Karamandan.com

Karamandan.com

23 Eylül 2020 Çarşamba
Karaman'da Bebek Ölümlerini Önleme Çalıştayı
Karaman Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından Karaman İl Sağlık Müdürlüğü toplantı salonunda ÇEKÜS Biriminin organizasyonunda “Bebek Ölümlerini Önleme Çalıştayı” düzenlendi.
Kategori : Sağlık
17 Haziran 2016 12:54
 
Karaman'da Bebek Ölümlerini Önleme Çalıştayı
karaman

Karaman Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından Karaman İl Sağlık Müdürlüğü toplantı salonunda ÇEKÜS Biriminin organizasyonunda “Bebek Ölümlerini Önleme Çalıştayı” düzenlendi.

“Anneler Bebeksiz, Bebekler Annesiz Kalmasın” sloganıyla ilk defa düzenlenen çalıştaya Karaman Halk Sağlığı Müdürü Dr. Ali Rıza ALTUNSOY, Karaman İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr.  Serkan KOYUNCU, Karaman Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği Anne ve Bebek Ölüm Sorumlusu Filiz Vural, Karaman Devlet Hastanesi uzman hekimleri, Özel Hastanelerin uzman hekimler, 112 Acil Sağlık Hizmetleri personelleri, ilimizde görev yapan  aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanları, Karaman Valiliği (Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı),  Sosyal Güvenlik  İl Müdürlüğü, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, Karaman Belediye Başkanlığı,  Karamanoğlu  MehmetBey  Üniversitesi Öğretim Görevlisi  ve diğer davetliler katıldı. 

Halk Sağlığı Müdürü Dr.Ali Rıza ALTUNSOY konuşmasında ilimizdeki bebek ölümlerinin önlenmesinde nitelikli gebe-bebek izleminin önemi ve özellikle sezaryen oranlarının düşürülmesinin ölümlerinin önüne geçebilmek için bir gereklik olduğunu vurguladı.

Çalıştay öncesinde ilimizin durumunun anlatıldığı sunumu yapan ÇEKÜS Personeli Ebe Süheyla YILDIRIM bir ilde gelişmişlik düzeyini gösteren en önemli ölçütlerden biri olan Anne ve Bebek ölümleri hakkında bilgi verdi. Sağlık Bakanlığınca geliştirilen sağlık politikalarının sahada etkin uygulanmasıyla Türkiye Bebek Ölüm Hızının son 10 yılda binde 29'dan  binde 7,6'ya indiğini belirtti. Karaman bebek ölüm hızı 6,0 olduğu ve bu oranı daha aşağılara çekebilmek için Müdürlüğümüzce yürütülen yenidoğan taramaları, aşılama hizmetleri,  etkin yürütülen misafir anne projesi, gebe koçluğu projesi, hizmet içi ve halk eğitimleri, düzenlenen  NRP (Yenidoğan Canlandırma Programı) çalışmaları hakkında bilgi verdi. 

Grup çalışmalarıyla devam eden oturum sonucunda bebek ölümlerinin önlenmesi hakkında katılımcıların öneri ve görüşleri doğrultusunda çalıştay sonu raporumuz hazırlanmıştır.

Okunma : 2499
Foto galeri
guney sigorta
EKSPERTİZ
karaman


Gündem haberleri
Başkan Bayram: Üreticilerimizin hakkı için Rekabet Kurumu’na başvurduk
22 Eylül 2020 Okunma: 14541 Tarım
Son dakika: Karaman sallandı
20 Eylül 2020 Okunma: 12844 Gündem
Karaman'ın 1 yıllık şirket ve işletme bilançosu
22 Eylül 2020 Okunma: 8014 Ekonomi
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın