Karamandan.com

Karamandan.com

21 Ağustos 2019 Çarşamba
"Kolon Kanserini Yenebiliriz"
Karaman Devlet Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Doç.
Kategori : Sağlık
11 Mart 2019 14:30
 
"Kolon Kanserini Yenebiliriz"

Karaman Devlet Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Doç.Dr. Ahmet Aslan,  Kalın Bağırsak Kanserinin (Kolorektal Kanser’in)  en çok görülen kanser türleri arasında hem kadın hem de erkekte ilk üçte görüldüğünü belirtti.

Dr. Aslan, “Son yıllarda Sağlık Bakanlığı tarafından da desteklenen taramalarla kanser gelişme riski olan polipler temizlenmektedir. Erken evrede Kolon Kanseri tedavi edilebilmektedir. Bu çalışmalarla kolon kanseri gelişimi engellenerek kolon kanserini yenebiliriz” dedi.

Kolorektal kanserin önlenebilir bir kanser türü olduğuna değinen Doç.Dr. Aslan bilgiler aktardı;

Kolon ve rektum, sindirim sisteminin kalın bağırsak denen kısmını oluşturur. Diğer kanserlerde olduğu gibi kolon kanserleri de iyice büyüyene kadar belirti vermezler. Bu nedenle amaç, daha kanserde belirti yokken tümörü ortaya koymak olmalıdır.

Belirtiler gelişmeden önce bir kişinin kanser için taranması poliplerin ve kanserin erken tanınmasında yardımcı olur. Poliplerin erkenden tanınıp çıkartılması, kolorektal kanseri önleyebilir. Erken tanı konulduğunda, kolorektal kanserin tedavisi daha etkin olabilir.

Bu nedenle, 50 yaş üstündeki kişiler izlenmeli ve kolorektal kanser için artmış riski olan kişiler daha erken tarama programına alınmalıdır. Taramada ülkemizde “gaytada gizli kan testi” uygulanmakta ve bu testi 50-69 yaş arasındaki herkesin 2 yılda bir yaptırması önerilmektedir.

Kolorektal kanserlerde en sık görülen belirtiler şunlardır;

•    Bağırsak alışkanlıklarında ishal-kabızlık gibi değişikliklerin meydana gelmesi ve bu değişikliklerin birkaç günden uzun sürmesi
•    Bağırsakta tam boşalmama hissi
•    Dışkıda kan (parlak ya da koyu kırmızı), veya dışkı renginde koyulaşma
•    Karında şişkinlik, kramp tarzında ağrı veya gaz şikayeti
•    Bilinen bir neden olmaksızın kilo kaybı
•    Sürekli yorgunluk

Kolorektal kanserin kesin sebebi bilinmemekte olup en bilinen risk faktörleri şunlardır;

•    Aşırı kilolu veya obez olmak
•    Fiziksel olarak aktif olmamak
•    Fazla miktarda işlenmiş gıda veya kırmızı et tüketimi
•    Alkol Kullanımı
•    Sigara
•    İleri yaş
•    Ailede benzer kanser öyküsü bulunması

Tedavi

Kalın bağırsak kanserlerinin tedavisinde cerrahi, radyasyon ve kemoterapi başlıca kullanılan tedavi yöntemleridir. Tedavi, tümörün yerleşim yeri ve evresine göre değişmektedir.

Kanser hastalığında erken tanının önemine değinen Doç.Dr. Ahmet Aslanı, ‘ Her 100 dk da bir kişi Kolorektal Kanserden hayatını kaybetmektedir. Kişilerde hiçbir rahatsızlık belirtisi bulunmasa bile taramaların hayati önemi bulunmaktadır. Özellikle ailesinde risk faktörü olan kişilerin bu taramalara önem vermesini gerekmektedir. Bahsettiğimiz belirtileri kendisinde gören hastalarımızın ise geç kalmadan genel cerrahi hekimlerine başvurmasını rica ediyoruz.’ dedi.

 

Okunma : 3740
Foto galeri
EKSPERTİZ
guney sigorta
maboto
Gündem haberleri
Youtube video ücretsiz nasıl indirilir? instatakipci indirme
19 Ağustos 2019 Okunma: 39985 Eğitim
Bahçe evine giden genç, babası tarafından ölü bulundu
21 Ağustos 2019 Okunma: 12163 Asayiş
Karaman’da cinayet!
21 Ağustos 2019 Okunma: 11924 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın