Karamandan.com

Karamandan.com

22 Şubat 2020 Cumartesi
Karaman Devlet Hastanesinden 'domuz gribi' açıklaması
Türkiye genelinde yaşanan domuz gribi salgını için Karaman'dan da birkaç numune Ankara'ya gönderilerek test ettirildi.
Kategori : Sağlık
16 Ocak 2020 14:55
 
Karaman Devlet Hastanesinden 'domuz gribi' açıklaması

Türkiye genelinde yaşanan domuz gribi salgını için Karaman'dan da birkaç numune Ankara'ya gönderilerek test ettirildi.

Son 1 haftadır Türkiye'nin birçok yerinde İnfluenza A/ H1N1 (domuz gribi) salgını yaşanması üzerine, grip şikayetinden yoğunlukların yaşandığı Karaman Devlet Hastanesi bir açıklama yaptı.

Hastaneden yapılan açıklamada, bu yıl saptanan grip şikayetlerindeki virüs tiplerinde ve pozitiflik oranlarında olağanüstü bir durum söz konusu olmadığı belirtildi. Bunun yanı sıra Karaman'dan grip şiklayetleriyle ilgili birkaç şüpheli numunenin Ankara'ya gönderildiği ve tahliller sonucunda H1N1 virüsüne rastlanmadığı bilgisine ulaşıldı.

Karaman Devlet Hastanesinden yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

Uzmanlarımızdan İnfluenza A (H1N1, domuz gribi) Virüsü Hakkında Açıklamalar

2009 yılında küresel bir salgın olan influenza A (H1N1, domuz gribi) virüsü yeni bir viral suş olarak değil mevsimsel grip ajanları arasında yer almaktadır. Her yeni yılda grip virüsleri doğası gereği yapısını değiştirmektedir. Bu yıl saptanan virüs tiplerinde ve pozitiflik oranlarında olağanüstü bir durum söz konusu değildir.

Öte yandan üst solunum yolu enfeksiyonlarının mevsimsel artışı geçen yıllarla benzer oranda seyrettiği halde, ülke genelinde acil servislere başvurularda artış olduğu görülmektedir.  Kasım ve Aralık aylarında acil servislere başvuru sayılarında, geçen yılın aynı dönemine oranla yaklaşık %10 ‘luk bir artış olduğu tespit edilmiştir. Bu durum acil servislerin efektif çalışmasını olumsuz yönde etkilemektedir.

Grip ve benzeri üst solunum yolu enfeksiyonlarında verilecek tedavilerin öncelikli olarak semptomatik (şikâyetleri azaltıcı) düzeyde olduğunu, tedavi aşamasında esas olarak bol sıvı tüketiminin ve istirahatin önemli olduğunu, mevsimsel grip hastalığının tedavisinde antibiyotiğin yerinin olmadığını, vatandaşlarımızın bu gibi durumlarda aile hekimlerine ve polikliniklere başvurabileceğini hatırlatırız.

Grip her yaşta görülebilen bir hastalık olup, risk gruplarında (yaşlı, bebek veya kronik hastalığı olanlar) yer alan kişilerde daha ağır seyredebilmektedir.

Grip hastalığından korunmak ve bulaştırmamak için;

- El yıkama ve hijyene dikkat edilmeli ağız, burun ve gözlere kirli ellerle temas edilmemelidir.

- Aksırma ve öksürme esnasında ağız ve burun kâğıt mendille kapatılmalı ve kullanılan kâğıt mendil çöpe atılmalıdır. Mendil ok ise kolun iç yüzüne öksürülmeli-hapşırılmalıdır. Sonrasında eller mutlaka yıkanmalıdır.

- Hasta kişilerle yakın temastan kaçınılmalı, kalabalık ve kapalı ortamlarda uzun süre kalınmamalı, bulunulan oda havalandırılmalıdır.

 

Okunma : 11057
seç
YARIŞMA
guney sigorta
başarı
maboto
EKSPERTİZ
Gündem haberleri
Karaman'a Yağışlı ve Soğuk Hava Geliyor!
19 Şubat 2020 Okunma: 15828 Karaman Hava Durumu
Kamil Uğurlu; Bu kararın vebâlini mahşere kadar boynunuzda taşırsınız
21 Şubat 2020 Okunma: 8223 Gündem
Otomobille kovaladığı aracı şarampole düşürdü, sürücüsünü tüfekle vurup öldürdü
18 Şubat 2020 Okunma: 8029 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın