Karamandan.com

Karamandan.com

23 Ekim 2019 Çarşamba
Bilim insanları önerdi: Boy uzatıyor, zeka geliştiriyor...
Besin yoluyla vücudumuza aldığımız iyot, vücudumuz tarafından üretilmez.
Kategori : Sağlık
10 Temmuz 2019 16:31
 
Bilim insanları önerdi: Boy uzatıyor, zeka geliştiriyor...

Besin yoluyla vücudumuza aldığımız iyot, vücudumuz tarafından üretilmez. Eksikliğinde ise birçok sağlık problemi beraberinde gelir.

Troid bezinden hormon salgılanması için çok önemli bir madde olan iyotun günlük alınması gereken miktarı toplu iğne başı kadar. Vücudumuz için bu kadar gerekli olan mineralin gebelikte iki kat daha fazla daha ihtiyaç duyulduğuna dikkat çeken Dr. Aytekin, “Tiroid bezi beynin emir eridir. Anne kendi metebolizmasını ve tiroit bezini ayarlarken bebeğin de tiroit bezi çalışmaya başlar. Çocuğun boyunun uzaması ona bağlıdır.

Çocukların zeka seviyesini arttırıyor

Tiroit beziniz ne kadar iyi çalışırsa büyüme hormonunuz da o denli iyi çalışıyor demektir. Aynı zamanda iyot çocukta zeka seviyesini artıran en önemli etkenlerdendir. İyotun çocuktaki zeka seviyesini yüzde 11,5 oranında artırdığı bilimsel olarak kanıtlandı’’ dedi...

Prostat ve meme kanserinden koruyor

Sağlıklı yaşam formulünde iyotun çok önemli yeri olduğunu vurgulayan Dr. Aytekin sözlerini şöyle sürdürdü: ‘’İyot hep göz ardı edilen bir madde. Japonlar iyotu keşfetti; halkının boyunu uzattı. İyot'a neden ihtiyacımız var; ya da iyotsuz yaşanır mı? İyotsuz yaşanmaz. İyot birçok kanser türünün önlenmesinde bir numara ilaçtır, bir numaralı maddedir. İyot tiroit bezini çok iyi çalıştırır, prostat ve meme kanserini engeller.

Mental berraklığı sağlar

Yani zeka seviyesinin daha yüksek olmasını sağlar. Ama artık topraklarımızda iyot bitti. İnsanlar deniz kenarında yaşıyoruz iyot alıyoruz diye düşünüyorlar; bu tamamen yanlış. Deniz kenarında yaşayıp iyot buharını koklayabilmek ve alabilmek için o bölgenin içerisinde petrol havzalarının olması gerekir.

Metabolizma hızını düzenler ve kilo kontrolü sağlar

Cildin ve saçın çok daha parlak olmasına yardımcı olur. Saçın uzama süresini hızlandırır. Hamilelerin iyot alımı son derece önemlidir, çoğu zaman ölü doğumların önüne geçer. Kanser hücrelerinin çoğalmasını engelleyebilir. Hücre gelişimini destekler ve guatırı tedavi eder.

İyot hangi besinlerde bulunur

Deniz ürünleri

Tuzlu su balıkları

İyot hangi besinlerde bulunur denildiği zaman akla ilk gelen tabii ki deniz ürünleridir. Özellikle derin sularda, okyanuslarda yaşayan tuzlu su balıkları içermiş olduğu iyot miktarının fazlalığı sebebiyle iyot bakımından oldukça zengin bir besindir.

En çok iyot içeren balıkları şu şekilde sıralayabiliriz;
Ton balığı, morina balığı ve mezgit balığı… 100 gr. yağsız tuzlu su balıklarında ortalama 100 mikrogram iyot bulunabilir. Konserve ton balığının, 84 gramının içermiş olduğu iyot miktarı 17 mikrogram ve kalori değeri ise 99 kaloridir. 200 gram balık ise günlük iyot ihtiyacınızın en az yarısını karşılamaktadır.

Kabuklu deniz ürünleri ve deniz yosunları

İyot ihtiyacınızı denizden karşılayabileceğiniz diğer besinler ise kabuklu deniz ürünleri, deniz yosunları, karides ve ıstakoz…

Kurutulmuş deniz yosunu yalnızca iyot değil diğer bazı mineraller bakımından da oldukça zengindir. Kurutulmuş deniz yosununun 7 gramında bulunan iyot miktarı 4500 mikrogram, kalori değeri ise 18 kaloridir.

Deniz suyunda yaşamasından dolayı iyot oranı yüksek olan bir diğer deniz canlısı ise ıstakoz! 100 gram ıstakozun içermiş olduğu iyot miktarı 100 mikrogram, kalori değeri ise 98 kaloridir. Istakoz, iyot ihtiyacının karşılanması açısından önemli bir besindir.

Patates

İyot besinleri arasında patateste yerini alıyor. Vitamin ve potasyum kaynağı olan patates özellikle kabuklarıyla tüketildiği zaman iyot açısından fayda sağlayan bir besindir. Özellikle fırınlanmış patates iyot alımı için tercih edilmesi gereken besin tüketim şeklidir. 1 adet orta boy fırınlanmış patatesin içermiş olduğu iyot miktarı 60 mikrogram, kalori değeri ise 161 kaloridir.

Yumurta

Çinko, kalsiyum, antioksidan, A ve D vitaminleri bakımından zengin olan yumurta özellikle iyi kaynatıldığında son derece besleyici bir gıda olmasıyla birlikte içermiş olduğu iyot miktarıyla da önemini artırıyor. 1adet haşlanmış yumurtanın iyot miktarı 12 mikrogram, kalori değeri 78 kaloridir. 1 yumurta günlük iyot ihtiyacınızın % 20’sini karşılar.

Süt ve süt ürünleri

Süt ve süt ürünlerinde 100 gramda 50 mikrograma kadar iyot bulunur. Kalsiyum ve D vitamini içeren süt, iyot bakımından da tüketilebilecekler listesine giriyor. 1 bardak sütün iyot miktarı 56 mikrogram ve kalori değeri ise 98 kaloridir. 1 bardak inek sütü günlük iyot ihtiyacınızın %40’ını karşılar.

Bir kâse yoğurt günlük iyot ihtiyacınızın %60’ını karşılar. Bir kâse yoğurdun iyot miktarı 154 mikrogram, kalori değeri ise 154 kaloridir. Bu durumda bir kâse yoğurt, günlük alınması gereken iyot miktarının yaklaşık % 60’ını karşılar. Yoğurdu içine bir şey katmadan tüketmeniz gerekir.

Kızılcık

İyot hangi besinlerde bulunur dendiği zaman meyveler bu konuda pasif besinlerdir. Meyveler iyot bakımından başarılı bir besin kaynağı değillerdir ancak bu durum bir kaç meyve için böyle değildir. Örneğin kızılcık; C vitamini, K vitamini ve lif içeriği ile sağlığınıza fayda sağlarken iyot içeriği bakımından da oldukça zengin bir meyvedir. İyot miktarı 112 gram kızılcıkta 400 mikrogram, kalori değeri ise 52 kaloridir.

Himalaya kristal tuzu

Himalaya tuzunun iyot miktarı oldukça yüksektir. Normal sofra tuzunu tüketmek yerine ‘’Himalaya kristal tuz’’ tercih edebilirsiniz. Yarım gram Himalaya kristal tuzunun iyot miktarı 250 mikrogramdır ve kalori değeri 0 kaloridir.

Peki iyot başka hangi besinlerde bulunur?

1- Beyaz ekmek
2- Ispanak
3- Soya fasulyesi
4- Pazı
5- Kabak
6- Sarımsak
7- Fasulye
8- Yulaf
9- Pirinç
10 - Makarna
11- Kırmızı et
12- Karaciğer
13- Baklagiller
14- Konserve mısır
15- Muz çilek 
16- Kuru erik
17- Dondurma
18- Şalgam
19- Maden suyu

Okunma : 1345
Foto galeri
guney sigorta
seç
maboto
EKSPERTİZ
Gündem haberleri
Komşuları tarafından ölü olarak bulundu
20 Ekim 2019 Okunma: 9519 Asayiş
SON DAKİKA: BABA OĞULU AYAKLARINDAN VURDULAR
20 Ekim 2019 Okunma: 9370 Asayiş
İntihar etmek isteyen genci emniyet müdürü ikna etti
19 Ekim 2019 Okunma: 8402 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın