Hisler ve Gerçekler | Karamandan.com - | Karaman Haber

Hisler ve Gerçekler | Karamandan.com - | Karaman Haber

20 Ağustos 2019 Salı
Hisler ve Gerçekler

İnsanın hissiyat gücü mühim bir konu iken; hissettiğini doğru sanması ise beni fena halde tedirgin ediyor. İnsanın hissettiklerini mutlak gerçek sanması ise herkesi zor duruma sokan gereksiz bir hal oluyor. Bu durum ise insanı halden hale sokabilmektedir. Hisler aynasından gerçek dünyayı görmek ne kadar mümkün olduğunu her nefis kendine samimi şekilde sorması lazım.

Altıncı his adı verilen durum ise beni fena halde ürkütüyor. Aylar sonrası yaşayacağın bir anı görmek ve o anı yaşadığında; bu anı daha önce gördüğünü hatırlamak ilginç bir durum. İnsanın ürkmemesi elde bile değil.

“Yaşanmamış hisler, kayda alınmış gerçekler” dedi, yarını bugünden gören. “Bugün günlerden ne” dedi, yarının ne olduğunu bilmeyen.

Ayakkabının içine kaçan taşın vermiş olduğu eziyet; bu taşın kocaman bir kaya parçası olduğunu hissettirir insanlara. O taşın incir çekirdeğinden biraz daha büyük bir boyuta sahip olduğunu görmek ise hissettiklerine bakışını değiştirir insanın. En azından incir çekirdeğini fazlasıyla dolduran bir mevzu olması da sevindirir insanları.  

“Devleşmiş hislerin yanında, gerçekler hiç gibi kalıyor” dedi, ayakkabısını çıkaran. “Gerçeklerin hiç olduğu yerde, hislerin ne önemi var” dedi, onu izleyen.

Düşüncelerimiz ve tecrübelerimiz hislerimizi etkilerken, hislerimiz ise her zaman gerçeğe ulaşamamaktadır. Hislerin duygulardan etkilenmesi, gerçeklerin duygulara göre şekil almasını sağlamaya biliyor. 

Gerçeğin acı tadı, hislerin tatlı dünyasından daha lezzetli oluyor bazı zaman. Lezzeti gerçekte bulurken hislerin peşinde olmak ise tatlı bir oyalanma oluyor çoğu zaman.

Hislerimiz doğrultusunda davranışlarımıza şekil verdiğimiz durumlar da var. 

Durumlar karşısında hislerimizi etkileyen anlar da var.

Külahta dondurma almayı hiç sevmem. Olaya hijyen yönünden baktığımdan değil, bana kötü his veriyor da onun için. Bundan dolayı dondurmayı ya kilo ile alıyorum ya da hazır dondurma alıyorum. Çünkü külahta alınan dondurmaya verdiğim para ile karşılığı olan gramaj konmuyor gibi geliyor bana. Hissettiğim bu durumda beni çok sinir ediyor. Sinir olduğum bir diğer hususta ihtiyarlara, hastalara, çocuklara sıra verildiği gibi sıcak havalarda market sırasında elinde dondurma ile sıra bekleyen insanlara öncelik verilmeyişi oluyor.

Hislerimizin peşinden koşarken kaçırdığımız gerçekler de var. 

Gerçekleri düşünürken yaşayamadığımız hislerimiz de var.

Camın ardında yağmuru hissedenler de var. 

Yağmurun altında hayatı yaşayanlar da var.

Sordu çocuk; “hisler mi gerçek, yoksa gerçekler mi his…”

Şadan Sezgin

Düzenleme : 01 Nisan 2019 12:45 Okunma : 653