Geride Kalan Ramazan Ayı | Karamandan.com - Karaman Haber

Geride Kalan Ramazan Ayı | Karamandan.com - Karaman Haber

15 Temmuz 2020 Çarşamba
Geride Kalan Ramazan Ayı

“Vay beee! Bu ayda bitti” dedi, Ramazan imsakiyesine bakan. “Ay mı bitiyor biz mi bitiyoruz? Belli değil!” dedi, takvim yaprağını koparan.

Unutarak bir şeyler yemekle bozulmayan Oruç ayı; umursamayarak bir şeyler yemekle fena halde bozuluyor. Bundan dolayı unutarak yiyenlere hoş muhabbetlerle bayram getiriyor, umursamayarak yiyenlere de nahoş muhabbetlerle tatil getiriyor; Oruç ayı, Ramazan ayı. 

“Kalbimiz nereye yakınsa, ona göre davranır, tavır alırız” dedi, İbrahim TENEKECİ abimiz.

Bundan dolayı sahurdan kalan kirli sofra bezini sabah uyanınca çırpmaya hayâ ederiz… Bundan dolayı evimizde oruç tutamayan hasta ve çocuklara kahvaltı için ekmek almaya giderken gelinen yol gidilen yolun üç misli daha uzun hissedilir... Bundan dolayı hasta olduğumuzdan oruç tutamasak da tok karnına ilaçlarımızı alacak kadar yemek yeriz ve su içeriz... Bundan dolayı geçerli sebeplerden ötürü oruç tutamasak da akşam yemeğini iftar saatinde yeriz, küresel seferden geri kalmamak için... Bundan dolayı sahura kalkarız; amelle niyet etmek için... Bundan dolayı pidemizi alırız, zeytinimize katık yapmak için...

Fakirlikten dolayı mutfağında aş pişmeyen bir meskende akşam ezanı nasıl duyulur? Bir de böyle düşünmek gerekir… 

“Bugün hangi gazeteyi açsanız, hangi kanalı izleseniz; on bir ay boyunca aç bırakılmış kitlelerin Ramazan ayıyla birlikte zincirlerinden boşandığı ve bir yeme-içme şenliği başlattığı zannına kapılırsınız. Oysa tam tersi, Ramazan bir sabır mevsimidir, nefsi dünya zevk ve lezzetlerinden koparıp dizginlemek, dünyevi iştah ve ihtiraslardan arınmak hakikate yönelmek içindir” dedi, Gökhan ÖZCAN abimiz.

“İftarda ne yiyeceğini düşünmekte orucu bozar” dedi, muzibin biri.

Sözlerimiz çelişki içinde olmasa da yapıp ettiklerimiz çelişki içinde oluyor. Çelişkiler yumağı içinde kaybolurken doğruyu bulma konusunda da müşkülat içinde kalıyoruz. Ramazan ayında günlerin uzun olduğunu söylerken ömrün de pek kısa olduğunu söyleyerek kendimizle çelişiyoruz. Kısayı uzun, uzunu da kısa görüyoruz. Sadece hissiyatımızda yanılma yok aynı zamanda da ciddi bir görme, anlama ve algılama kusuru içindeyiz. 

Kıymetli Ramazan… 

Kıymeti hissettiren Ramazan…

Varlık içinde mahrumiyet yaşatırken, yokluğun ne demek olduğunu anlatan… Yasaklar içinde vücudumuzu ve ruhumuzu dinlendiren… Dinlenen bu hal ile kendimize dönmemizi ve duymadığımız hisleri duyup anlamamızı sağlayan… Kavuşmanın ilk anının lezzetini bizlere hissettiren...  

İftardan sonra yakılan ilk sigaranın yaptığı kafayı sonraki yakılan sigaralar neden yapmıyor? –Sigara kötüdür.- Senin açlığın, senin hasretin ve senin derdin olabilir mi? Ya da; senin hevesin, senin arzun, senin şehvetin olabilir mi?

Kimileri Ramazan ayı bitmesin diye takvimden yaprak koparmaz, kimileri de teskere bekleyen asker gibi şafak sayar. 

Ramazan ayı maddi olarak geride kalmak üzere... Peki, sen manevi olarak ileri gidebildin mi? 

Şadan Sezgin

Okunma : 1477