Hacı İndirme Yemeği | Karamandan.com - Karaman Haber

Hacı İndirme Yemeği | Karamandan.com - Karaman Haber

15 Ağustos 2020 Cumartesi
Hacı İndirme Yemeği

Kültürümüzün, zevkimizin, damak tadımızın, coğrafyamızın, imkânımızın, marifetimizin ve bölgelerimizin; kendine has lezzetleri ile sofralarımız…

Bizim toplumumuzun; atıştırma, geçiştirme gibi yemek alışkanlıkları yoktur. Ve bizler yemeğe; ne namaz vakitleri gibi öğün vakitleri yaparız ne de mutfak ile hela arasında nakliyecilik yapmak amacıyla midemizi doldururuz. Yalnız başına yemek yemekten ise pek hoşlanmayız. 

“İnsanoğlu, midesinden daha kötü bir kap doldurmamıştır” dedi, Efendimiz (sav).

Bizim sofralarımız özeldir… Sabah kahvaltısı sofrasında ile bir araya gelen aile efradı istişare ve muhabbet amacıyla oturup yeni demlenen çayın kokusuyla güne başlar. Akşam vaktinde ise tam tekmil vaziyette sofranın başında bulunan aile üyeleri geride kalan günde yaşananlar üzerine muhabbet edip, sofra büyüklerine akıl danışarak ufuklarını genişletirler, hatalarını görürler. Düğün sofraları ile aile sofrasından daha büyük olan akraba sofraları vasıtasıyla hasret giderilir, kaynaşma sağlanır, yeni nesillerin birbirini tanıması amaçlanır. Bu sofralarla birlikte bir de ‘hacı indirme sofrası’ adında özel bir sofra vardır. 

Bin bir güçlükle kutsal topraklara kara yoluyla gidilip hac farizalarını yerine getirip, veda tavafını da yaptıktan sonra memlekete dönüş yolu gözükür; hac ibadetiyle en aksi ihtiyarı bile pamuk kıvamına getirmiş hacı olmuş Müslümanlara. Hacıdan dönüş de hacıya gidiş gibi meşakkatli olunca hacının yakınları özel araçları ile ülke sınırı içinde otobüsü karşılayabilecekleri en yakın yere giderler. Bunda amaç hem hasret gidermek hem de toplu taşımanın zorluklarından yakınlarımızı bir an evvel kurtarıp eve muhabbet ede ede dönmektir. Bu muhabbetin tek eksiği ise sofradır.

Özel aracın içinde süren bu muhabbetin sofra eşliğinde devam etmesi için hacıların evlatlarından birisi hacı indirme vazifesini üzerine alır. Günler öncesinden evini temizleyip, kardeşleri ve diğer akrabaları ile çeşit çeşit yemekler hazırlayarak dört gözle hacıları karşılamaya gönderdikleri beylerini beklerler hanımlar. Bu bekleyiş de her bekleyiş gibi zamanın bir türlü geçmediği bir süreçtir. Evdeki hanımlar tarafından perdenin ardında beklenilen araç görünene kadar yoldan geçen bütün araçlar irade dışı sayılır. Hanımların bekledikleri araç göründükten sonra ise sayma işi bırakılır, sevinçli anlar başlar. 

Beklenen araç kapının önüne geldiğinde eve ilk hacılar girer; mis kokuları eşliğinde. Beş on dakika sonra ise hacıları karşılayan çocuklar yüklendikleri valizleri ile eve geldiklerinde ne görsünler! Evde bekleşen ve tüm hazırlıkları yapan kızların iki gözü iki çeşme… Hasretin vermiş olduğu bu yoğun duygudan dolayı evin içini de hararet basmış, aşırı sıcak olmuştur. Mutluluk gözyaşları eşliğinde hasret giderildikten sonra evin kızlarının ağlamaktan dolayı gözlerindeki buğu ve burunlarındaki akıntı tam olarak gitmeden ‘hacı indirme sofrası’ kurulur. Çocukların, damatların, gelinlerin, torunların, kardeşlerin, yeğenlerin olduğu bu kalabalıktan dolayı salona en az iki sofra kurulur, çocukların oturduğu sofra ise antreye kurulur. Bu kadar sofraya rağmen hâlâ ayakta kalan kişiler olur. Ayakta kalan kişiler ise malum olarak evin kızlarıdır. Çünkü onlar hem hizmet edecek hem de antrede oturan çocukların yemek yemesini sağlayacaktır. Zaten onlar yemekleri hazırlarken hem kokudan doymuşlar hem de sevinçlerinden yemek yiyecek durumda değillerdir. 

Sofradaki muhabbet gibi hayatta bir sofradır… Muhabbet ile, tam doymamak ile, hasret ile, hizmet ile…

“Hayat, doymadan kalkmamız gereken bir sofra. Açlık, aklımızdan çıkarmamız gereken bir hâl. Tokluk, kalbimizden bırakmamamız gereken bir tedbir” dedi, Gökhan ÖZCAN abimiz. 

İnsanlar; hasretiyle, samimiyetiyle, fedakârlığıyla bir ailedir. Aileler ise birlikteliği ile bir toplumdur. İbadet ise bu birliktelik ile güzeldir, hoştur, lezizdir…

Bir de şöyle düşünün! İnsan kendini neden gıdıklayamaz?

Birlikteliğin vermiş olduğu güzellikler de var. Sofraların unutulmaz lezzette muhabbetleri de var. 

Şadan Sezgin

Düzenleme : 19 Ağustos 2019 13:34 Okunma : 2687