Karamandan.com

Karamandan.com

20 Ocak 2021 Çarşamba
Yuvarlanamayan Yuvarlak İfadeler
Ağızların kolay zikrettiği, dudakların kendi kendine telaffuza uyum sağladığı, söyleyenlerin bir şey hatırlamadığı, duyanların bir şey anlamadığı, muhatap olanların aşinalıktan duyamadığı ve cevap bekleyenlerin de umudunu kesmesine sebep olan kalıplaşmış kalıpsız cümleler.
Kategori : Köşe Yazıları
06 Temmuz 2020 12:20
 
Yuvarlanamayan Yuvarlak İfadeler

Ağızların kolay zikrettiği, dudakların kendi kendine telaffuza uyum sağladığı, söyleyenlerin bir şey hatırlamadığı, duyanların bir şey anlamadığı, muhatap olanların aşinalıktan duyamadığı ve cevap bekleyenlerin de umudunu kesmesine sebep olan kalıplaşmış kalıpsız cümleler.

Üzerinde noktalı boşlukların olduğu, önceden hazırlanıp rafın bir yerine istiflenen, kenarları zamanın etkisiyle sararmaya başlayan, bazı değişiklikler sonucunda içeriğindeki mananın kaybolduğu, bundan dolayı da müsvedde hale gelen matbu formlar gibi formsuz hale gelen vaatler. 

“Bize köşe çıkarma” dedi, köşeyi dönen. “Ben yuvarlağım” dedi, köşeye sıkışan. 

“Ey iman edenler! Niçin yapmayacağınız şeyleri söylüyorsunuz? Yapmayacağınız şeyleri söylemeniz Allah katında çok çirkin bir davranıştır” dedi, Âlemlerin Rabbi, Saff Suresinde mealen.  

Dost kazanmaktan çok dostu kaybetmemek için elde tutma hamlesi. Kazanılan yeni dostların kalbinde sağlam yer edinme hareketi. İnsanların gözünde daha üst noktaya çıkabilmenin en kestirme yolu. İşi kendi çıkarları yolunda idare edebilmenin en sağlam şekli. Kalpleri kırmadan, gönülleri incitmeden olumsuz cevap vermenin en olumlu hali. İnandırıcı olmasa da karşı tarafın inanıyormuş gibi davranmasını sağlayan sözler yumağı. Sinsice planların gülen çehrenin arkasına gizleyen boş cümleler yığını.  

Ağza alınan lokma yutulmayıp devamlı ağızın içinde çevrilmesi ve bu gevişin ağızdan çıkarılıp tekrar ağza alınması, yuvarlak ifadelerin yuvarlanamamasının midesi olanlar için en büyük sebebi.

Bir şeyler söylemiş olmak için söyleyenler, sözde destek olduğunu beyan etmek için kalıplarla boşluk dolduranlar, haddi ve haddini bilmediğinden sınırsızlık vadedenler, insanların içindeki hain duyguları kendi hainliğini icra etmek için kullananlar… 

Sıralamanın önemli olduğu merkezi sınavlarda bütün talebelere başarı dilemek, sınava giren bütün talebelerin başarısız olmasını istemekle aynı manaya gelir mi?

“Altına imzamı atarım” diyen kişi, ortaya noter onaylı imza sirküsünü koyabilir mi?

“Sınırsız açık büfe” vaadinde bulunan işletmeci, midelerin kapasitesini de sınırsız hale getirebilir mi? 

“Sadece bugün değil tüm gün anneler günü olmalı” diyen hediyelik eşya satıcısının samimiyetine güven olur mu?

“İş değişikliği nedeniyle zararına satışlar” ilanını vitrinine asan esnafın, haince kurduğu tuzağa basanlar da hain midir?

“Hayatın tuhaflığı karşısında bir dilsizlik musallat oluyor içime” dedi, Wilhelm GENAZİNO. 

Akarsuya uzun uzun bakan kişinin belli bir süre sonra suların ters yöne aktığını zannetmesi gibi bizler de yalanlar üzerine kurduğumuz dünyamızın bir süre sonra hakikate doğru gittiğini zannediyoruz. Suların ters yöne akmadığı gibi dünyamız da hakikate doğru gitmiyor. 

“Günümüzde insanları gayelerine yönelten, onları motive eden şey muhabbet değil; doğrudan fayda! Arzuları anında karşılayan yöntemler, hızlı çözümler ve kolayca ulaşabilecekleri, sahip olabilecekleri türden menfaatler…” dedi, Gökhan ÖZCAN.

Bir de şöyle düşünün! Yuvarlanamadığı anlaşılan yuvarlak ifadeler ne hisseder?

“Yuvarlak ifadeler yuvarlanma yeteneğini sadece köşeye çıkıştığında kaybetmez” dedi, meczup ve şöyle devam etti sözüne: “Yolun bitmesi de bu kayba sebeptir”.

Şadan Sezgin

Okunma : 1130
guney sigorta
sağlam pen
Yavuzlar iplik
karaman


Gündem haberleri
Türkiye’nin en yükseği olacak! Antalya - Konya Karaman’ı Bağlayacak
16 Ocak 2021 Okunma: 12052 Gündem
Karaman’da dev operasyon: 34 gözaltı
16 Ocak 2021 Okunma: 12044 Asayiş
Bakan'dan Karaman paylaşımı "Kar yağdığına pişman oldu"
17 Ocak 2021 Okunma: 9589 Gündem
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın