Karamandan.com

Karamandan.com

23 Eylül 2019 Pazartesi
HSG Test yani Rahim Filmi Nasıl Çekilir?
HSG test açıklayacak olursak şu şekilde tanımlayabiliriz; HSG test rahim filmi olarak isimlendirilen histerosalpingografi kısaltması olarak adlandırılır.
Kategori : Sağlık
12 Temmuz 2016 12:45
 
HSG Test yani Rahim Filmi Nasıl Çekilir?

HSG test açıklayacak olursak şu şekilde tanımlayabiliriz; HSG test rahim filmi olarak isimlendirilen histerosalpingografi kısaltması olarak adlandırılır. HSG test rahim boşluğunu ve tüplerin durumunu incelenmesinin sonucudur.

Rahim içinin incelenebilmesi için röntgen ışınlarını geçirmeyen bir sıvı yardımıyla doldurulması gerekmektedir. Bu sıvıya kontrast madde adı verilmektedir.   Bu özel aparat  yardımıyla rahim boşluğu ve tüplerin röntgen filmlerinde görüntülenmesi için ince kanüller yardımıyla rahim azından içeriye doldurulmaktadır.

Rahmin doluşu ile birlikte sıvının tüplerden geçmesi röntgen cihazının ekranından incelenmektedir. Bu röntgen çekilerek hsg test çekilmiş olur.

Rahim filmi nasıl çekilir?

İşlemi şu şekilde açıklayabiliriz;

Rahim filmi çektirecek kadın muayene önlüğünü giyerek kolye, saat, gözlük gibi aksesuarları çıkarması gerekmektedir.

Bu işlemi yapan kadın dizleri kıvrık bir şekilde röntgen masasına yatmaktadır. Rahim ağzının görülebilmesi için ise sıvı içeren spekulum alet vajinaya yerleştirilmektedir. Bu şekilde rahim içi, tüpler görülebilmektedir.

HSG çekimi üst düzey teknolojik cihazlar ile Echomar Şişli’de çekilmektedir. Dr. Cevat Bayrak ve yönetimindeki ekip size en iyi HSG Test hizmeti sunmaktadır.

HSG çekimi uzun yıllardır bilinen ve uygulanan bir yöntemdir. Eski teknikler hsg çekimini korkulu bir rüya olarak hatırlatırken yeni teknoloji ile birlikte hsg çekimi ağrısız ve korkusuz bir işleme bırakmıştır.

Yeni nesil teknoloji ile doğru merkezde yatıracağınız hsg çekimi sadece 1-2 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanmaktadır. Günlük yaşantınıza rahatlıkla dönebilmeniz mümkündür. 

Okunma : 2510
Foto galeri
seç
EKSPERTİZ
guney sigorta
maboto
Gündem haberleri
Karaman'da sokak ortasında adam vurdular
20 Eylül 2019 Okunma: 22792 Asayiş
Feci kaza ağır yaralılar var
20 Eylül 2019 Okunma: 12788 Asayiş
Karaman’da yolcu otobüsü ile çarpışan kadın sürücü kaçtı!
21 Eylül 2019 Okunma: 8503 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın