Karamandan.com

Karamandan.com

17 Eylül 2019 Salı
Jandarmaya özel seminer verildi
10 Eylül Dünya İntiharı Önleme Günü kapsamında Karaman İl Sağlık Müdürlüğü psikologları jandarmaya özel seminer düzenledi.
Kategori : Sağlık
10 Eylül 2019 11:21
 
Jandarmaya özel seminer verildi

10 Eylül Dünya İntiharı Önleme Günü kapsamında Karaman İl Sağlık Müdürlüğü psikologları jandarmaya özel seminer düzenledi.

Karaman İl Sağlık Müdürlüğünce, Psikolog Elif Kutlu tarafından “İntiharı Önleme ve Psikolojik İlk Yardım”  ve Psk. Özlem Ezgi Küöüktaş tarafından ise “Kadına Yönelik Aile İçi Şiddetle Mücadele” konularında eğitim düzenlendi.

6 Eylül 2019 tarihinde Jandarma İl Komutanlığında düzenlenen eğitim, jandarma personeli ve erlerin katılımı ile gerçekleştirildi. Dünyada ve ülkemizde artan intihar oranlarına dikkat çekilen eğitimde intiharı önleme hususunun önemi ve intiharı önleme girişiminde izlenmesi gereken yolların aktarılmasının yanı sıra bireylerin neden intihar ettiği konusuna odaklanıldı.

15-35 yaş arası gençlerde ilk üç ölüm nedeninden birinin intihar olması ve her intihar olayının en az altı kişi üzerinde ciddi etkiye sahip olması konularına dikkati çeken Kutlu, özellikle genç intiharlarında intihar amacının ölmek olmadığını, dayanılamayacak acıyı sonlandırma isteğinin baskın geldiğini ifade etti.

İntihar eden bireylerin zihinsel durumunun karışık olduğunu, düşünmeden hareket ettiklerini ve çözüm odaklı düşünmeyen katı bir zihin yapısına sahip olduklarını vurgulandı. Bu süreçte atılacak intiharı önleme adımları; sosyal desteği artırmak, kriz durumlarını ortadan kaldırarak zaman kazanmak ve çözüm odaklı düşünmeyi sağlamaktır. Bu süreçte kaçınılacak davranışlar ise suçlayıcı olmak, çok fazla soru sormak ve bireyin kendisini intihara götürdüğünü belirttiği sorunları küçümsemektir.

İntiharın psikolojik, sosyolojik, nörobiyolojik boyutunun açıklandığı eğitimde intihar ile psikiyatrik, fiziksel hastalıklar arasındaki ilişki incelendi.

Bulgulara göre, depresyon tamamlanmış intiharların en yaygın nedeni olmakla birlikte alkolizm ve şizofreni tanısına sahip olma risk faktörüdür. Risk faktörü olan fiziksel hastalıkların başlıcaları epilepsi, kanser ve kronik hastalıklardır. Risk faktörlerinin kontrol altına alınması ve bireye sosyal desteğin sunulması durumunda intihar önlenebilmektedir.

 

Okunma : 761
Foto galeri
seç
guney sigorta
maboto
EKSPERTİZ
Gündem haberleri
Karaman’da iki genç mısır tarlasında bu halde bulundu   
15 Eylül 2019 Okunma: 11825 Asayiş
Şemsiyeleri hazırlayın! Karaman hava durumu...
13 Eylül 2019 Okunma: 9564 Karaman Hava Durumu
Liselerde sınıf geçme sistemi değişiyor
14 Eylül 2019 Okunma: 9170 Eğitim
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın