Karamandan.com

Karamandan.com

20 Ocak 2019 Pazar
Özel ekipler Karaman'da
Karaman'da okulda bulduklar civaları oynayan ve evlerine götüren 8 çocuk ilk müdahalelerinin ardından Ankara'ya sevk edildi.
Kategori : Sağlık
25 Nisan 2018 10:36
 
Özel ekipler Karaman'da

Karaman'da okulda bulduklar civaları oynayan ve evlerine götüren 8 çocuk ilk müdahalelerinin ardından Ankara'ya sevk edildi. Olay ile ilgili Adana'dan gelen özel Afad ekipleri kimyasal detektör ve özel kıyafetler ile okulda ve evlerde çalışma yaptı.

Muammer Şen / Karaman, (DHA)

Karaman'da 23 Nisan günü İbrahimbey ortaokulundaki 23 Nisan programları sırasında bazı öğrenciler okulun depo olarak kullanılan kısmından civaları alarak oynamaya başladı. Okul içerisinde ve bahçesinde civalar ile oynayan çocuklar daha sonra civaları okulun karşısında bulunan çöp konteynırına atarken bir çocuk ise civayı evine götürdü.

Öğrenci velileri civayı fark edip çocuklarını hemen hastaneye götürdü. Burada civaya temas eden çocuklar tespit edilip karantinaya alındı. Çocuklar burada yapılan müdahalenin ardından özel bir araç ile Ankara Mesleki ve Çevresel Hastalıklar Hastanesine sevk edildi. Burada yapılan tetkiklerde çocukların kan değerlerinin yükseldiği, zehirlendiği tespit edildi.

Olayın ardından Adana'da bulunan Afad'a bağlı  Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik, Nükleer (KBRN) müdahale ekibi Karaman'a geldi. Özel kıyafetler giyen ekip Kimyasal, Biyolojik detektörler ile okulda ve çocukların evlerinde çalışma yaptı. Ekipler civaların bulunduğu eve girişi yasaklar iken civaya temas eden eşyaları da imha edilmesi için özel paketlere koydu.

Evinin önünde çalışmaları izleyen öğrenci velisi Mustafa Duman; "Dün 23 Nisan etkinliklerinde okulun kullanılmayan bölümündeki sıraları dışarı çıkarıp velilerin oturması için kapısı açılmış. Çocuklarda girip orada civayı bulup almışlar ve daha sonra evlere getirip oynamışlar. Eşlerimiz çocukların ellerinde oynadıkları şeyin sılaym olduğunu düşünüp görmezden gelmişler. Ama velinin birisi çocukların ellerindeki kutuyu görüp üzerinde zehirli madde yazısını okuyunca hastaneye gittiler. Daha sonrada durumu bize haber verdiler bizde gittik. Şuanda çocuklarımız Ankara’da Mesleki ve Çevresel Hastalıklar Hastanesindeler. Yapılan tahliller sonucu çocukların kan değerleri yüksek çıktı. Bunun üzerine doktorlar çocukların hastanede tedavi göreceklerini söylendiler. Adana’dan gelen AFAD ekibi benim evimde inceleme yaptı ve halılar ile kanepeler toplandı. Taban tahtalarının aralarında hala civa olduğu ve kumlama yapılacağı söylendi" dedi.

Konu hakkında Karaman Valiliği de açıklama yaparak 8 öğrencinin Ankara'da tedavisinin devam ettiğini belirtti. Karaman Valiliğinden yapılan açıklama ise şu şekilde;

“İl Milli Eğitim Müdürlüğünden alınan bilgiler doğrultusunda 23 Nisan 2018 tarihinde İlimiz Merkez İbrahim Bey İlkokulunda kullanılmayan eski binadan malzeme alınması sırasında 3 öğrencinin de haricen girerek, içlerinde cıva maddesi bulunduğu sonradan anlaşılan 3 adet kutuyu aldıkları ve kutulardan birini açarak bir süre okul bahçesinde oynadıktan sonra kutuları alarak okuldan ayrıldıkları anlaşılmıştır. Öğrencilerden ikisi yanlarında bulunan 2 kutuyu eve giderken çöp konteynırına attıklarını ifade etmiş ve daha sonra bu iki kutu AFAD ekiplerince bulunmuştur.

Öğrencilerimizden biri ise yanında bulunan kutuyu evine, daha sonrada annesi ile birlikte misafirliğe gittiği komşusuna götürmüştür. Ailenin bu maddenin zararlı olabileceğinden şüphelenmesi üzerine bu maddeyle temas eden çocuklar hastaneye götürülmüştür. Çocukların gerekli tahlilleri yapılmıştır. Konu okul idaresi tarafından öğrenilir öğrenilmez, maddeyle temas ihtimali bulunan diğer öğrenciler de Karaman Devlet Hastanesine intikal ettirilmiştir. Hastanedeki yetkililerin bu konuda sadece Ankara da ileri tetkik yapılabildiğini belirtmeleri üzerine 8 öğrenci Rehber Öğretmen ve aileleri refakatinde Ankara Mesleki ve Çevresel Hastalıklar Hastanesine götürülmüştür. Öğrenciler müşahede altında tutulmaktadır. Tahlil sonuçlarına göre işlem yapılacaktır. İlimiz Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü, AFAD, Belediye Başkanlığı tarafından gerekli tedbirler alınmış olup, Okulda eğitim ve öğretime devam edilmektedir. Konuyla ilgili adli ve idari incelemeler başlatılmıştır” denildi.

Okunma : 9449
Foto galeri
guney sigorta
TEKİN
Gündem haberleri
Karaman'da heyelan! Yol trafiğe kapandı
16 Ocak 2019 Okunma: 17171 Gündem
Salı Pazarı Talan; Yaralılar Var!
16 Ocak 2019 Okunma: 15174 Asayiş
Buzlanan yolda feci kaza: 2’si çocuk 4 ölü
16 Ocak 2019 Okunma: 10975 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın