Karamandan.com

Karamandan.com

22 Ekim 2019 Salı
İmsakiye Koleksiyoncusu 
İnsanların birbirlerine “ilk birkaç gün zorlanırsın” tavsiyesiyle karşılamaya hazırlandığı bir Ramazan ayını daha geride bıraktık.
Kategori : Köşe Yazıları
06 Haziran 2019 19:10
 
İmsakiye Koleksiyoncusu 

İnsanların birbirlerine “ilk birkaç gün zorlanırsın” tavsiyesiyle karşılamaya hazırlandığı bir Ramazan ayını daha geride bıraktık.

Bir türlü gelmeyen bahar mevsiminin yaşandığı zaman diliminde Ramazan ayı; şehrimize, evlerimize, kalplerimize ve ruhumuza yaz mevsimini getirerek misafir olarak geldi. Ayazın hâkim olduğu bahar mevsiminde göçmen kuşların bile şaşırıp ‘acaba yanlış yöne mi gittik’ düşüncesine kapıldığı dönemde günlerin uzun olduğunu düşünenler de oldu. Göçmen kuşları gibi göç etmeyip yaşadığı şehrin hangi yarımkürede olduğunu bildikleri halde. 

“Bu Ramazan daha kısa geldi bana” dedi, sahura kadar oturup iftara kadar yatan. “Evet! Çünkü bu yıl Ramazan ayı yirmi dokuz gündü” dedi, imsakiye koleksiyonu olan. 

“Gerçek aktüalite oruçtur” dedi, Üstad Sezai KARAKOÇ.

Sahur vaktinde ruhları dinlendiren bir sessizlik şehre hâkim oluyorsa… İkindin vaktinden sonra çarşıda bir hareketlilik olup fırından yeni çıkmış çıtır çıtır pidenin kokusu daha güzel kokuyorsa… Evlerde pişen yemeklerin kokusu burnuna daha derin geliyor ve iftar vaktinde yollar bomboş kalıp motor sesleri kaybolup her evden çatal kaşık sesleri duyuluyorsa; o şehir oruç tutuyor demektir, o şehir ezana göre hayat sürüyor demektir.

Hac ibadetinde Mekke’deki müminler nasıl aynı amelleri yapıyorsa, Ramazan ayında da dünyadaki tüm müminler aynı ameli; şehir şehir, mahalle mahalle, kalp kalp, ruh ruh doğudan batıya doğru dalga dalga yapıyor. Belki de İslam’ın doğudan batıya doğru en büyük seferidir bu... Ruhlara yapılan sefer, gönülleri aydınlatan sefer…

Hac ibadetinde müminler Kâbe’nin etrafında tavaf ederken, Ramazan ayında da müminler oruç ibadeti ile dünyayı böyle tavaf ediyorlar; doğudan batıya doğru… Müminlerin bu tavaftaki zikirleri ise top atışlarıyla desteklenen ve ‘Allahu Ekber’ nidasıyla başlayan akşam ezanlarıdır. Top atışsız ve tekbirsiz sefer mi olur?   

“Orucu sadece midemize değil, dilimize, elimize, gözümüze ve gönlümüze de tutturmak. Acı söz söylememek, harama el uzatmamak, kem bakmamak, iyi niyetli olmak. Maddiyatın değil, maneviyatın kalıcı ve kurtarıcı olduğuna inanmak. Bedenimizden ziyade, ruhumuzu beslemek. Kırıcılığı terk etmek” dedi, İbrahim TENEKECİ abimiz.

Ramazan ayında bizler; ölçülü davranmayı, nefsimize söz dinletmeyi, heveslerimizin peşinden koşmamayı, gözümüzün ve gönlümüzün bakışını güzelleştirmeyi, halden anlamayı öğrenemediysek kendimizi aç kalan mideyle ve sahte zevklerle oyalarız. Zevklerin vermiş olduğu kısa süreli hislerle daha çok muhtaç hale gelir daha çok doyumsuz olur ve iştahımız tarafından yenilip yok olma riskiyle karşı karşıya kalırız. 

Bir de şöyle düşünün! İçilen soğuk su, insanın susuzluğunu neden gidermez? 

Sen ölçülü davranmazsan, ölçüsüzlük de seni şişirir.

Bu Ramazan ayı da geride kaldı! Bir dahaki Ramazan ayına kavuşabileceğimiz ise nasip… Onun için misafiri iyi ağırlamak gerek ve bayrama karşı mahcup olmamak gerek. 

Biz Ramazan ayını ne kadar iyi ağırlarsak mübarek ay da bizden o kadar mutlu ayrılır. Belki de son Ramazan ayını yaşadık. Onun için kıymetini bilmeliyiz, kıymeti bize bildirilmeden evvel. 

Ramazan ayı çok hızlı geçti! Kalan ömründe böyle hızlı geçecek! 

İnanmıyorsan, dön de arkanda kalan yıllara bak…

Not: Bayramın ikinci günü ikinci evladım Enes’im dünyaya gelmiştir. Allah ömürlerini hayırlı kılsın, bereketli kılsın ve sonlarını güzel eylesin; evladımın ve tüm evlatlarımızın… Ramazan bayramımız mübarek olsun…
 

Şadan Sezgin

Okunma : 1500
EKSPERTİZ
seç
maboto
guney sigorta
Gündem haberleri
Elması para etmeyen çiftçinin türkülü isyanı
18 Ekim 2019 Okunma: 10792 Magazin
Komşuları tarafından ölü olarak bulundu
20 Ekim 2019 Okunma: 9294 Asayiş
SON DAKİKA: BABA OĞULU AYAKLARINDAN VURDULAR
20 Ekim 2019 Okunma: 8839 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın