Karamandan.com

Karamandan.com

16 Ocak 2021 Cumartesi
D vitamini Covid-19’dan koruyor
D Vitamini Nedir?, D Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?, D Vitamini İçeren Yiyecekler.
Kategori : Sağlık
02 Aralık 2020 13:59
 
D vitamini Covid-19’dan koruyor

D Vitamini Nedir?D Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?, D Vitamini İçeren Yiyecekler...

Covid-19 testi yapılan 191 bin 779 kişiden alınan verilerin incelendiği bir çalışmada, kandaki D vitamini seviyeleri 20 ng/mL’nin altında olanların bu hastalığa yakalanma oranının 30 ng/mL üstünde yeterli seviyede D vitamini olanlara göre yüzde 54 daha yüksek olduğu görüldü.

D vitamini, bağışıklığımız için oldukça önemli bir destek. Güneşten gelen organik bir vitamin olan D vitamini, bağışıklık sistemini desteklemekle birlikte kemik gelişimine, kalsiyum dengesine, birçok organın düzenli çalışmasına da katkı sağlıyor.

Türkiye'de D vitamini eksikliği görülme oranının yüksek olduğunu belirtmek gerekiyor. İdeal olan, D vitamini seviyelerinin kontrol edilmesi ve bu doğrultuda bir tedavi gerçekleştirilmesidir.

Yetişkinler günde 2000- 3000 IU kullanabilir. Her zaman günlük destek dozunda ve ihtiyaç doğrultusunda D vitamini takviyesi alınmasını tavsiye ediyoruz. Özellikle kış döneminde bu konu daha da önemli hale geliyor.

D vitamininin hastalıktan korunmada çok önemli olduğunun ve Covid-19 hastalarının hastalık seyrinde de oldukça etkili konumda bulunduğunun altını çiziyoruz. D vitamini seviyelerinin normal ve üstünde olması Covid-19'a yakalananların tedavi başarısında büyük önem taşıyor.

D VİTAMİNİ YÜKSEK OLMALI

Burada öncelikle ideal D vitamini seviyelerinden bahsetmek faydalı olacaktır. Endocrine Society serum D vitamini düzeyinin 30 ng/mL ve üstü seviyelerini yeterli olarak kabul etmektedir. 20-30 ng/mL arası yetersizlik, 20 ng/mL ve altı seviyeler ise eksiklik olarak nitelendirilmektedir. Yani hedef, D vitamini seviyelerini 30 ng/mL ve üstüne çıkartmak olmalıdır. Covid-19 ile ilgili yapılan çalışmalar da bunu destekliyor.

Plos One'da yayımlanan, Covid-19 testi yapılan 191 bin 779 kişiden alınan verilerin incelendiği bir çalışmada kan D vitamini seviyeleri 20 ng/mL'nin altında olanların Covid-19 'a yakalanma oranının 30 ng/mL üstünde yeterli seviyede D vitamini olanlara göre yüzde 54 daha yüksek olduğu görülmüştür.

D VİTAMİNİ SEÇERKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

Sunduğu faydalar açısından D vitaminini 'mucize sarı destek' olarak nitelemek doğru olacaktır. Sadece pandemi sürecinde değil her dönemde ve yenidoğandan gebelere, yaşlılardan çocuklara ve kronik hastalığı bulunanlara kadar herkes tarafından ihtiyaç duyulan bir destek çünkü.

Ülkemizin konumu ve beslenme alışkanlıklarımız sonucu büyük bir kesimde D vitamini eksikliği olduğunun altını çizmek son derece önemli. Her şeyden önce D vitamini için yeterince güneşlenmeye, doğru beslenmeye dikkat etmek gerekiyor.

Buna rağmen D vitamini yetersizliği varsa takviyelerden destek alınmasını tavsiye ediyoruz. Bu noktada doğru D vitamini desteğini seçmek büyük önem taşıyor. Katkı maddesi ve koruyucu kimyasal içermeyen D vitamini takviyeleri seçmek faydalı olacaktır.

D Vitamini Nedir?

D vitamini, yağda çözünen bir vitamindir. Çoğu zaman “güneş ışığı vitamini” olarak da adlandırılır. D vitamini, aktif formuna dönüşürken iki aşamalı bir süreç geçirir: İlk olarak, karaciğerdeki kalsidiol depolama formunda oluşturulur. Daha sonra, böbreklerdeki aktif formuna dönüştürülür. D vitamini; kalsiyumun emilimine, kas ve kemiklerin korunmasına katkıda bulunur.

D Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

D vitamini içeren besinler birçok farklı gruba ayrılabilir.

D Vitamini İçeren Yiyecekler:

Yumurta sarısı
Mantar
Portakal suyu
D Vitamini İçeren Deniz Ürünleri:
Tuna
Orkinos
İstiridyeler
Karides
Sardalya
Hamsi
D Vitamini İçeren Süt Ürünleri:
İnek Sütü
Belirli yoğurt türleri

Okunma : 660
guney sigorta
Yavuzlar iplik
karaman


sağlam pen
Gündem haberleri
Karamanlı İşçilere önce gözaltı, sonra 8 Bin lira ceza iddiası
13 Ocak 2021 Okunma: 21694 Ekonomi
Karaman’ı kim kandırdı?
12 Ocak 2021 Okunma: 7501 Gündem
Karaman'da korona aşılaması başladı
14 Ocak 2021 Okunma: 6133 Sağlık
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın