Foto galeri

Karamandan.com

Karamandan.com

 
 
Tarih : 21 Şubat 2020  -  Saat : 17:35:27   Görüntülenme: 996

Böbreklerin daha iyi çalışmasına yardımcı olacak besinler.

Kronik böbrek hastalıkları günümüzde sıkça rastlanan oldukça ciddi bir sağlık problemidir. Neyse ki böbreklerin daha iyi çalışması için katkı sağlayacak birçok çeşit meyve ve sebze var! İşte böbreklerin daha iyi çalışmasına yardımcı olacak besinler...

Böbrekler vücudumuzdaki atıkları dışarı atmaktan sorumlu organlarımızdır. Kanımız böbreklerden geçer ve böbreklerimiz de kanı süzgeç gibi süzer. Ayrıca vücudumuzdaki sıvıları düzenler ve elektrolit seviyelerini de opitimize eder. Ciddi problemler karşısında böbrekler, bahsettiğimiz bu işlevleri düzgün şekilde yerine getiremez hale gelir. Bu sebeple böbrek problemi olan kişiler bazı içeceklerin ve yiyeceklerin tüketimini en aza indirgemelidir. Bu noktada sizin için böbreklerin daha iyi çalışmasına yardımcı olacak besinleri paylaştık.

Hindiba
Hindiba, çok lezzetli olmasının yanı sıra böbreklerin fonksiyonunu arttırmak isteyenler için ideal bir bitkidir. Bunun sebebi, yüksek oranda su içermesi ve düşük kalorili olmasıdır. Hatta öyle ki bu bitkinin %95’i sudan oluşur. Yani hafif ama lif içeriği sayesinde de doyurucudur. Besleyici değerler açısından baktığımızda bu sebze mineral ve vitaminler bakımından oldukça zengindir. Örneğin; kalsiyum, fosfor, demir, potasyum ve sodyum ile bol miktarda A, C ve B vitamini içerir.

Kuru ve taze soğan 
Soğan dünya çapında en çok kullanılan besinlerden biridir. Her katmanında birçok fayda barındırması da cabası. Ancak soğanın başlıca faydası, idrar söktürücü özelliğiyle böbreklerin işleyişini arttırmasıdır. Yani, vücudunuzun idrar yoluyla daha fazla su ve tuz atmasını sağlar.

Journal of Medicinal Food (Tıbbi Gıda Dergisi) adlı akademik dergide yayınlanan bilimsel bir araştırma, soğanın böbrek fonksiyonlarını etkili bir şekilde arttırdığını ve vücuttan sıvı atılımını sağladığını kanıtlıyor. Ayrıca, daha önce de bahsettiğimiz gibi soğanın birçok farklı faydası var: Öncelikle diyabete karşı mücadelede dostunuzdur. Sindirimi destekler. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Son olarak da solunumla ilgili rahatsızlıklara iyi gelir.

Havuç
Bu popüler sebze görme kabiliyetimize olan faydasıyla bilinir. Ancak bundan başka faydaları da vardır. Bizim bu yazımız için en önemli tarafı ise güçlü bir diüretik (idrar söktürücü) olması. Tıpkı soğan gibi havuç da yüksek oranda su içerdiği için böbrek fonksiyonlarına iyi gelir. Bunun sebebi, idrar birikimi ve ihracından oluşan işlevleri etkinleştirmesidir. İşte bu yüzden de böbrek taşlarının parçalanıp çözünmesi için yardımcıdır.

Yaban mersini ve benzeri meyveler
Yaban mersini, özellikle enfeksiyonla mücadele etmek ve kan dolaşımını arttırmak için ideal bir besindir. Ayrıca, yaban mersini suyu idrar yolu enfeksiyonlarına sebep olan bakterilere karşı harika bir antiseptik ve antibiyotik etkendir. Bunun gibi meyveler, idrarı asitleştiren ve idrar yoluyla da dışarı atılan bir madde olan kinik asit içerir. Bunun faydası ise böbrek taşlarının oluşumuna en başından izin vermeyerek karşı koymasıdır.

Böbreklerin daha iyi çalışması için yardımcı diğer besinler 
Böbrek işleyişini arttırmak isteyenler için tavsiye edebileceğimiz besinler elbette bu meyve ve sebzelerle sınırlı değil. Bu amaçla kullanılabilecek birçok farklı besin var.

Bunlardan bazıları şöyledir:

Mandalinalimon, salatalık, taze kuşkonmaz, mantarlar ve diğer yenilebilir mantar çeşitleri (maya, mayalı yiyecekler, kefir ve yoğurt gibi canlı kültürler.
 

Böbrekler için mucize besinler
Böbreklerin daha iyi çalışmasına yardımcı olacak besinler.