Karamandan.com

Karamandan.com

23 Mayıs 2019 Perşembe
Karaman Toplum Ruh Sağlığı Merkezi’nin Faaliyetleri
Karaman Toplum Ruh Sağlığı Merkezi (TRSM), toplum temelli ruh sağlığı modeli çerçevesinde 2012 yılında hizmete açıldı.
Kategori : Sağlık
18 Nisan 2019 12:44
 
Karaman Toplum Ruh Sağlığı Merkezi’nin Faaliyetleri

Karaman Toplum Ruh Sağlığı Merkezi (TRSM), toplum temelli ruh sağlığı modeli çerçevesinde 2012 yılında hizmete açıldı.

Merkezde ruhsal bozukluğu olan bireylere yönelik psiko-sosyal destek hizmetlerinin verilmesine (ruhsal ve toplumsal beceri eğitimleri), tedavi ve takiplerinin yapılması amacıyla bilişsel, yönetsel ve sosyal beceri alanlarındaki psikiyatrik hastalıkların sebep olduğu yeti yitiminin önüne geçmek amaçlanıyor.

Merkez açıldığı günden bu yana 440 kişiye ulaşılıp 202 kişi kayda alındı. Psikiyatri uzman hekimlerinin uygun gördüğü ruhsal engelli bireyler TRSM'ye başvurarak hizmetlerden ücretsiz olarak yararlanıyor. Ayrıca Karaman'da bulunan yatılı bakım merkezlerinde kalan ruhsal engelli bireyler de faaliyetlerden yararlanmakta.

TRSM'de günaydın toplantıları, spor faaliyetleri, grup terapileri, psiko-eğitim grupları, iş-uğraş terapileri, bireysel danışmanlık hizmetleri, aile eğitimleri, aile terapileri ve aileye yönelik her türlü müdahaleler, ev-işyeri ve kurum ziyaretleri, mutfak terapileri, damgalama karşıtı çalışmalar yapılıyor.

TRSM faaliyetlerinde ilaçlı tedavinin yanında psiko-sosyal müdahaleler de önem taşımaktadır. Bu kapsamda Konya gezileri, Karaman şehir merkezi gezileri, Taşkale turistik gezisi, piknik, sinema, at çiftliği gezisi, bowling, futbol etkinliği, kahvaltı etkinliği, çeşitli kültürel etkinlikler(gençlik merkezi, kültür merkezi, bilim merkezi, KMÜ kampüs), özel yatılı bakım merkezi ziyareti gerçekleştirildi

Yapılan sosyal faaliyetlerle danışanların toplumda kendilerini ifade edebilme becerisi gelişip özgüvenleri artıyor.

Psikotik hastalığı olan bireyler toplumdan, toplum da ruhsal engelli bireylerden uzak durmaktadır. TRSM'ler bu noktada köprü görevi görmekte ve toplumdaki önyargıların yıkılması, ruhsal engelli bireylerin özgüven kazanarak topluma kazandırılması ve yitirdikleri özbecerilerinin yeniden kazandırılması için çalışmalar yapıyor.

Okunma : 1868
Foto galeri
maboto
KORKMAZLAR
guney sigorta
EKSPERTİZ
Gündem haberleri
TOKİ Karaman Kırbağı 2019 kura çekilişi ne zaman?
20 Mayıs 2019 Okunma: 10836 Gündem
Özel Selçuklu Hastanesi kapanıyor mu?
20 Mayıs 2019 Okunma: 10542 Ekonomi
Römork altında can verdi
21 Mayıs 2019 Okunma: 9671 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın