Karamandan.com

Karamandan.com

20 Nisan 2019 Cumartesi
GSS Prim Borçlarında Son Ödeme Tarihi Belli Oldu
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Karaman İl Müdürü Serdar Fındık, karamandan.
Kategori : Sağlık
23 Ocak 2019 17:30
 
GSS Prim Borçlarında Son Ödeme Tarihi Belli Oldu

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Karaman İl Müdürü Serdar Fındık, karamandan.com'u ziyaret ederek önemli açıklamalarda bulundu.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Karaman İl Müdürü Serdar Fındık, karamandan.com'u ziyaret etti. Fındık, burada yaptığı açıklamada, Genel Sağlık Sigortası prim borçlarını ödemeyenler için sürenin 28 Şubat 2019 tarihine kadar uzatıldığını açıkladı.

Özellikle yapılandırılan ve ödenmeyen Genel Sağlık Sigortası prim borçları için SGK tarafından süre 28 Şubat tarihine kadar uzatıldı.

Konuyla ilgili açıklama yapan İl Müdürü Fındık, "Yapılandırılan ve ödenmeyen prim borçları için son gün 28 Şubat olarak belirlenmiştir. Vatandaşlarımız, gecikme cezası ve zammına maruz kalmadan son süreyi değerlendirsin." dedi.

GSS Nedir?

GSS borç sorgulama ile Genel Sağlık Sigortası kapsamına alınmış olan vatandaşların sağlık hizmetlerinden yararlanmak için ödenen yada ödenmeyen prim borçlarının kontrolü anlamına gelmektedir.

Sağlık hizmetlerinden tam anlamıyla faydalanmak için GSS prim borcu tutarlarını ödemek durumundadırlar. Gelirleri asgari ücretin 3/1 oranından daha düşük olan kişilerin GSS primlerini devlet ödemektedir. Genel Sağlık Sigortası primleri kişilerin kendi gelir beyanlarını yaptıkları gelir testi sonuçlarına göre belirlenmektedir. Bu test sonucunda hastanelerden ve sağlık kuruluşlarından yararlanmak için aylık ne kadar prim ödemeleri gerektiği ortaya çıkmaktadır.

GSS kimleri kapsar?

GSS, ülkede 18 yaşını geçmiş ve sigortası olmayan herkesi kapsıyor. Bu bağlamda belirli bir prim ödemeniz gerekmektedir. Ne kadar prim ödeyeceğinizi öğrenmek için GSS borç sorgulama işlemini yapmanız gerekecektir. GSS borç sorgulama işlemini 2 farklı şekilde yapabilmektesiniz. SGK‘nın resmi sitesi E-SGM üzerinden yapabildiğiniz gibi online tahsilat üzerinden de sorgulama yapabilirsiniz. Bu iki siteden de yapacağınız işlemleri şifresiz olarak yapabilirsiniz.

 

Okunma : 3142
Foto galeri
tekin
maboto
guney sigorta
Gündem haberleri
Karaman Belediyesi'nde deprem
16 Nisan 2019 Okunma: 24799 Siyaset
Karaman’daki ölümlü trafik kazasının görüntüleri ortaya çıktı
17 Nisan 2019 Okunma: 15510 Asayiş
Yaşlı Adamdan Şikayetçi Oldu!
16 Nisan 2019 Okunma: 12585 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın