaydedilerek 10 kişi de meme kanseri teşhis edildi. Önceki 3 senenin aksine de 10 kişiyi de erken evrede teşhis konuldu.

Karaman İl Sağlık Müdürü Hasan Arslan, gazetecilerle yaptığı toplantıda ise, meme kanserinin erken evrede teşhisinin çok önemli olduğu vurgularken, vatandaşları hizmetlerden yararlanmaya ve kontrole davet etti.

Meme kanseri akciğer kanserinden sonra, dünyada görülme sıklığı en yüksek olan kanser türüdür. Her 8-10 kadından birinin hayatının belirli bir zamanında meme kanserine yakalanacağı bildirilmektedir. Ayrıca kadınlarda kansere bağlı ölümlerin % 15’inden meme kanseri sorumludur. Erkeklerde de meme kanseri nadir olarak görülmektedir.

Meme Kanserin Belirtileri:

Meme kanserinin % 80’i aylık olarak kendi kendine yapılan meme muayenesi ile tespit edilebilir. Ve bu şekilde erken safhada hekime gidilebilir. Memede ele gelen “ağrısız kitle” meme kanserinin ilk bulgusudur. Ancak kitle sinir dokusunu etkilerse ağrıya neden olabilir.

Meme Kanserin Diğer Bulguları:
·Bir memede belirgin şişme
·Meme cildinde gamzeleşme
·Meme başı etrafındaki deride renk değişikliği
·Meme başlarında asimetri
·Meme başından kanlı akıntılar olması.

Meme Kanserinde Tanı:
Memedeki şüpheli kitleleri tanımlamada üç önemli metot rol oynar.
·Meme Muayenesi
·Mamografi
·Meme Ultrasonu
Kesin tanı ise memede tespit edilen şüpheli kitleden biyopsi alınarak yapılan patolojik inceleme ile konulabilir.

Tüm kanserlerde olduğu gibi meme kanserinde de erken tanı son derece önemli bir hayat kurtarıcıdır. Bu nedenle aşağıdaki belirtilen yaş grubundaki erkek ve kadınların en kısa sürede KETEM’e başvurmaları ve kanser taramalarını yaptırmaları yaşam standartları açısından çok önemlidir.

TARAMA AMAÇLI YAPILAN HİZMETLER
Meme kanseri için Mamografi: 40-69 Yaş Arası Kadınlar
Rahimağzı Kanseri için HPV DNA: 30-65 Yaş Arası Kadınlar
Bağırsak Kanseri için Gaitada Gizli Kan: 50-70 Yaş Arası Erkek ve Kadınlar

 

Sağlıkta erken teşhis önemli! Ücretsiz hizmetlerden yararlanın...
Sağlıkta erken teşhis önemli! Ücretsiz hizmetlerden yararlanın.