Karamandan.com

Karamandan.com

11 Temmuz 2020 Cumartesi
karaman

Karaman'da pozitif corona vakası 500'ü aştı
Alınan son bilgilere göre Karaman'da pozitif corona vakası 500'ü aştı, vefat edenlerin sayısı da 16 oldu.
Kategori : Sağlık
26 Haziran 2020 17:26
 
Karaman'da pozitif corona vakası 500'ü aştı

Alınan son bilgilere göre Karaman'da pozitif corona vakası 500'ü aştı, vefat edenlerin sayısı da 16 oldu.

Bayrama kadar süreci çok iyi yürüten Karaman, bayram sonu corona tedbirlerinin hafifletilmesi ile resmen patlama yaşadı ve vaka sayıları sürekli artış gösterdi.

Bayramdan önceki iki ayda günlük 2 vaka çıkarken bu rakam şu anda 30-35 sayılarına ulaştı. Yine hastanede yatan vaka sayısı nerdeyse bitmiş iken şu anda 500'ü aştığı bildiriliyor.

kapasitesinin zorlanmaya başlandığı Karaman Eğitim Araştırma Hastanesine günde 80 ila 100 covid polk başvurusu oluyor. Corona testi yaptırmak isteyenler kesin pozitif olup olmadığı ancak 2 günde anlaşılabiliyor.

VALİ IŞIK: LÜTFEN GEVŞEMEYELİM

Karaman Valisi Mehmet Alpaslan Işık, Karaman’da bayramdan önce olan vaka sayısı 120 iken bayramdan sonra bu sayı hızla artarak 500 sayısına ulaşmış ve 16 kişi de virüsten hayatını kaybetmiştir” dedi.

Karaman’da İl Sağlık Müdürlüğü tarafından covid-19 ile mücadele ve sürecinde farkındalık oluşturmak amacıyla ‘Pandemi Farkındalık Yürüyüşü’ düzenlendi. Yürüyüşte kentte vefat eden hasta sayısının 16 olduğunu ifade eden Işık, şunları kaydetti:

"Bir anlamda sağlık personelimizin öz verili çalışması üstün gayreti boşa çıkmış. Çekilen bunca sıkıntıya rağmen hastalığın yayılma hızı önlenememiştir. Şimdi geriye dönüp acaba nerde hata yaptık deyip özeleştiri yapmamızın tam zamanı. Hatamız şu rehavete kapıldık, sosyal mesafeyi korumadık, maske takmadık, hijyene dikkat etmedik. Bu üçüne dikkat etmediğimiz sürece bu virüs içimizde bir seri katil gibi dolaşmaya devam edecek. Oysa bunu yenmek elimizde. Lütfen gevşemeyelim rehavete kapılmayalım, temizliğe, sosyal mesafeye ve maske takma kuralına mutlaka uyalım." 

ARTAN VAKALAR NEDENİ İLE YOĞUN BAKIM KAPASİTESİ ARTIRILDI

Öte yandan Karaman'da artan korona vakaları nedeni ile Yeni Yoğun Bakım Ünitesi açıldı.

Karaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde mevcut yoğun bakım birimlerine ilave olarak 1. Basamak Yoğun Bakım-2 Ünitesi hizmete girdi.

Sağlık Bakanlığı tarafından tescil işlemleri tamamlanarak hasta kabulüne başlanmış olan 10 yataklı 1. Basamak Yoğun Bakım-2 Ünitesi ile hastanedeki yoğun bakım yatak kapasitesi arttırıldı.

Okunma : 9055
karaman


guney sigorta
EKSPERTİZ
Gündem haberleri
Bakanlıktan 81 il valiliğine koronavirüs talimatı!
07 Temmuz 2020 Okunma: 10277 Gündem
Küçükbaş kurbanlıkların canlı kilo fiyatları belli oldu
08 Temmuz 2020 Okunma: 8885 Ekonomi
Bayramda sokağa çıkma yasağı var mı?
08 Temmuz 2020 Okunma: 6194 Gündem
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın