Karamandan.com

Karamandan.com

20 Temmuz 2019 Cumartesi
Karaman Devlet Hastanesinden Organ Bağışı Çağrısı
Karaman Devlet Hastanesi'nde organ bağışı için bir birim açılarak Karaman halkıda çağrıda bulunuldu.
Kategori : Sağlık
06 Şubat 2019 11:52
 
Karaman Devlet Hastanesinden Organ Bağışı Çağrısı

Karaman Devlet Hastanesi'nde organ bağışı için bir birim açılarak Karaman halkıda çağrıda bulunuldu.

"Organ bağışının artması için toplumda her bireye önemli görevler düşmektedir." diyen Karaman Devlet Hastanesi yetkililerinden gelen yazılı açıklamada;

Hastanemizce organ nakli ve bağışının toplum için önemi konusunda toplumu duyarlı hale getirmek, desteklemek ve organ bekleyen kişilerin yaşama bağlanması amacıyla halkı bilgilendirme çalışmalarımız devam etmektedir.

Organ ve doku bağışının arttırılması ve vatandaşlarımızı bilgilendirmek amaçlı Organ bağış birimimiz ve standımız aktif olarak hizmet vermektedir.

Ülkemizde ve dünyada organ bağışına olan ihtiyaç her geçen gün daha da artmakta olup birçok sebepten dolayı, bu ihtiyaç yeterince karşılanamamaktadır. İlgililer tarafından bunun birçok sebebi olduğu dile getirilmekte, bu sebeplerden birisinin de dinî endişe ve tereddütler olduğu belirtilmektedir. Organ bağışının dinî açıdan değerlendirmesine yönelik halkımızı bilinçlendirmek kapsamında hastanemiz manevi rehberlik birimimizde görev yapan din görevlimiz de vatandaşlarımızı bilgilendirme konusunda yardımcı olmaktadır.

Beyin ölümü kavramı ile Koma, Bitkisel hayat ifadeleri karıştırılmaktadır

Beyin ölümünde, beyin fonksiyonları tamamen kaybedildiği için geri dönüşü yoktur, tam ve kesin olarak ölüm gerçekleşmiştir, bu durum bitkisel hayatla karıştırılmamalıdır. Beyin ölümü teşhisi konulabilmesi için birtakım testlerin uygulanma zorunluluğu vardır. Bu testlerin sonucunda, alanında uzman dört hekim tarafından, beyin ölümü gerçekleşip gerçekleşmediği kararına varılır daha sonra bu karar aileye bildirilir.

Bağış için 2 dakikanızı ayırmanız yeterli

18 yaşını doldurmuş ve akli melekelere sahip her birey kendi isteği ile bağışta bulunabilir. Eğer bir kişi organ bağışında bulunmak istiyorsa hastanemize ya da tüm kamu ve özel hastanelerin organ nakil koordinatörlerine başvurabilir. Organ bağışı yapmak için hastanemiz de bir form doldurulması yeterlidir. Kişi hayattayken organlarını bağışladığı için kendisine bunu ibraz eden bir kart verilir. Daha sonra bu veriler Sağlık Bakanlığı’nın sistemine kaydedilmektedir. Organ bağışından vazgeçilmesi durumunda aileye bildirilmesi ya da Türkiye Organ Bağışı Bilgi Sistemi'nden kaydını sildirmesi yeterlidir.

Organ bağışı tamamen gönüllülük esasına dayanır. İnsanların yeniden hayata tutunmasını sağlayan, sihirli bir dokunuş için sizleri de Organ Bağışına çağırıyor ve hastanemize bekliyoruz." ifadelerine yer verildi.

Okunma : 1789
Foto galeri
guney sigorta
EKSPERTİZ
maboto
Gündem haberleri
Karaman'da traktör devrildi: 1 genç hayatını kaybetti!
20 Temmuz 2019 Okunma: 25591 Asayiş
Karaman'da işyeri önünde silahlı saldırı
19 Temmuz 2019 Okunma: 10869 Asayiş
Düğünde açılan ateşte gelin yaraladı
19 Temmuz 2019 Okunma: 9866 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın