Karamandan.com

Karamandan.com

26 Mayıs 2020 Salı
Sağlık hizmetleri ekip işidir
SAĞLIK HİZMETLERİ BİR EKİP İŞİDİR.
Kategori : Sağlık
29 Mart 2020 14:43
 
Sağlık hizmetleri ekip işidir

SAĞLIK HİZMETLERİ BİR EKİP İŞİDİR. ÇALISANLARIN HEPSİ AYNI RİSKİ TAŞIMAKTADIR.

Sağlık-Sen Karaman Şube Başkanı Beytullah Bayır yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi;

Ülkemizin Covid-19 ile mücadelede başarılı olmasında kuşkusuz en büyük pay sahibi olan Sağlık Bakanımız Sayın Fahrettin Koca 23.03.2020 tarihinde  Sağlık Çalışanlarına 3 aylık döner sermaye %100 tavandan verilerek iyileştirme yapılacağını açıklamıştı.

İyileştirmenin sadece ek ödeme alan sağlık çalışanlarına yapılması, sağlık hizmetlerinin bir ekip işi olduğuna inan bizleri üzmüştür.

Çünkü hastalarımıza tedavi hizmetlerinin verildiği sağlık kuruluşlarımızda Covid-19 bulaş riski en yüksek yerler olan Poliklinikler, Klinik Servisler, Yoğun Bakımlar, Laboratuvarlar, Görüntüleme Birimleri ve Acil servislerde  Doktor, Ebe, Hemşire, Röntgen Tekn. Laboratuvar Tekn. Sağlık  Memuru, ATT, Şoför, Memur ve Sürekli İşçi statüsündeki Danışma Yönlendirme, Atölye, Temizlik, Veri Giriş, Güvenlik, Klinik Destek Personeli ve daha sayamadığım kim varsa onlarla beraber bu riski üstleniyoruz. Covid-19 ile mücadelede taşın altına elimizi hep beraber sokuyoruz.

Yukarıda saydığım bulaş riski yüksek olan birimlerde çalışıp örneğin;

Hastaların temas ettiği yerleri, kullandığı tuvaleti, yattığı sedyeyi temizleyen ve kullandığı çarşafları değiştiren Temizlik Personeli

Hastaları sedyeyle taşıyan, numuneleri transfer eden ve banyo gibi bakım hizmetleri yapan Klinik Destek Personeli

Hasta, hasta yakını ve çalışanların güvenliği için kendisini siper eden Güvenlik Personeli yada

Hastalarla sürekli olarak yakın mesafede iletişime geçip muayene sırası, yatış ve taburcu işlemi yapan Veri Giriş Personellerinin  bu iyileştirmeden yararlanmaması bizleri derinden üzmüştür.

Ülkemizin Covid-19 ile mücadelede halkımıza hizmet veren sağlık kurumlarında sürekli işçi (4d) statüsünde çalışan, her biri gizli kahraman olan Fedakar Mesai Arkadaşlarımız çocuklarını evlerinde yalnız bırakarak kurumlarında canla başla mücadele edip yoğun bir şekilde çalışmaktadırlar. iyileştirme bize haksa,  en az bizim kadar onlara da haktır.
Yarın biz bu parayı aldığımızda, bu arkadaşlarla yan yana çalışırken onların yüzüne nasıl bakarız yada içimize sindire sindire nasıl harcarız. Bu durum onların çalışma şevkini kırmaz mı?

Bu iyileştirmeyi sürekli işçi (4d) statüsündeki arkadaşlarımız için de istiyoruz!

Devletimizin bu iyileştirme için belki yeterli kaynağı olmayabilir. Bize verilecek paradan kesilip gizli kahramanlara da dağıtılmasını istiyoruz.

Sağlık hizmetleri bir ekip işidir ve bütün sağlık çalışanları aynı riski taşımaktadır.

Sağlık Çalışanları olarak yaptığımız bu çağrıya kulak vermenizi istiyoruz.

Devletimiz daim olsun. Gerekirse bu ücret bize hiç verilmesin. Çünkü biz bu zor günleri ücret karşılığında üstlenmiyoruz.

Okunma : 2789
atsepete
guney sigorta
karaman


EKSPERTİZ
seç
Gündem haberleri
Karaman sessizliğe büründü
23 Mayıs 2020 Okunma: 9676 Gündem
Karaman'da hastaneden kaçan korona şüphelisi aranıyor
24 Mayıs 2020 Okunma: 8228 Asayiş
Karaman Sokakları boş kaldı!
23 Mayıs 2020 Okunma: 5681 Gündem
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın