Karamandan.com

Karamandan.com

17 Şubat 2019 Pazar
Doğumevi Hastanesi Yıkılıyor
Halkın bağışlarıyla kurulan eski Doğumevi Hastanesi yıkılıyor.
Kategori : Sağlık
29 Temmuz 2018 16:46
 
Doğumevi Hastanesi Yıkılıyor

Halkın bağışlarıyla kurulan eski Doğumevi Hastanesi yıkılıyor.

Eski Doğumevi Hastanesinin Bakanlık tarafından yıkım kararı alındığını söyleyen Karaman İl Sağlık Müdürü Dr. Hasan Arslan Doğumevi Hastanesi arsasına sağlık kompleksi yapılacağını ifade etti.

Karaman'da yeni Devlet Hastanesinin faaliyete geçmesiyle boşta kalan Doğumevi Hatanesi'nin tadilatının çok büyük masraf getireceği gerekçesiyle yıkılmasına ve yerine, 30 Ünitelik Ağız Diş Sağlığı Merkezi, Toplum Sağlığı Merkezi, İl Ambulans Servisi Başhekimliği, 4-5 Hekimlik Aile Sağlığı Merkezi, İlk Yardım Eğitim Merkezi ve 20 Yataklı Gebe İzleme Misafirhanesi gibi alanları kapsayan bir sağlık kompleksinin yapılmasına karar verildi.

Konuyla ilgili konuşan Karaman İl Sağlık Müdürü Dr. Hasan Arslan; “Eski Doğumevinin vatandaşlarımız açısından duygusal bir yönü var.Halkın parasıyla yapıldı. Fakat şu anda kullanılmıyor. Binanın daha önceden deprem tahkik çalışması yapıldı ve binanın depreme dayanıklılığı açısından zayıf olduğu ortaya çıktı. Binanın güçlendirilmesi ya da yeniden yapılması açısından değerlendirmesini yaptık. Çıkan rapor soncuna göre binanın güçlendirilmesiyle yeniden yapılması arasında bir kıyaslama yapıldığında, güçlendirme çalışmasının yüzde 60 -70’e kadar masraflı olacağı ortaya çıktı. Bundan dolayı Bakanlık binanın güçlendirme maliyetinin yüzde 40’ı geçtikten sonra, güçlendirme yerine yeni bina yapmanın daha fazla rant sağlayacağını öngörüyor. O yüzden ilk önce üniversite onayıyla daha sonra da Bakanlık kararıyla bu bina yıkılması kararı alındı." dedi.

2 BUÇUK MİLYON MUAYENE YAPILDI

Karaman'da sağlık çalışmalarında büyük yol alındığını kaydeden Arslan: "Geçtiğimiz yıl 2.144 olan sağlık çalışanımız, bugün 2.360’a yükselerek %10’luk bir artış gösterdi."dedi.

Şehir nüfusunun yaklaşık 10 katı hasta muayene edildiğini vurgulayan Arslan, Karaman Devlet Hastaneleri, Aile Hekimlikleri, Toplum Sağlığı Merkezleri ve Özel Hastanelerdeki muayene sayılarının bir yılda 2.489.285 olduğunu belirtti. 

Okunma : 13555
ak parti
maboto
guney sigorta
Gündem haberleri
Eşine fuhuş yaptıran koca tutuklandı
13 Şubat 2019 Okunma: 15712 Asayiş
Muhtar aşkını ilan etti
13 Şubat 2019 Okunma: 10067 Gündem
Karaman'da yakalanan eşcinsellerde AIDS tespit edildi
14 Şubat 2019 Okunma: 9629 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın