Karamandan.com

Karamandan.com

29 Ekim 2020 Perşembe
Karaman'ın Koronavirüs İmtihanı | Unutmayalım...
Geride bıraktığımız Eylül ayında Karaman'da koronavirüs vakalarının birinci pikini yaşadığı esnada Karaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servis Sorumlu Hekimi Acil Tıp Uzmanı Dr.
Kategori : Sağlık
16 Ekim 2020 15:00
 
Karaman'ın Koronavirüs İmtihanı | Unutmayalım...
karaman

Geride bıraktığımız Eylül ayında Karaman'da koronavirüs vakalarının birinci pikini yaşadığı esnada Karaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servis Sorumlu Hekimi Acil Tıp Uzmanı Dr. Ali Avcı ile Karamandancom özel röportajında bütün detayları aktarmıştık...

Ülke genelinde yeniden yavaş yavaş vaka sayılarının yükselişe geçmeye başladığı bu günlerde özel röportajı bir kez daha hatırlamanın faydası olacak.

BİR ŞEHİR ALARM VERİYOR

Karaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servis Sorumlu Hekimi Acil Tıp Uzmanı Dr. Ali Avcı, Karaman’daki koronavirüs vakalarındaki son durum hakkında Karamandancom’a bilgiler aktardı.

Koronavirüsün Türkiye’de yayılmaya başladığı Mart ayından itibaren gerekli önlemleri aldıklarını belirten Dr. Avcı, “Acil servisimiz ile Kovid-19 vaka alanını ayırdık. Günden güne başvuru sayısının artmasıyla birkaç defa yer değişikliği yaptık. Şuan hastanemizde koronavirüs vakalarına bakılan aktif 3 poliklinik çalışıyor.

Salgının başlarında tek poliklinik yetiyordu. Zamanla artan vaka ve başvuru sayıları ile personel sayımızı da arttırdık. Allah’a şükür Karaman’a yetiyoruz.” dedi.

HANGİ HASTALARA ÖNCELİK TANINIYOR?

Karaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yoğun başvuru zamanlarının olduğu ve bu dönemlerde öncelik tanınması konusunda vatandaşın kafa karışıklığı yaşadığını söyleyen Dr. Avcı, “Buraya koronavirüs şüphesi ile gelen hastalarımızın kaydı açıldıktan hemen sonra, hastanemizin triaj birimindeki görevli personellerimiz, hastaların tansiyonunu, nabzını, ateşini ve kanındaki oksijen miktarını ölçüyor. Bu dört semptomdan birisi anormal olan hastaya öncelik hakkı veriyoruz.” şeklinde konuştu.

KARAMAN BİRİNCİ DALGANIN BİRİNCİ PİKİNİ YAŞIYOR

Karaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne günlük ortalama 700 başvuru geldiğinden bahseden Dr. Avcı, “Herkese test yapmıyoruz. Bakanlığımızın önerdiği kılavuz kapsamında başvuruları değerlendiriyoruz. Hangi hastaya test yapılacağına hekim karar verir. Bunun iki sebebi var. Birincisi, elimizdeki unsurları iyi değerlendirmek, ikincisi ise, test yapılan yerlerde sağlam hastaya da bulaş olma riski. Her ne kadar dezenfekte edilse de hastanelerde vatandaşlar bu riske atılamaz.

Karaman merkez nüfusu 160 bin olmasına rağmen ortalama 700 başvuru çok yüksek bir rakam. Milyonluk nüfusu olan şehirleri de hesaba katarsak Karaman’ın vaka sayılarında ikinci sırada olması aslında yüzdelik orana vurulduğunda birinci sırada olduğu anlamına gelir. 

Yaklaşık 2 senedir Karaman’da görev yapıyorum. Yaz aylarında ciddi göç alan bir yer burası. Başlarda iyi durumda olup sonradan bu hale gelmesinin sebebi de yeni normalleşme sürecini iyi geçirmemek olabilir. Bence Karaman, birinci dalganın birinci pikini yaşıyor. Bu durumu en aza indirebilmek için gece gündüz çalışıyoruz. Eve gidince dahi aklımız burada vaka polikliniğinde kalıyor. İnşallah aydınlığı göreceğiz.” ifadelerini kullandı.

“ELDİVEN KULLANAN KİŞİLER YANILGIYA DÜŞÜYOR”

Sosyal mesafe ve maskeye dikkat etmenin öneminin çok büyük olduğunu dile getiren Dr. Avcı, “Eldiven kullanan kişilerin yanılgıya düştüğünü görüyoruz. Eldiven sizi daha çok korumaz. Eldiveni kullanıyor fakat, başka yerlere temas ettiği eldiveni yüzüne temas ettiriyor, bazen ağzına bile temas ettirdiklerini görüyoruz. Bir eldiveni gün boyu takıp farklı farklı yerlere temas edildiği oluyor. Bu şekilde eldiven kullanmak doğru değil. En doğrusu, temastan hemen sonra el yıkamaktır. En az 20 saniye ellerimizi yıkadıktan sonra sorun ortadan kalkıyor. Elinizde virüs var ise el ağıza ya da yüze temas etmeden yıkandığı zaman tehlike oluşmuyor.

Ayrıca maskenin de zararlı olduğunu düşününler var. Maskenin tespit edilmiş bir zararı yok. Bence varsa bile Kovid-19 virüsünden daha zararlı olamaz.” diye konuştu.

EVDE TEDAVİ SÜRECİ İÇİN KORUYUCU 3 TAVSİYE

Son olarak evde tedavi sürecinden bahseden ve vatandaşlara tavsiyelerde bulunan Dr. Avcı, konuşmasını şu şekilde tamamladı:

“Bakanlığımızın katkısıyla çok güzel bir uygulamamız var. Başvuran bir hasta hafif belirtiler ile pozitif çıkmış ve ilaç yazılmış ise, ilaçlar evine gönderiliyor. Evde tedavi sürecine giren hastalar için benim koruyucu 3 önerim var. Birincisi, evde zorunlu yatak istirahati. Enfeksiyon hastalarının efor sarf etmemesi, bu yüzden de bol bol dinlenmesi gerekir. İkincisi, iyi beslenmek. Bazı hastalarımız sabahtan akşama kadar limon tüketiyorum diyor. Buna gerek yok. Her besinden düzenli alalım. Bu virüste gördüğümüz ana sıkıntılardan birisi de düzensiz beslenme. Üçüncüsü ise, bol sıvı tüketimi. Ben hastalarıma günlük 2-3 litre su tüketmelerini öneriyorum.

Şu da unutulmamalıdır ki, bazen evde tedavi gören hastalar kötüleşme yaşayabiliyor. Bir hastalık süreci geçiriyoruz ve evde tedavi sürecinde bazı sıkıntılarda artma durumu olabilir. Eğer kendimize iyi bakıyorsak, önerilere uyuyorsak tekrar hastaneye başvurmaya gerek yok. Çünkü hastaneye başvuruda da bir efor sarf ediliyor. Hastalığın asıl kötüleşme dönemi 7’nci günde oluyor. Evde tedavi sürecinde ateş düşmüyor, zorlayarak dahi yeme içme gerçekleşmiyor ise hastaneye yeniden başvurulabilir.

Semptom profili biraz geniş bir hastalık bu. Yanında, yakınında bir kişinin pozitif çıktığını öğrenen ama hiçbir şikayeti olmayan kişi de hastaneye başvuruyor. Buna gerek yok. Pozitif çıkan kişinin temas ettiği kişiler ile bakanlık aracılığı sayesinde iletişime geçiliyor. Öksürük, ateş, eklem ve kas ağrıları gibi sorunları yoksa hastaneye başvurmalarına gerek yok.

Hastanemizde Kovid-19 ile diğer hastalık bölümlerini ayırdık. Başka bir rahatsızlık yaşayan vatandaşlarımızın hastaneye virüs korkusundan dolayı gelmemesi yanlış. Hastanede bu korkunun yaşanacağını ve riskli olacağını bildiğimiz için bölümleri ayırdık. Lütfen virüs korkusu ile hastaneden kaçılmasın. Her hastalıkta erken başvuru önemlidir.”

Okunma : 2575
Foto galeri
REKLAM
karaman


EKSPERTİZ
guney sigorta
Yavuzlar iplik
Gündem haberleri
Merhum kefeninin arasında not bıraktı
28 Ekim 2020 Okunma: 31381 Yaşam
TÜM BİNA KARANTİNAYA ALINDI
25 Ekim 2020 Okunma: 8286 Gündem
Karaman Selçuklu Hastanesinde hayrete düşüren ameliyat
27 Ekim 2020 Okunma: 8105 Sağlık
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın