Foto galeri

Karamandan.com

Karamandan.com

 
 
Tarih : 20 Şubat 2020  -  Saat : 14:55:21   Görüntülenme: 1368

KARAMAN ELMASINI SOYMADAN YEMENİN 5 FAYDASI
Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta elmayı soymadan yemeyi tavsiye etti ve 5 faydasını saydı.

Satın aldığınız elmayı iyice yıkadıktan sonra kabuğunu soymadan yemek sağlık için çok daha faydalıdır.

1-  Orta boy bir elmanın kabuğunda 4.4 gram “lif” vardır. Elmanın etli kısmındaki lif miktarı ise sadece 2.1 gramdır.

2-  Orta boy bir elmanın kabuğunda 8.4 miligram “C vitamini” ve 98 IU “A vitamini” bulunur.

3-  Antioksidan bir madde olan “kuersetin” de en fazla elmanın kabuğunda bulunur.

4-  Kabuktaki “triterpenoit” adı verilen madde de kansere karşı koruyucudur.

5- Kabuktaki “ursolik asit” de kas ve kahverengi yağ dokusunu artırırarak fazla kilo alınmasına engel olur.

KOLESTEROL HAPININ HÜKMÜ ELMA KADAR
Türk Kardiyoloji Derneği (TKD), 14 araştırmacısından 9’ unun ilaç endüstrisinden nemalandığı, verileri destekleyici şirket tarafından toplanan ve takip edilen, benim “ana neticelerini gizlediğimi iddia ettikleri JUPITER araştırmasına” sıkıca sarılarak gizli düşüncelerini de deşifre etmiş oluyor.

“Kolesterol hapı yutmayan kalmasın” istiyor; hamburger menülerine, şehir şebeke suyuna statin konmasını isteyen güruh ile “aynı kafada” olduğunu gösteriyor.

Öncelikli amacı halkın sağlığını düşünmek olması gereken bir kuruluştan kalp-damar hastalıklarından korunmada en önemli unsurun ilaçlar değil “hayat tarzı” olduğunu “önemsemesini-öğütlemesini” beklerdim. İlaçlara methiyeler düzmek “endüstrinin pazarlama bölümünün” işidir.

Bana inanmıyorlarsa, “ağır abileri” AHA ve ACC tarafından yayınlanan hayat tarzı değişiklikleriyle ilgili yeni kılavuza bir göz atabilirler. Sadece, “sağlıklı gıdalarla doğru beslenme, yeteri kadar hareketli olma ve sigara içmemenin” bile tüm ilaçlardan daha etkili ve emniyetli olduğunu göreceklerdir.

Bir elma kolesterol hapına bedel
İngiltere’ de yapılan ve kısa adı BMJ olan tıp dergisinde yayınlanan yeni bir araştırma, 50 yaşın üzerindeki herkese bir elma verilmesi durumunda bu ülkede her sene kalp krizi ve felçlere bağlı 8 bin 500 ölümün önlenebileceğini gösteriyor, Oxford Üniversitesi uzmanları tarafından matematik model kullanılarak yapılan hesaplamaya göre elma verilenlerin tümünün bu tavsiyeye uyması durumunda 12 binden fazla insanın ölmekten kurtulacağı ileri sürülüyor.

Araştırmaya göre, elmanın lezzeti ve ihtiva ettiği besin ögeleri bir tarafa, bu sayede statin yan etkisi olarak 1.200 kişide kas zafiyeti, 200 kişide kas erimesi ve böbrek yetersizliği ile 12 bin 300 kişide diyabet gelişmesi de önlenmiş oluyor, Araştırmacılar, statinlerin önemini inkâr etmediklerini ama diyette yapılacak küçük bir değişikliğin bile ne kadar önemli olduğunu vurgulamak istediklerini söylüyorlar.

İngiltere’ de statinler on senedeki “kalp krizi riski yüzde 20’ den yüksek olanlara” tavsiye ediliyorsa da orada da bu ilaçları riskin daha düşük olduğu durumlarda ve hatta 50 yaşın üzerindeki herkese verilmesi için çabalayanlar var.

GÜNDE 1 ELMA BİLE KALP KRİZİNDEN KORUYOR
Kalp krizlerinden, felçlerden korunmak için sağlıklı gıdalarla doğru beslenme, düzenli fiziksel aktivite ve sigara içmemenin yeterli olduğuna inanıyorum. Journal Functional Foods isimli tıp dergisinde yayınlanan bir araştırma, kalp-damar hastalıklarından korunmak için günde bir elma yenmesinin bile çok etkili olabileceğini gösteriyor.

Ohio State Üniversitesi uzmanları tarafından gerçekleştirilen araştırmada 4 hafta süreyle günde bir elma yiyen 40-60 yaşlar arasındaki sağlıklı insanlarda ‘okside-LDL-kolesterol’ ün yüzde 40 azaldığı tespit edildi.

Kalp-damar hastalıklarının esas sebebi olan aterosklerozun kanda LDL-kolesterol yüksekliği ile uzaktan yakından alâkası olmadığını (kalp krizi geçirenlerin yarısının kolesterolü normal sınırlardadır), gerçek ‘suçlunun’ ‘okside kolesterol’ olduğunu ‘statin meftunları’ bile kabul ediyor.

Araştırmada denekler üç gruba ayrıldı; 16 kişiden oluşan ilk grup her gün büyük bir ‘kırmızı elma’ yerken, ikinci gruptaki 17 kişiye ‘polifenol’ kapsülleri, üçüncü gruptaki 18 kişiye ise ise ‘plasebo’ verildi. Polifenoller, elma dâhil birçok sebze ve meyvede bulunan antioksidan maddelerdir.

4 hafta sonra yapılan kan analizlerinde ‘kırmızı elma’ yiyenlerde ve polifenol kapsülleri alanlarda ‘low-density lipoprotein/beta2-glycoprotein I complex (oxLDL-β2GPI)’ ın belirgin şekilde azaldığı ama plasebo alanlarda herhangi bir değişiklik olmadığı belirlendi.

Okside kolesteroldeki azalma polifenol alanlara nazaran kırmızı elma yiyenlerde daha fazla idi. Okside kolesterol konsantrasyonlarındaki azalmanın lipoprotein oksidasyonunu inhibe eden antioksidan bir enzim olan superoxide dismutase 1’ in eritrositlerdeki artmış aktivitesine eşlik etmediği de görüldü. Superoxide dismutase, oksijene maruz kalan tüm hücrelerde önemli bir antioksidan savunma mekanizmasıdır.

Uzmanlar, elmanın polifenol kapsüllerine göre daha etkili olmasını elmada bulunan başka maddelerle veya bunların daha iyi emilmesiyle açıklıyorlar. Araştırmanın çok az sayıda denek üzerinde gerçekleştirilmesini ve elma üreticileri (U.S Apple Association/Apple Product Research and Education Council) tarafından desteklenmesini olumsuz tarafları olarak kaydetmekte yarar var.

Elma kurusu da etkili
Daha önce Florida State Üniversitesi tarafından 45-65 yaş arası 160 kadın üzerinde yapılan bir çalışmada da bir sene süreyle günde 75 gram elma kurusu yiyen grupta LDL-kolesterolün, lipit hidroperoksit (hücre hasarı ve ölümüne yola açan serbest toksik radikallerin ürünleridir) ve CRP’ nin azaldığı belirlenmişti.

75 gram elma kurusu ile günde fazladan 240 kalori alan kadınların kilo almadıkları gibi ortalama olarak 3.3. pound da verdikleri görüldü.

Karaman elması

Karaman elma

Karaman elma

Meşhur Karaman elması

KARAMAN ELMASINI SOYMADAN YEMENİN 5 FAYDASI
KARAMAN ELMASINI SOYMADAN YEMENİN 5 FAYDASI Prof.