Mezuniyet Gecesi | Karamandan.com - | Karaman Haber

Mezuniyet Gecesi | Karamandan.com - | Karaman Haber

20 Mart 2019 Çarşamba
Mezuniyet Gecesi

Maskesiz maskeli balo ya da mezuniyet gecesi.

Üniversite hayatı boyunca; sınıfta gruplaşmaların olduğu, kişilerin birbirleriyle sınav zamanı not isteme amacı ile muhabbet ettiği, hocalar ile öğrenciler arasında saygısız iletişimin olduğu, gönülden muhabbetin hiç olmadığı okul hayatının sonunda yapılan mezuniyet gecesi ya da maskesiz maskeli balo.

Üniversiteden mezun olacak gençler için özel bir gündür mezuniyet gecesi. Zira çoğunun hayatında ilk ve son defa olacaktır bu gece, birkaç istisna dışında. O istisna olan insanlar için ise özel değildir bu gece. Onların derdi de mezuniyet değildir aslında. Onlar zamanında kamuya kpss marifetiyle atandıktan sonra; hizmet sınıflarının farkına varan, maaş katsayılarını öğrenen, ek göstergelerin varlığından haberdar olan, arazi ödenekleri gibi jokerlerin varlığını hisseden kamu personelleridir ve tek amaçları haklarını daha iyi seviyeye getirebilmektir.

Öğrenciler için özel olan bu gece; hocalar için de ömürlerinin farklı zamanlarında onlara değişik hisler vermektedir. Meslek hayatlarının ilk yıllarında heyecanlı, ortalarında sıradan, sonlarına doğru ise sıkıcıdır bu mezuniyet geceleri.

Bu geceye bütün öğrenciler katılmak için büyük bir heyecanla uzun planlamalar yaparlar; bir tek haklarını iyileştirmek için okuyan öğrenciler hariç. Bu geceye büyük heyecanlarla hazırlanan öğrenciler için 2. sınıftan dersinin olması, bütünlemeye kalması, tek derse kalması hatta okulu bir sene daha uzatacak olması önemli değildir. Arkadaşları ile birlikte o gecede olmasıdır mühim olan onlar için.  

Dört senesi maddi anlamda zorluk içinde geçen bu öğrenciler; sırf o gece için bir aylık öğrenim kredisini feda ederler giyim kuşam için. Aslında onların suçu yok bu konuda. Tüm suç girecekleri son final sınavlarıdır. Zira bu sınavlar onların düşünme yeteneklerini kaybettirmektedir.

O gece kızların elbise renk seçimi çok ilginçtir. Genelde doğada az bulunan, bundan dolayı dikkat çeken renkleri tercih ederler. Bu renkleri genelde; dağcılar, dalgıçlar ve kayakçılar tercih ederler. Çünkü doğada kaybolma durumunda, arama kurtarma ekiplerince çabuk fark edilmelerini sağlar bu cırt renkler.

Kızlar bu gece için aldıkları elbiseyi ömürlerinde en fazla üç defa giyebilirler. İlk haklarını mezuniyet gecesinde kullanan bu kızlar, ikinci haklarını varsa ablasının düğününde değerlendirebilirler. Üçüncü ve son haklarını ise formunda ciddi bir değişiklik olmazsa çocuğunun diş bulgurunda kullanabilirler.

Erkekler ise elbise tercihi konusunda daha sadedir. İstisnasız hepsi takım elbise giyerler; yalnız haklarını iyileştirmek için okuyanlar hariç. Uzun boylular spor görünümlü takım elbise giyerler, ince kravat takarlar ve spor görünümlü deri ayakkabı giyerler. Lakin kısa boyluların durumu vahimdir. Onlar klasik takım elbise giyerler ve içinde de yeleği olur mutlaka. Ayakkabılarına ise değinmek istemiyorum. Bu şekilde biraz komik olduklarını bilirler ama aldırış etmezler. Onlar bu halde mutludurlar.

Yemek, muhabbet, çay ve pasta kesiminin ardından hocalar evine arabasıyla dönerken, öğrenciler ise yurduna yaya olarak veya durumu iyi olanlar ya da mezuniyet gecesi için elbise alışverişi yaparken öğrenim kredisinden biraz para ayırmış olanlar toplu taşıma araçları ile dönerler. Bu da onlar için büyük bir lükstür zaten.  

Ertesi hafta girecekleri son final sınavları şimdiden dert olmaya başlamıştır bu dönüş yolunda; hatta haklarını iyileştirmek için okuyan öğrencilere bile…

Son finallerden sonra bir okul hayatı biterken, gerçek bir hayat başlar onlar için; ta ki son nefese kadar…

Şadan Sezgin

Okunma : 1890