Karamandan.com

Karamandan.com

23 Ağustos 2019 Cuma
Jinokomasti (Erkekte Meme Büyümesi)
Sağlık sektöründe önde gelen ülkeler arasında gelen Türkiye nin Türkçe Dilinin Başkenti sayılan Karaman İlimizde Jinokomasti ameliyatını başarılı bir şekilde gerçekleştiren Devlet Hastanesi Doktorlarından Plastik Cerrahı Op.
Kategori : Sağlık
06 Mart 2019 13:31
 
Jinokomasti (Erkekte Meme Büyümesi)

Sağlık sektöründe önde gelen ülkeler arasında gelen Türkiye nin Türkçe Dilinin Başkenti sayılan Karaman İlimizde Jinokomasti ameliyatını başarılı bir şekilde gerçekleştiren Devlet Hastanesi Doktorlarından Plastik Cerrahı Op.Dr.Gökhan Karaeminoğulları ile jinokomasti rahatsızlığından kurtulan hastalar kendilerine sonsuz teşekkürlerini sunarak artık göğsümüzü gere gere istediğimiz darlıkta kıyafetler giyebiliyoruz diyorlar.  

Jinokomasti ameliyatları isteğe bağlı estetik ameliyatı gibi gözükse de erkeklerin kendilerini daha erkeksi ve özgüvenli hissetmeleri için zaruri bir ihtiyaç haline gelmiştir. Bu amleyatlar halen sadece estetik amaçlı olarak algılanmakta ve estetik sektöründe hizmet veren özel sağlık kuruluşları için ciddi bir para kaynağı olmaktadır.

Ancak Karaman Devlet Hastanesindeki  başarılı ve hastalarına gayet güler yüzlü yaklaşımı ile jinokomasti sorunundan kurtaran Plastik Cerrahı Op. Dr. Gökhan KARAEMİNOĞULLARI  jinokomasti hastaları için ciddi bir umut kapısı halini almıştır. Artık Karaman ve çevre illerden hatta gurbetçi kardeşlerimiz özel hastanelerde iki, üç hatta dört kat ücret ödemeye gerek duymadan Plastik Cerrahı Op. Dr. Gökhan KARAEMİNOĞULLARI  ile sağlıklı özgüvenli bir dik duruşlarına kavuşmaktalar. Biz de Karamanlılar olarak çevre iller hatta yurt dışı seviyesinde Karamanımız a kattığı başarılardan dolayı kendisine sonsuz teşekkür ederiz.

JİNEKOMASTİ AMELİYATI

GENEL BİLGİLER:
Ergenlik döneminde; erkeklerde göğüs bölgesinde, hormonal nedenlerle büyüme, dolgunluk ve hassasiyet olması doğaldır. Geçici olması gereken bu durum, çeşitli nedenlerle kalıcı hale gelirse jinekomasti olarak adlandırılır. Gençlerin aktivitelerini, giyim kuşamlarını etkilemeye başlayabilir, sosyal bir probleme dönüşebilir (bol kıyafetler giymek, duruş bozukluklarına yol açmak, denize girmekten kaçınmak vb.). 

Jinekomasti çoğunlukla yukarıda tanımlandığı şekilde karşımıza çıkmasına rağmen, bazen hormonal, tümoral nedenler veya kullanılan ilaçlara bağlı olarak, tek veya çift taraflı jinekomastiye rastlanabilir. 
Söz edilen durumların ayırıcı tanısı için ayrıntılı bir öykü, görüntüleme teknikleri (ultrasound, MR gibi) ve hormon analizleri gerekebilir. Klasik jinekomasti ergenlik döneminde başlayıp devam ederken, diğer nedenlerle oluşan jinekomastiler daha ileri yaşlarda ortaya çıkabilir ve tek taraflı görülme oranı daha yüksektir. 

Ayırıcı tanı ile jinekomastinin nedenine karar verildikten sonra tedavi planlanmasına geçilir. Büyüklüğü ve derideki bolluğa göre jinekomasti 3 gruba ayrılır. Birinci evrede büyüklüğü sınırlı ölçülerdedir, deride gevşeklik veya sarkma yoktur. Ikinci evrede ise irice bir kadın göğsü gibidir, ancak deride sarkma oluşmamıştır. Üçüncü evrede ise ek olarak deride tedavi gerektirecek ölçüde gevşeklik vardır.

Jinekomastinin hangi evrede olduğu tedavi planını oluşturmakta önemlidir. Eğer birinci evre jinekomasti söz konusu ise yapılan tetkiklerden sonra bunun ağırlıklı olarak yağ dokusundan oluştuğu görülürse sadece vakum uygulanarak jinekomasti tedavi edilebilir. Eğer göğsün yapısı yağ dokusu dışında meme bezinden oluşuyorsa, meme başından yapılacak küçük bir kesi ile bu dokunun çıkarılması ve patolojiye yollanması söz konusu olabilir. İkinci evre içinde hemen hemen aynı tedavi yöntemlerinin olduğu söylenebilir. Üçüncü evredeki jinekomastilerde derideki sarkıklık ileri düzeydeyse, bu durumda fazla deriyi ortadan kaldıracak bir takım cerrahi planlamalar gündeme gelir.

Genç ve deri elastikiyetinin fazla olduğu durumlarda vakumla ya da meme başının çevresinden yapılacak cerrahi işlemlerle deri problemi halledilebilir. Ama çok ileri yaşlarda ve derinin çok sarkık olduğu durumlarda daha geniş doku çıkarılması gerektiği için meme başının altından yarım ay trazında cerrahi müdahaleler yapmak gerekebilir. 

Bu yöntemlerden hangisi uygulanırsa uygulansın ameliyat öncesi dönemde 10 gün süreyle aspirin alınmaması, ameliyat öncesinde bazı laboratuvar kontrollerinin yapılması gereklidir. Ayrıca hastanın geçmişindeki önemli rahatsızlıklar ve sürekli kullandığı ilaçlar varsa mutlaka doktora bildirilmelidir.

Uygulamada eğer açık cerrahi yöntemlerden biri seçilmişse, bölgeye bir dren uygulanması gerekir. Drenin amacı ameliyat bölgesine birikebilecek serum ya da kan gibi maddelerin dışarıya alınması ve bunlara bağlı komplikasyonların yaşanmamasıdır. Dren genellikle 24-48 saat içinde çekilir. 

Hemen hemen her olguda uygulanan bir diğer uygulamada ameliyat bölgesini baskı altına almak amacıyla elastik bandaj uygulamasıdır. Ameliyatın 4 ya da 5. günü elastik bandaj yerine özel bir korse giydirilir. . Bu korsenin kullanımı oldukça kolaydır. Korse üç hafta sürekli giyilmelidir. Üçüncü haftadan sonra gündüz özellikle ağır aktiviteler yapılırken korsenin giyilmesi faydalı olur. Bu süre de yaklaşık 6 haftadır. 
Ameliyat bölgesinde ilk günlerde bir ödem, hassasiyet, ağrı hatta yer yer morluklar oluşabilir. Bunlar genellikle ilk 2-3 günden sonra giderek azalmaya başlar. Hassasiyet haftalarca sürebilir. Zaman zaman uyuşmalar, batmalar, yanmalar günlük hayatı zorlaştıracak boyutlarda olmasa da hastanın şikayetleri olarak karşımıza çıkabilir. 

İkinci haftadan sonra havuz ve denize girmeye müsaade edilir. 6 hafta süreyle de buhar banyosu, sauna, solarium gibi ödeme yol açabilecek faktörlerden kaçınmaya çalışılır. Benzer şekilde ağır sporların yapılması ve göğüs bölgesine darbe alınabilecek aktivitelerden 6 hafta süre ile kaçınılması gerekmektedir. 

B. ANESTEZİ
Operasyon için kullanılacak anestezi yöntemi değişebilir. Genel anestezi tercih edilebileceği gibi, hafifçe sakinleşmeye ve bölgenin uyuşturulmasına izin veren sedasyonla lokal anestezi yöntemi de uygulanabilir. Sadece lokal anestezi çoğu zaman önerilmez.


C. YÖNTEME AİT RİSKLER
Ameliyat sonrası dönemde oluşabilecek komplikasyonlar:
Erken Dönem:
· Kanama: Dren kullanımı ile minimum düzeyde tutulabilir. Aşırı kanamaya eğilimi olanlar veya aspirin kullananlarda bu konu çok dikkati çeker. 
· Enfeksiyon: genellikle pek rastlanılan bir komplikasyon değildir. 
Geç Dönem:
· Nadiren karşılaşılan düzensizlikler 
· Ameliyatın yapıldığı giriş noktalarında karşılaşılabilecek kötü nedbeler 
· Liposuction ile yapılan jinekomasti ameliyatlarında zaman zaman uzun süren uyuşukluklar, karıncalanmalar ve renk değişiklikleri görülebilir. Bunlar genellikle zaman içinde düzelir. 
Jinekomasti operasyonu vücut kontürünüze önemli katkılar sağlayacak bir operasyondur

TÜRK PLASTİK REKONSTRÜKTİF VE ESTETİK CERRAHİ DERNEĞİ

Okunma : 4780
Foto galeri
guney sigorta
EKSPERTİZ
maboto
Gündem haberleri
Youtube video ücretsiz nasıl indirilir? instatakipci indirme
19 Ağustos 2019 Okunma: 40562 Eğitim
Karaman’da cinayet!
21 Ağustos 2019 Okunma: 16770 Asayiş
Bahçe evine giden genç, babası tarafından ölü bulundu
21 Ağustos 2019 Okunma: 14564 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın