Karamandan.com

Karamandan.com

13 Kasım 2019 Çarşamba
Jandarmaya özel seminer verildi
10 Eylül Dünya İntiharı Önleme Günü kapsamında Karaman İl Sağlık Müdürlüğü psikologları jandarmaya özel seminer düzenledi.
Kategori : Sağlık
10 Eylül 2019 11:21
 
Jandarmaya özel seminer verildi

10 Eylül Dünya İntiharı Önleme Günü kapsamında Karaman İl Sağlık Müdürlüğü psikologları jandarmaya özel seminer düzenledi.

Karaman İl Sağlık Müdürlüğünce, Psikolog Elif Kutlu tarafından “İntiharı Önleme ve Psikolojik İlk Yardım”  ve Psk. Özlem Ezgi Küöüktaş tarafından ise “Kadına Yönelik Aile İçi Şiddetle Mücadele” konularında eğitim düzenlendi.

6 Eylül 2019 tarihinde Jandarma İl Komutanlığında düzenlenen eğitim, jandarma personeli ve erlerin katılımı ile gerçekleştirildi. Dünyada ve ülkemizde artan intihar oranlarına dikkat çekilen eğitimde intiharı önleme hususunun önemi ve intiharı önleme girişiminde izlenmesi gereken yolların aktarılmasının yanı sıra bireylerin neden intihar ettiği konusuna odaklanıldı.

15-35 yaş arası gençlerde ilk üç ölüm nedeninden birinin intihar olması ve her intihar olayının en az altı kişi üzerinde ciddi etkiye sahip olması konularına dikkati çeken Kutlu, özellikle genç intiharlarında intihar amacının ölmek olmadığını, dayanılamayacak acıyı sonlandırma isteğinin baskın geldiğini ifade etti.

İntihar eden bireylerin zihinsel durumunun karışık olduğunu, düşünmeden hareket ettiklerini ve çözüm odaklı düşünmeyen katı bir zihin yapısına sahip olduklarını vurgulandı. Bu süreçte atılacak intiharı önleme adımları; sosyal desteği artırmak, kriz durumlarını ortadan kaldırarak zaman kazanmak ve çözüm odaklı düşünmeyi sağlamaktır. Bu süreçte kaçınılacak davranışlar ise suçlayıcı olmak, çok fazla soru sormak ve bireyin kendisini intihara götürdüğünü belirttiği sorunları küçümsemektir.

İntiharın psikolojik, sosyolojik, nörobiyolojik boyutunun açıklandığı eğitimde intihar ile psikiyatrik, fiziksel hastalıklar arasındaki ilişki incelendi.

Bulgulara göre, depresyon tamamlanmış intiharların en yaygın nedeni olmakla birlikte alkolizm ve şizofreni tanısına sahip olma risk faktörüdür. Risk faktörü olan fiziksel hastalıkların başlıcaları epilepsi, kanser ve kronik hastalıklardır. Risk faktörlerinin kontrol altına alınması ve bireye sosyal desteğin sunulması durumunda intihar önlenebilmektedir.

 

Okunma : 910
Foto galeri
maboto
guney sigorta
EKSPERTİZ
seç
Gündem haberleri
Karaman'da öğrencilerine cinsel istismarda bulunduğu iddia edilen öğretmen tutuklandı
12 Kasım 2019 Okunma: 24970 Asayiş
Karaman'da yeni iş yeri açıldı
09 Kasım 2019 Okunma: 9868 Ekonomi
Mahalleli mağdur geçiş hakkı istiyor
12 Kasım 2019 Okunma: 8963 Gündem
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın