Foto galeri

Karamandan.com

Karamandan.com

 
 
Tarih : 21 Ocak 2019  -  Saat : 14:55:05   Görüntülenme: 4902

Bugüne kadar kaç böcek yediniz?

Bugüne kadar kaç böcek yediniz? Durun biz söyleyelim; Yılda binlerce böcek yiyorsunuz. Nasıl mı, detaylar bu özel haberimizde.

Dünyada "Kırmızı böceği" olarak nam salan Güney Amerika kökenli Karmin Böceği kırmızı gıda boyalarının neredeyse tümünün ham maddesi.

Milyonlarca insan farkında olmadan günde belki de birkaç kez tükettiğiniz meyveli yoğurttan dondurmaya, et sosis gibi ürünlerden içeceklere, makyaj malzemelerinden, renkli kek kremalarına kadar her işlenmiş gıdada Karmin Böceğini tüketiyor diyebiliriz.

Bunu anlamak için tükettiğiniz dıdaların ambalajlarında 'Karmin' veya AB'deki kodu olan E120 olarak kontrol edebilirsiniz. 

Bu gıdalarda kullanılan kırmızı gıda boyalarının neredeyse tamamı ezilmiş bu böceklerden üretildiğini unutmayın.

Gıda sektörü için bu böceklerden milyonlarca yetiştiriliyor ve gıda boyalarının üretiminde kullanılıyor, oradan da bizler tüketmiş oluyoruz.

Meyveli yoğurtlardan dondurmalara, meşrubatlardan boyalı kek kremalarına kadar kırmızı renk içeren hemen her işlenmiş gıdada karmin böceklerinin izleri mevcut.

İslam aleminde caiz görülmeyen bu tüketim konusunda müslümanların dikkatli olması gerekiyor.

Yani kırmızı gıdalara rengini veren vişne suyu ya da nar değil, Karmin böceğinden elde edilen bir gıda boyası. 

Bu böcek Türkiye'de koşinil ismiyle bilinir. Ayrıca kozmetik alanında da kullanılan karmin, ruj ve benzeri makyaj malzemelerine de kırmızı rengini veriyor.

 

 

 

Bugüne kadar kaç böcek yediniz?
Bugüne kadar kaç böcek yediniz? Bugüne kadar kaç böcek yediniz? Durun biz söyleyelim; Yılda binlerce böcek yiyorsunuz.