Kurban ve Kredi Kartı | Karamandan.com - Karaman Haber

Kurban ve Kredi Kartı | Karamandan.com - Karaman Haber

04 Temmuz 2020 Cumartesi
Kurban ve Kredi Kartı

Alıştık… İmkânlara alıştık, kolaylığa alıştık, yeniye alıştık, sığlığa alıştık, hızlı yaşamaya alıştık, unutmaya alıştık, aşinalığa alıştık, medyaya alıştık, dedikoduya alıştık, fasıktan gelen haberi araştırmadan inanmaya alıştık ve en kötüsü de alışmaya alıştık.

Sahte cennet eylediğimiz dünyamızda tembelliğe alıştık, hizmete alıştık, kolaya alıştık, paranın verdiği konfora alıştık.

Bol imkânlar, fabrikasyon ürünler, temizlik hizmetleri, evdeki elektrikli hizmetçiler gibi hayatı kolaylaştırdığı kadar da anlamsızlaştıran imkânlar insanlara zaman kazandırmaktadır. Kazanılan bu zaman ise gelişmek için harcanmayınca boş dönen değirmen taşının kendini öğütmesi gibi kendimizi öğütür hale geliyor. Refah, konfor, kolaylık, hizmet adları verilen bu tuzaklar bizsiz kalan bizleri yok eden bir hastalık oluveriyor.

Hizmetin, rahatın ve konforun tuzağına şimdi de kurban bayramları düşmüş halde. Canlı malların satıldığı, kesimhanesi, sökümhanesi olan ticarethanelerde; kurban bayramı bir çeşit sıra beklemeye dönüşmüş halde. Verdiğin ücret karşılığı sana bir sayı numarası bir de hayvanın resmi gösteriliyor. Bunun yanında ortakların ismini de listede görebiliyorsun. Senin kurbanın kesilip, parçalanıp, pay edildikten sonra megafonla numaranız ilan ediliyor ve kolinizi alıp, ortaklarınızla helalleşip evinize gidiyorsunuz. Eve vardığınızda ise elinizde bir koli et bulunuyor. Kasaptan alışveriş yapar gibi…

“Ferdin ihtiyacı âdeta elinden alınmış, insanlık bir sürüye dönüşmüştür. Seçimlerimiz, adımlarımız, ihtiyaçlarımız, duygularımız, düşüncelerimiz, zevklerimiz, yaşam tarzımız başkaları tarafından, sistem tarafından tanzim edilerek bize dayatılmıştır. Af buyurun insanlıktan çıkıp her birimiz birer robot olduk sanki. Bir robotun niyeti olabilir mi, ameli de bununla rabıtalı sayılsın” dedi, Üstad Mustafa KUTLU.

Eski kurban bayramlarımız kurban gibi bayramdı. Hayvan pazarına gidip kurbanlığı seçmek ve pazarlık etmek... Hayvanı eve götürüp bahçedeki uygun bir yere bağlayıp çocuklarımızın onu besleyip bir gün içinde aralarında bir sevgi oluşması sağlanırdı. Bayram sabahı namazdan sonra tekbirlerle kesilen kurbanlarımızın arkasından ağlayan çocuklarımız ise merhametin, sevginin ve ayrılığın ne olduğunu öğrenirdi. Zor durumda kalmışın halini, bir şeyi sevebilmenin imkânını ve ölüm başta olmak üzere her türlü ayrılığın acısını ve zorluğunu öğrenirlerdi çocuklarımız.

“Dünya ayrılıklarla dolu… Neye kalbimizi bağlasak elimizden alınıyor” dedi, Üstad Ömer SEVİNÇGÜL.

Toplumu ifsad eden, sömürü düzenini besleyen, kolay ve garanti yoldan para kazandıran, fakirin kanını emen ve tozunu herkese bulaştırıp genizlere kaçarak hapşırık deryasına dönüşen âlemde toplumumuzun zihnini meşgul eden bir diğer hadise de kurban bayramı zamanı şu oluyor: “Kredi kartı ile kurban kesebilir miyim?”

Bu soruya ilahiyatçılar puan, vade farkı, bonus vb. işlerden uzak durmak kaydıyla cevaz veriyorlar. Lakin bu hususta atlanılan bir nokta daha var. O da şu; eğer kredi kartın yeterli keskinlikteyse ve hayvana zarar vermeyecekse neden kesilmesin. Bir de kredi kartı şeklinde bıçaklar var. O ise konumuz dışındadır.

“Meseleyi fıkhen değil, ruhen tefsir etmek istediğimi anlamışsınızdır. Hani dinde bazı hususlar vardır. Derler ki bir husus fetva bakımından uygun görülür ama takva bakımından uygun değildir” dedi, Üstad Mustafa KUTLU.

Geçim sıkıntısı, hayat pahalılığı, finans kurumlarına esaret gibi durumlar insanlarımızı borç batağı içine itiyor. İnsanlarımız da her ne niyetle olursa olsun kurban ibadetine büyük önem veriyor ve ne pahasına olursa olsun kurban kesmek istiyor. Maddi bir ibadet olan bu ameli yerine getirmek için ise insanlarımız şartlarını zorlayıp bayramlarını kurban ediyorlar finans kuruluşlarının ürünlerine. 

“Şehir en zayıf olan yerinden en fazla saldırıya uğrar” dedi, Nazan BEKİROĞLU.

Bizlerin ise en zayıf olduğumuz yerler finansal alanlar olduğu için en çok bu alandan saldırıya uğruyoruz. Uzak kalmaya çalışsak da tozu bir şekilde şehrimizde uçuşuyor. 

Bayramlarımızı kurban etmeden, bayramımızı ümmetin bayramı değil kasapların ve bankaların bayramı etmeden nice kurban bayramlarına. 

Kurban bayramımız Hz. İsmail ve oğlan çocuklarımız başta olmak üzere tüm inananlara hayırlı olsun.

Şadan Sezgin

Düzenleme : 07 Ağustos 2019 16:29 Okunma : 2268